Nierówny sufit może sprawić wiele problemów. Nawet tak prosta czynność jak powieszenie lampy sufitowej może okazać się trudna, jeśli cała konstrukcja nie została wykonana w sposób zgodny ze sztuką budowlaną. Na szczęście wyrównywanie sufitu jest możliwe, a występujące mankamenty da się naprawić.

Krzywizna sufitu – dlaczego to problem?

Różna wysokość sufitu w danych punktach w pomieszczeniu to przede wszystkim problem występujący w starszych budynkach. Wiekowe konstrukcje potrafią stanowić nie lada wyzwanie dla remontujących je osób, które chcą przeprowadzić remont i zmienić układ mieszkania, by lepiej zagospodarować przestrzeń lub planują wyburzenie ścian. Krzywy sufit może być przeszkodą do zamontowania na przykład wysokiej szafy z przesuwnymi drzwiami. Rozbieżność w wysokości w poszczególnych miejscach może spowodować, że teoretycznie idealnie wymierzony mebel w praktyce nie będzie pasował właśnie przez krzywiznę sufitu. Wyrównywanie sufitu nie jest więc zabiegiem tylko estetycznym, ale także mającym na celu przywrócenie odpowiedniej funkcjonalności w pomieszczeniu.

Jak wyrównać sufit?

Wyróżnia się kilka podstawowych metod na wyrównywanie sufitu. Najpopularniejsze z nich to zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji z profili stalowych lub użycie specjalnych mas szpachlowych. Niezależnie od wybranej metody pierwszym krokiem, który należy wykonać przed wyrównaniem sufitu są prace przygotowawcze. Należy dokładnie go wyczyścić ze starych powłok malarskich, a następnie umyć – dopiero wtedy powinniśmy przystąpić do dalszej pracy.

Zaprawa na sufit – sposób na wyrównanie sufitu

Użycie specjalnych mas szpachlowych na sufit jest szczególnie polecane w przypadku, gdy rozbieżność w wysokościach w poszczególnych miejscach na suficie nie jest aż tak duża (maksymalnie do 7-8 mm). Jeśli jednak nierówności sufitu są większe, gips szpachlowy można nakładać w kilku warstwach, a każda kolejna powinna być cieńsza od poprzedniej. Do wyrównania nierówności można użyć także tynku gipsowego, który jest tańszy od gipsu szpachlowego.

Istnieje kilka rodzajów zapraw dostępnych na rynku: gipsowe, cementowo – wapienne, cementowe i polimerowe. Najpopularniejszymi są masy gipsowe, ze względu na łatwość ich nakładania i szlifowania po wyschnięciu. Stosuje się także zaprawy cementowo – wapienne, ponieważ są odporniejsze na uszkodzenia od gipsowych, ale powierzchnia po ich użyciu nie jest tak gładka i biała. Z kolei masy polimerowe charakteryzuje większa elastyczność.

Wyrównywanie sufitów tynkiem i zaprawami wyrównawczymi

Tynki i zaprawy wyrównawcze stosuje się w przypadków sufitów, w których krzywizna wynosi do 3 centymetrów. Przy korekcie nierówności najlepiej wykorzystać tynk cementowo – wapienny, którego warstwa może mieć grubość nawet 30 mm. Później można użyć także wspomnianej wcześniej masy gipsowej i nanieść ją na powierzchnię, aby była bardziej gładka. Przy mniejszych nierównościach, czyli około 0,5 cm – 1 cm, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zastosowanie tynków gipsowych.

Z kolei zaprawy wyrównawcze są przeznaczone do korekty nierówności wynoszących od 2 mm do 50 mm. Zależnie od rodzaju, zaprawy mają różny czas wiązania – najlepiej wybrać szybkowiążące, które jednocześnie są wytrzymałe. To zapewni odpowiednią jakość oraz skróci czas remontu.

Sufit podwieszany z płyt gk

Alternatywą dla pracochłonnego wyrównywania sufitu jest instalacja sufitu podwieszanego. Montaż sufitu podwieszanego to popularne rozwiązanie, które nie tylko pozwala na zamaskowanie niedoskonałości pomieszczeń, ale także pozwala na zaprojektowanie ich unikalnego designu. Montaż można wykonać nawet samodzielnie, choć zaleca się powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej ekipie remontowej. Trzeba jednak pamiętać, że montaż sufitu podwieszanego spowoduje obniżenie pomieszczenia o około 10 – 15 centymetrów.

Sufit z płyt gipsowych to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie niż nakładanie tynku lub zaprawy wyrównawczej, ale tylko w przypadku, gdy odchylenia od płaszczyzny są znaczne i wynoszą kilka centymetrów.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju płyt, szczególnie, jeśli remont ma dotyczyć sufitu w łazience lub kuchni – wtedy należy zaopatrzyć się w impregnowane płyty oznaczone symbolem H2. W pokojach wystarczą zwykłe płyty z symbolem A.

Do wyrównywania sufitów najlepiej wykorzystać płyty z fabrycznie ściętymi krawędziami. Jeśli w trakcie montażu konieczne będzie przycięcie płyty gipsowo-kartonowej na niestandardowy wymiar, jej krawędź powinno się zfazować pod kątem około 45 stopni i zagruntować, aby ograniczyć jej chłonność. Aby na łączeniach płyt nie pojawiły się pęknięcia, trzeba wtopić w masę szpachlową taśmę z włókna szklanego lub flizelinę.

Jest kilka metod wyrównywania sufitów, a ich wybór w dużej mierze zależy od znaczności występującej krzywizny. Prostsze rozwiązania można bez przeszkód wykonać na własną rękę, ale bardziej zaawansowane mogą wymagać pomocy specjalistów.