Podczas remontu bardzo ważne są detale decydujące o wykończeniu wnętrza. Niezależnie, czy jest to salon, kuchnia lub łazienka, wszystko ma wyglądać idealnie. Jednak w niektórych miejscach wykończenie to nie tylko kwestia estetyki.

Wykończenie wanny lub prysznica silikonem

Silikon stosowany jest w łazience i w kuchni do uszczelnienia miejsc szczególnie narażonych na wnikanie wilgoci. Jest niezbędny do zabezpieczenia szczelin znajdujących się wokół wanny, prysznica, umywalki lub zlewu. Pozwala on na wypełnienie różnorakich spoin, otworów, czy pęknięć w płytkach. Gdyby zrezygnować z silikonowania, to wnikająca w szczeliny woda mogłaby spowodować odspojenie się płytek od podłoża, pęcznienie blatu lub płyty meblowej np. umywalki.

Bardzo często wybierany jest silikon w kolorze bezbarwnym. Wygląda on estetycznie, nie rzuca się w oczy, a do tego pasuje właściwie do każdej stylizacji. Silikon neutralny jest najbardziej uniwersalnym rodzajem uszczelnienia, przez wiele osób kojarzonym z czystością.

Kiedy wymienić silikon?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których położony silikon wymaga wymiany. Decyzja o wymianie często podyktowana jest względami estetycznymi szczególnie, gdy na białym silikonie pojawiają się plamy pleśni. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być co najmniej kilka. Najczęściej wykwity pojawiają się jako efekt niewłaściwego wykonania wypełnienia.

Silikonowanie, aby było trwałe, musi zostać odpowiednio wykonane. Niestety często popełniany jest błąd polegający na niewłaściwym kształcie wypełnienia. Nieodpowiednie wyprofilowanie sprawia, że w zakamarkach może gromadzić się wilgoć, prowadząc w konsekwencji do pojawienia się czarnych plam.

Na wilgoć narażone są też pomieszczenia pozbawione odpowiedniej wentylacji. Duże znaczenie ma także temperatura panująca w pomieszczeniu, a ta zależy np. od działania lub braku grzejników.

Trzeba pamiętać, że obecność pleśni, pojawiające się wykwity wpływają niekorzystnie na zdrowie ludzi. Dlatego, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące zmiany, należy jak najszybciej zacząć działać.

Zwalczać czy wymieniać?

Wiele osób, u których pojawiły się pierwsze oznaki pleśni zastanawia się w jaki sposób je zwalczyć? W pierwszej fazie, gdy wykwity nie są jeszcze bardzo widoczne, można próbować usunąć je przy użyciu preparatów pleśniobójczych. Jednak nie zawsze jest to wskazane.
Zdarza się, że jedyną skuteczną metodą zwalczenia pleśni jest wymiana silikonu na nowy. Kiedy jest to konieczne? Oraz jak usunąć silikon z wanny poprawnie?

Usuwanie silikonu

Gdy okaże się, że wymiana silikonu jest niezbędna, najpierw należy oczyścić miejsce ze starego silikonu. Nie jest to trudne, ale wymaga cierpliwości i użycia ostrego nożyka. Trzeba przy tym uważać, żeby nie pozostawić rys na płytkach, wannie lub brodziku prysznica.

Przy usuwaniu zużytego silikonu należy dokładnie oczyścić miejsce również z resztek mydła, czy nagromadzonego osadu. Do tego przyda się pędzel o grubym włosiu lub odkurzacz. Nie w każdym przypadku usuwanie silikonu jest łatwe. Można wesprzeć się specjalnymi środkami. Przed zastosowaniem warto najpierw nanieść niewielką ilość preparatu na powierzchnię wanny lub brodzika, aby sprawdzić, czy nie uszkodzi on powierzchni.

Silikon usunięty, co dalej?

Wymiana silikonu w kabinie prysznicowej lub wannie przeprowadzona poprawnie, wymaga precyzyjnego wykonania. Po dokładnym usunięciu starej warstwy oczyszczoną powierzchnię należy odtłuścić, korzystając w tym celu ze specjalnych preparatów lub domowych sposobów. Doskonale sprawdzi się np. płyn do mycia szyb zawierający alkohol. Gdy powierzchnia została już odtłuszczona, należy poczekać do całkowitego wychnięcia. Ci, którzy nie chcą czekać mogą przyspieszyć proces suszenia wykorzystując np. suszarkę do włosów.

Wymiana silikonu przy wannie nie jest procesem skomplikowanym, ale należy pamiętać o dokładnym wykonaniu poszczególnych kroków, gdyż mają one ogromne znaczenie dla trwałości nowo nakładanej warstwy.

Jak położyć nową warstwę?

Położenie nowej warstwy wymaga zastosowania specjalnych tub z silikonem. Wybierając silikon należy zwrócić uwagę na końcówkę tuby. Co do zasady – szerokość otworu nie może być większa niż szerokość szczeliny. Dzięki temu unikniemy konieczności zbierania nadmiaru silikonu gromadzącego się wokół miejsca przeznaczenia. Jak położyć silikon wokół wanny? Nic trudnego. Tuba umieszczana jest w specjalnym pistolecie, który ułatwia aplikację nowej warstwy. Po nałożeniu silikonu konieczne jest wygładzenie jego powierzchni. W tym celu zastosować można specjalne gumowe lub plastikowe szpachelki. Zabieg ten pozwala usunąć nadmiar silikonu, pozwalając zarazem zachować jednolitą powierzchnię.