Wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej przeprowadza się w mieszkaniu zazwyczaj wtedy, gdy planujemy generalny remont łazienki. Jak się okazuje, to nie optymalne zagospodarowanie nowego wnętrza sprawia nam najwięcej problemu, a raczej przerobienie i wymiana rur na nowe. Jeżeli planujesz modernizację przestarzałej hydrauliki w mieszkaniu, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Podpowiemy Ci, o czym należy pamiętać podczas przeprowadzania remontu łazienki i jak niedużym kosztem uzyskać efekt zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej – dobry plan to podstawa

Podejmując decyzję o kompleksowej wymianie hydrauliki w mieszkaniu warto na początek zastanowić się nad rozmieszczeniem poszczególnych sanitariów łazienkowych – umywalki, wanny, czy też sedesu tak, by móc wstępnie zaplanować przyłącza. Kolejnym krokiem jest odpowiednie umiejscowienie punktów wyprowadzenia dla wody oraz odprowadzenia ścieków z pralki.
Niezwykle istotną kwestią przy planowaniu wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej jest rozważenie montażu dodatkowych urządzeń uzdatniających (np. filtru lub zmiękczacza), które pozwolą na poprawę jakości wody oraz zwiększenie trwałości armatury i urządzeń AGD umieszczonych w łazience.

Wymiana hydrauliki w mieszkaniu krok po kroku

Kluczowym etapem w wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej jest zakup odpowiednich rur. Do wyboru mamy przede wszystkim rury wykonane z następujących tworzyw:

  • PCV;
  • PE (polietylen);
  • PE-X (polietylen sieciowany);
  • PP (polipropylen) – najbardziej ekonomiczne rozwiązanie;
  • PB (polibutylen);
  • rury wielowarstwowe, z połączeń różnych tworzyw.

Wymiana hydrauliki w mieszkaniu wiąże się także z koniecznością ustalenia, w jaki sposób woda będzie doprowadzona do urządzeń sanitarnych. Zazwyczaj stosuje się tu metodę rozdzielaczową (woda jest doprowadzona pionem do rozdzielaczy, a następnie trafia do odbiorników) lub trójnikową (od pionu odchodzi poziome odgałęzienie, z którego wyprowadzane są podejścia do baterii i zaworów czerpalnych, łączone trójnikami).

Kolejny krok to ustalenie sposobu prowadzenia instalacji kanalizacyjnej. W sytuacji, gdy zależy nam jedynie na odświeżeniu łazienki, a nie generalnych przeróbkach instalacyjnych, nowe sanitaria dobrze jest umieścić w tym samym miejscu, co wcześniej. Warto tu zaznaczyć, że drobne różnice w umiejscowieniu urządzeń należy zniwelować przy użyciu odpowiedniego syfonu. Ogólna zasada jest taka, że toaleta powinna być umieszczona maksymalnie 1 m od pionu – nie zaleca się przenoszenia jej w inne miejsce.

Jeżeli chodzi o podejście do umywalki lub bidetu, to tu możemy pójść na drobne ustępstwa i przerobić podejścia, jednak zachowując minimalny spadek na poziomie 2%. W przypadku nowoczesnych kabin prysznicowych walk-in należy pamiętać, że każdy element podejścia, który ma grubość ok. 12-15 cm, powinien zostać umieszczony poniżej poziomu posadzki. Planując takie zmiany, warto skonsultować się w tej sprawie z konstruktorem bloku, w którym mieszkamy lub z uprawnionym pracownikiem.

Kontrola szczelności po wymianie hydrauliki

Końcowym etapem wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej jest przeprowadzenie próby szczelności nowego systemu. Należy wówczas zamknąć wszystkie wyloty przyłączeniowe za pomocą specjalnych korków, a następnie napełnić instalację wodą, równocześnie ją odpowietrzając.

Ciśnienie wytwarzane podczas takiej próby szczelności powinno być wyższe o 50% w porównaniu do tego, które występuje podczas eksploatacji instalacji. Co ważne, korki zastosowane do zaślepienia otworów przyłączeniowych dobrze jest pozostawić do momentu zakrycia bruzd i wykończenia ścian, by uchronić w ten sposób instalację przed kontaktem z brudem i zanieczyszczeniami.