Każdy generalny remont często wiąże się z koniecznością wymiany drzwi. Ten element tylko pozornie wydaje się najmniej istotny, ale nad wyborem drzwi musimy zastanowić się już na początku prac remontowych. Konieczne bowiem jest ustalenie szerokości otworu drzwiowego i rodzaju ościeżnic, na których osadzone zostanie skrzydło drzwiowe.

Oczywiście, istnieje możliwość wymiany drzwi i zostawienia starej futryny, ale dobór właściwego skrzydła oraz późniejsze jego docinanie może być droższe i bardziej problematyczne, aniżeli zakup nowych drzwi. Jeśli więc czeka Was wymiana drzwi wejściowych lub wymiana drzwi wewnętrznych w bloku, ten tekst jest dla Was.

Rodzaje drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje drzwi. Pierwszy podział dotyczy drzwi wewnętrznych i drzwi zewnętrznych. Te drugie, jak sama nazwa wskazuje, oddzielają mieszkanie od klatki schodowej lub dom od podwórza. Zastosowane w nich mechanizmy muszą więc różnić się od mechanizmów w drzwiach wewnętrznych.

Podstawowa różnica pomiędzy drzwiami wewnętrznymi a drzwiami zewnętrznymi dotyczy zabezpieczeń. Dawniej drzwi wejściowe niewiele różniły się od drzwi wewnętrznych. Obecnie w drzwiach zewnętrznych instaluje się specjalne systemy rygli wysuwanych w futrynę i wzmocnień, uniemożliwiających ich łatwe wyłamanie.

Jest też kilka rodzajów drzwi zewnętrznych. Dzieli się je z uwagi na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane (np. drewniane, z PCV, aluminium, włókna szklanego lub metalowe) oraz elementy znajdujące się w samych drzwiach (odpowiadające za izolację akustyczną, termiczną, bezpieczeństwo – system antywłamaniowy). Znaczenie ma zatem budowa skrzydła, rodzaj ościeżnicy, rodzaj wypełnienia usztywniające skrzydło i zabezpieczające drzwi.

Na rynku budowlanym dostępne są również drzwi do futryn metalowych. Futryny metalowe często można napotkać w starszym budownictwie. Współcześnie wykorzystywane są najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych. Bywają też wybierane w nowoczesnych mieszkaniach jako dopełnienie wnętrza, które zaaranżowano z udziałem przedmiotów metaloplastycznych. Wymieniając skrzydło w futrynie metalowej należy wybierać produkty dedykowane właśnie takiemu rozwiązaniu. Standardowe drzwi projektowane dla ościeżnic drewnianych, mogą być w tym przypadku nieodpowiednie, a ich montaż na starych futrynach niemożliwy.

Drzwi lewe, czy prawe – jaki rodzaj drzwi wybrać i jak je rozróżnić?

Jeden z częstszych dylematów związanych z wymianą drzwi dotyczy kierunku ich otwierania. Dlatego na początek należy zastanowić się, czy potrzebne nam będą drzwi lewe, czy prawe.

Co decyduje o tym, które drzwi są prawe, a które lewe? Rozróżnia się je w zależności od umiejscowienia zawiasów. Jeśli stojąc przed drzwiami od strony widocznych zawiasów widzimy, że znajdują się one po prawej stronie, to są to drzwi prawe. Jeśli zawiasy umieszczone są po lewej stronie, to są to drzwi lewe. Innym sposobem na sprawdzenie jest stanięcie po przeciwnej stronie drzwi tak, żeby nie widzieć zawiasów. W drzwiach prawych klamka znajduje się po prawej stronie, zaś w drzwiach lewych – zamocowana jest po lewej stronie.

drzwi lewe czy drzwi prawe

Dlaczego należy odróżniać drzwi lewe od prawych i kiedy ma to znaczenie? Wybór drzwi lewych lub prawych jest istotny, gdy musimy uwzględnić przepisy BHP, a tak dzieje się w instytucjach użytku publicznego. Drzwi wewnętrzne w pokojach i gabinetach powinny otwierać się na korytarz. Warto wtedy dobrać drzwi w taki sposób, żeby ich otwarcie nie zagrażało innym osobom przechodzącym korytarzem.

Wybór kierunku otwierania drzwi zewnętrznych w domu zależy od właściciela. W przypadku mieszkania dowolność jest nieco ograniczona. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi obowiązującymi w budynkach mieszkalnych drzwi zewnętrzne, które otwierają się na klatkę schodową nie mogą przesłaniać drogi ewakuacyjnej. Dlatego przed montażem drzwi zewnętrznych w bloku należy zadbać o właściwy kierunek otwierania skrzydła, żeby uniknąć złamania przepisów BHP.

Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu warto dobrać tak, by nie zajmowały dodatkowej przestrzeni. Jeśli macie mały przedpokój, warto zdecydować się na drzwi otwierane do środka pokoju, najlepiej w kierunku ściany. Jeśli więc ściana obok drzwi znajduje się po prawej, wybierzcie drzwi prawe, jeśli zaś ściana jest po lewej, wybierzcie drzwi lewe.

Wymiary drzwi – szerokość i wysokość drzwi wejściowych i wewnętrznych – trzy rodzaje drzwi i ich najczęstsze zastosowanie

Jeśli ktoś mówi o wymiarach drzwi, ma najczęściej na myśli ich szerokość. Są trzy standardowe szerokości. Wymiary drzwi wewnętrznych wynoszą 70, 80 lub 90 centymetrów. Czasem można również spotkać drzwi o szerokości 60 i 100 cm, ale tego typu rozwiązania były modne kiedyś. Szerokość drzwi ma znaczenie w małych mieszkaniach, kiedy walczymy o każdy centymetr powierzchni. Wymiary drzwi są również istotne w mieszkaniach lub domach, w których żyje osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.

wymiary drzwi - szerokosc i wysokosc drzwi

Czasem ważna jest także wysokość drzwi, choć tutaj nie ma już takiej dużej rozbieżności. Jeśli chodzi o typowe wymiary, to wysokość drzwi wewnętrznych wynosi 203 cm. Zazwyczaj firmy posiadają też w swojej ofercie możliwość zrealizowania zamówienia na drzwi o niestandardowych rozmiarach – np. o kilka centymetrów wyższych albo zapewniają usługę przycięcia drzwi, jeśli podniósł się poziom posadzki. Problematyczne może być jednak przycinanie drzwi przeszklonych lub drzwi zewnętrznych, w których znajdują się specjalne systemy antywłamaniowe. W takim przypadku konieczne może okazać się skuwanie części podłogi lub podnoszenie całej ościeżnicy.

Chcąc uniknąć pomyłek i nieporozumień przy zakupie warto pamiętać, że mówiąc o pomiarze drzwi poruszamy trzy różne kwestie – wymiar otworu drzwiowego, skrzydła wraz z ościeżnicą lub samego skrzydła drzwiowego.

Dla przykładu – wybierając skrzydło drzwiowe o szerokości 80 cm, należy wziąć też pod uwagę wymiary i rodzaj ościeżnicy. Na rynku dostępne są ościeżnice stałe i regulowane. Te drugie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach, w których grubość ścian jest nieregularna. Decydując się na ościeżnice stałe do szerokości drzwi należy doliczyć dodatkowo 11,5 cm. W przypadku ościeżnic regulowanych wartość ta jest mniejsza – ok. 8 cm. Znając wszystkie te wartości możemy oszacować wymaganą szerokość otworu drzwiowego pod montaż drzwi.

Co więcej, kupując ościeżnice do nowego domu, ich zewnętrzne wymiary powinny być mniejsze od ościeża o 1,5 cm. Musicie zostawić wolne miejsce między otworem w ścianie, a ościeżnicą. Przestrzeń wypełni pianka montażowa.

Pamiętajcie więc, że otwór pod drzwi powinien być większy, niż sama szerokość drzwi. Do szerokości skrzydła drzwiowego dodajemy szerokość ościeżnicy oraz 1,5 cm przestrzeni. W ten sposób otwór pod drzwi 80 cm powinien wynosić 88 lub 91,5 cm szerokości oraz 204,5 cm lub 209,5 cm wysokości.

Wymiary drzwi łazienkowych – inna szerokość drzwi niż do pokoju

Warto podkreślić, że w przypadku wymiarów drzwi łazienkowych standardowa szerokość wynosi 70 cm. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w bloku, gdzie łazienki są małe, a zbyt szeroki otwór drzwiowy zabrałby przestrzeń w łazience. W ten sposób mogłoby zabraknąć potrzebnego miejsca pod pralkę czy blat, w którym osadzona zostanie umywalka.

Montaż drzwi wejściowych i wewnętrznych

Montaż drzwi wbrew pozorom nie jest sprawą prostą. Kłopot może stanowić demontaż starych futryn, konieczne może się też okazać cięcie ościeżnicy. Problematyczne może być również wykucie odpowiedniego otworu drzwiowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy w montażu drzwi wejściowych lub drzwi wewnętrznych, zastanawiasz się jak zamaskować stare, metalowe futryny, skontaktuj się z nami. W naszej ofercie znajduje się:

  • wstawianie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
  • wymianę drzwi bez wymiany futryn
  • montaż drzwi na stare futryny
  • kompleksowa wymiana drzwi wraz z ościeżnicą

Zadzwoń lub napisz korzystając z formularza kontaktowego. Wyślij zapytanie z opisem prac, które możemy dla Ciebie wykonać. Na tej podstawie przygotujemy, a następnie prześlemy Ci darmową wycenę.