Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią coraz chłodniejsze wieczory. Zmieniająca się aura przypomina nam, że po raz kolejny zapomnieliśmy o wymianie cieknącego lub mało efektywnego kaloryfera.

Jeśli czytasz ten tekst po rozpoczęciu sezonu grzewczego, bądź administrator Twojego bloku czy kamienicy właśnie wywiesił informację o zbliżającym się rozpoczęciu sezonu grzewczego, zastanawiasz się zapewne jak odpowietrzyć kaloryfer? Bez tego Twój grzejnik nie będzie prawidłowo działał – będzie nagrzewał się za słabo albo nierównomiernie. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć, jak odpowietrzyć grzejnik w bloku lub w kamienicy oraz jak przeprowadzić wymianę kaloryfera w trakcie trwania sezonu grzewczego.

Zapowietrzony kaloryfer? Sprawdź, jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku

Odpowietrzanie grzejnika lub kaloryfera jest nieskomplikowaną czynnością, którą wykonuje się każdorazowo po napełnieniu instalacji wodą. Na koniec sezonu grzewczego z instalacji centralnego ogrzewania woda ta zostaje spuszczona. W jej miejsce w kaloryferze pojawia się powietrze. Szczelność kaloryfera nie pozwala powietrzu wydostać się na zewnątrz, co sprawia, że nie można go wypełnić całkowicie wodą, gdy rozpoczyna się następny sezon grzewczy. Wiadomo zaś, że powietrze mając właściwości izolacyjne, będzie przeszkadzało w wymianie ciepła. Z tego powodu grzejnik z nagrzaną wodą na dole i powietrzem w jego górnej części nie będzie działał efektywnie, a to oznacza, że nie ogrzeje wystarczająco pomieszczenia.

Dlatego tak istotnym jest odpowietrzanie kaloryferów na początku każdego sezonu grzewczego.

Jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku?

Na około miesiąc przed właściwym sezonem grzewczym wszyscy zostają poproszeni o ustawienie zaworów grzejnikowych na maksymalną wartość, by umożliwić swobodny przepływ wody. Mieszkańcy najwyższych pięter i końcowych kaloryferów dodatkowo muszą odkręcić odpowietrzniki, żeby powietrze zajmujące przestrzeń w żeberkach kaloryferów znalazło ujście.

Nowe kaloryfery posiadają specjalne pokrętło umożliwiające odpowietrzenie grzejnika. Czasem jednak odpowietrzanie kaloryfera jest bardziej skomplikowane, a do odkręcenia odpowietrznika będzie potrzebny specjalny klucz. Klucz do odpowietrzania grzejników można kupić w Internecie za niewielką kwotę. Zapewne znajdziecie go też w sklepie metalowym na osiedlu lub w dużym supermarkecie budowlanym.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny żeberkowy bez odpowietrznika?

Stare, żeliwne kaloryfery żeberkowe często nie posiadają odpowietrznika. W takim przypadku odpowietrzenie grzejnika wymaga posiadania klucza francuskiego. Pomiędzy zaworem termostatycznym (jeśli kaloryfer go posiada) lub zaworem zasilającym, a pierwszym żeberkiem znajduje się śrubunek. Należy najpierw zakręcić zawór zasilający grzejnik, a następnie poluzować śrubunek między dopływem do grzejnika, a zaworem grzejnikowym, by rozszczelnić instalację.

Należy pamiętać o podstawieniu wiaderka lub miski pod śrubunek. Z tego miejsca zacznie się najpierw wydostawać powietrze (będące pod sporym ciśnieniem), a kiedy kaloryfer zostanie odpowietrzony, pojawi się woda. Wtedy też dokręcamy poluzowany śrubunek i odkręcamy zawór kaloryfera do oporu, by woda mogła swobodnie przepływać przez wszystkie żeberka.

Wymiana kaloryfera w bloku

Dawniej, niemal niemożliwym była wymiana grzejnika w bloku podczas sezonu grzewczego. Trzeba było czekać na jego zakończenie i opróżnienie instalacji centralnego ogrzewania z wody. Dzisiaj jednak znamy metody, które pozwalają na wymianę kaloryfera w bloku w trakcie sezonu grzewczego.

Wymiana grzejnika w bloku możliwa jest przez zamrażanie rur. Tego rodzaju usługę mogą Państwo zamówić u nas, kontaktując się mailowo, telefonicznie, bądź wysyłając wiadomość przez formularz zgłoszeniowy. Znajduje się on w części Darmowej wyceny oraz na każdej podstronie z opisem naszej oferty.

Dzięki zamrożeniu wody w rurach prowadzących do kaloryfera, możliwa jest wymiana grzejnika w bloku w trakcie sezonu grzewczego. Po podłączeniu nowego kaloryfera, rury są odmrażane, a do grzejnika napływa woda.

Należy pamiętać, że dobrze jest uprzedzić spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową o planowanych pracach związanych z wymianą grzejnika. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy ze stworzeniem lub wymianą całej, bądź części instalacji grzewczej, zapraszamy do kontaktu.