W branży remontowo-budowlanej obserwujemy coraz większe zainteresowanie skandynawskimi wpływami. Ostatnimi czasy prym wiedzie prostota oraz łączenie na pozór przeciwstawnych surowych barw i struktur z ciepłymi elementami. W ostatnich kilkunastu miesiącach zyskały na popularności aranżacje łazienek w stylu sauny, czy proste kuchnie przełamane kolorowymi kafelkami ułożonymi ponad blatem.

Prysznic bez brodzika – pomysł na łazienkę

Prysznic bez brodzika to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale także wygodne. Zwłaszcza w przypadku osób starszych, czy o ograniczonej sprawności. Dotychczas w sklepach oferowano głównie kabiny prysznicowe z odprowadzeniem wody w brodziku. Być może powodem takiego stanu rzeczy była konstrukcja stropów, która nie pozwalała na instalację kabiny prysznicowej pozbawionej brodzika.

Dzisiaj jednak łazienka z prysznicem bez brodzika to częsty widok. Moda na kabinę bez brodzika przyszła do nas oczywiście z Zachodu i przyjęła się, jak wiele innych sprawdzonych rozwiązań. W tym tekście postaramy się pokazać plusy i minusy montażu prysznica bez brodzika.

Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, kiedy możliwa jest instalacja odpływu liniowego, jak zrobić prysznic bez brodzika i jakie wymiary powinien mieć taki prysznic.

Kabina prysznicowa bez brodzika – plusy i minusy

Jak wspomnieliśmy wyżej, największym plusem prysznica bez brodzika jest wygoda użytkowania. Osoby starsze lub z niepełnosprawnością nie muszą podnosić nóg, żeby się do niego dostać. Z prysznica bez brodzika bez problemu skorzysta również osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Zwłaszcza, gdy będzie to prysznic bez kabiny lub prysznic z szybą prysznicową zamontowaną do jednej ze ścian.

Prysznic bez kabiny to z całą pewnością największa swoboda ruchów. Minusem może być woda, która chlapie właściwie na każdy element łazienki. Dlatego też wiele osób instalując kabinę bez brodzika decyduje się na szybę prysznicową.

Szyba prysznicowa oddziela bowiem strefę prysznica od reszty łazienki. Na ogół jest to hartowane szkło, trwalsze niż niejedna kabina prysznicowa z górnej półki.

Kolejnym plusem instalacji prysznica bez brodzika jest oszczędność miejsca. Wrażenie przestronności zapewnią także kafelki, które przez to, że będą ułożone na całej powierzchni podłogi, optycznie powiększą pomieszczenie (brodzik z kolei odcinając się od podłogi, pomniejsza wizualnie łazienkę). Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet w małej łazience w bloku pod warunkiem, że pozwoli na to konstrukcja stropu. W przypadku starszych bloków (wybudowanych przed rokiem 80-tym) instalacja prysznica bez brodzika może okazać się niemożliwa.

Minusem kabiny prysznicowej bez brodzika może być mniejsze bezpieczeństwo. Prysznic bez brodzika wymaga zakupu maty antypoślizgowej. Na ogół wszystkie kafelki, czy gres układany w łazienkach posiada warstwę antypoślizgową. Jednak w przypadku takiego nagromadzenia wody, może się to okazać niewystarczające. Dlatego instalując kabinę bez brodzika, należy dokupić stosowną matę na podłogę.

Prysznic bez brodzika wymiary – mała łazienka z prysznicem bez brodzika

Warto wspomnieć raz jeszcze o wymiarach prysznica bez brodzika. W tym przypadku nie ogranicza Was rozmiar brodzika, a jedynie wielkość szyby prysznicowej, która oddzieli strefę prysznica od reszty łazienki. A jeśli zdecydujecie się na montaż prysznica bez brodzika i bez kabiny, to taki rodzaj prysznica można zainstalować nawet w najmniejszej łazience w bloku.

prysznic bez brodzika z szyba prysznicowa

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika

W przypadku tradycyjnego prysznica musimy zamontować syfon brodzikowy, który pozwoli na podłączenie odpływu do kanalizacji i odprowadzenie nagromadzonej wody w trakcie kąpieli. Po zamontowaniu brodzika przystępujemy do instalacji samej kabiny. Na ogół montujemy stelaż kabiny prysznicowej. Mocujemy ją do ścian, a następnie instalujemy drzwi.

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika wymaga wcześniejszego sprawdzenia rodzaju odpływu w łazience. Posiadanie odpływu poziomego może skutecznie przeszkodzić w instalacji prysznica bez brodzika.

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika wymaga obniżenia poziomu podłogi o około kilkanaście centymetrów. Jeśli odpływ w Waszej łazience znajduje się nad podłogą, może to uniemożliwić zainstalowanie standardowej kabiny bez brodzika z lekko pochyłą podłogą. Dlatego decyzję o instalacji kabiny prysznicowej bez brodzika należy podjąć podczas budowy stropu w przypadku wznoszenia domu lub na samym początku remontu w łazience. W innym wypadku uratować Was może prysznic z odpływem liniowym.

Prysznic z odpływem liniowym – czym jest prysznic liniowy?

Prysznic z odpływem liniowym to kabina posiadająca w podłodze odpływ liniowy (szczelinowy). Jest to rynna odpływowa odprowadzająca wodę w poziomie, wprost do syfonu, a następnie do rury kanalizacyjnej zainstalowanej w ścianie. Jednak i w tym przypadku montaż odpływu liniowego bez brodzika będzie wymagać skucia części podłogi.

Ruszt odpływu liniowego stoi bowiem na nóżkach. Jeśli nie chcecie chociażby małego progu, koniecznym będzie obniżenie poziomu podłogi w miejscu prysznica.

Prysznic bez brodzika lub kabina z odpływem liniowym może być poza zasięgiem osób mieszkających w kamienicach. W starszym budownictwie często nie jest możliwe skucie powierzchni podłogi na wymaganą głębokość, żeby móc zainstalować ten rodzaj odpływu. Wtedy warto przemyśleć podniesienie poziomu podłogi w miejscu w którym ma stanąć prysznic z odpływem liniowym, poprzez wykonanie wylewki albo instalację niskiego brodzika. Pamiętajcie jednak, by przed zrobieniem wylewki upewnić się, że strop pod Wami wytrzyma takie obciążenie.

Prysznic z brodzikiem czy bez? Nowoczesny prysznic bez brodzika dla każdego

Kabina bez brodzika cieszy się coraz większym uznaniem, również wśród starszego pokolenia. Coraz więcej ludzi decyduje się na nowoczesny prysznic bez brodzika. Wygoda, łatwość utrzymania w czystości oraz nowoczesny design przemawiają za tego typu kabiną prysznicową.

Jeśli stoicie przed decyzją o remoncie łazienki i potrzebujecie porady, którą opcję wybrać – prysznic bez brodzika, prysznic bez kabiny, czy prysznic liniowy, skontaktujcie się z nami. Możecie napisać do nas maila, zadzwonić lub wysłać wiadomość przez formularz na naszej stronie. Pomożemy Wam w zaplanowaniu remontu łazienki i jego skutecznym przeprowadzeniu.