Każdy majsterkowicz, który kiedykolwiek usiłował powiesić na ścianie obraz, półkę albo zamocować w niej kołki rozporowe, musiał użyć wiertarki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ściany różnią się między sobą materiałem użytym do ich konstrukcji i to on powinien określać sposób i technikę wiercenia. Inaczej ryzykujemy przegrzanie wiertarki albo uszkodzenie ściany. Podpowiadamy, jak wiercić w cegle, czyli materiale, który spotkamy szczególnie w starszych budynkach czy blokach wybudowanych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.

Unikaj wiertarki z udarem

Wiertarki można podzielić zasadniczo na dwie grupy – z udarem lub bez. Te pierwsze posiadają mechanizm, który polega na wytwarzaniu przez urządzenie powtarzalnych, rytmicznych ruchów posuwisto-skrętnych o dużej częstotliwości. To doskonałe rozwiązanie, kiedy zależy nam na wywierceniu dziury w wyjątkowo twardych materiałach takich jak beton czy ceramika budowlana. Niestety nie zawsze będzie to dobry wybór.

Okazuje się, że stosowanie elektronarzędzi z udarem do pracy w kruchym (i niezbyt twardym) materiale bardzo często prowadzi do pokruszenia płaszczyzny lub przebicia się na wylot. Dodatkowo mechanizm udaru ma większy rozrzut niż klasyczna wersja narzędzia, a wiercenie w cegle powinno być delikatne. W efekcie wykonane otwory będą nieco większe od zamierzonych.

Profesjonaliści radzą, aby podczas pracy z materiałami takimi jak pustaki ceramiczne, płyty kartonowo-gipsowe albo właśnie cegła wyłączać funkcję udaru. Inaczej nasze wysiłki spowodują więcej szkody niż pożytku.

Wybierz odpowiednie wiertło

Wiercenie w ceglanej ścianie wymaga również wyboru odpowiedniego rodzaju wiertła. Do pracy w cegle (ale też kamieniu i betonie) polecane są wiertła widiowe, które wyróżniają się relatywnie wysoką wagą i płaszczyznami roboczymi z węglików spiekanych, które są bardzo odporne na ścieranie. Do cegły wystarczające będą wiertła wykonane ze stali nierdzewnej, które są tanie i powszechnie dostępne w każdym markecie budowlanym. Wybór wierteł jest dosyć spory i – jeżeli planujemy jeszcze w przyszłości z nich korzystać – nie warto na nich oszczędzać.

Zadbaj o technikę, czyli jak wiercić w cegle?

Przed rozpoczęciem wiercenia warto zaznaczyć na ścianie docelowe punkty np. za pomocą ołówka, co pomoże utrzymać narzędzie w odpowiedniej pozycji. Jeżeli przejściowo poczujemy opór, można na chwilę włączyć opcję udaru, ale należy to robić bardzo ostrożnie i dopiero wtedy, kiedy czujemy, że wiertło „złapało przyczepność”. Obróbka cegły powoduje odkładanie się dużych ilości pyłu, który zawsze należy usunąć przed włożeniem kołka rozporowego. W ten sposób zwiększamy stabilność mocowania. Część majsterkowiczów najpierw nawierca otwór wiertłem o mniejszej średnicy, a dopiero w drugiej kolejności rozwierca go do pożądanych rozmiarów. Wymaga to jednak nieco wprawy i nie jest polecane osobom początkującym.

Pamiętajmy, że wiercenie w cegle (tak jak w każdym innym materiale) wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Narzędzie zawsze trzymajmy obiema rękami tak, aby położenie wiertła było stabilne. Inaczej może ono odskoczyć, a my nie tylko uszkodzimy ścianę, ale przede wszystkim narazimy się na zranienie. Na pytanie, jak wiercić w cegle, można odpowiedzieć – powoli i starannie. Wtedy sukces jest gwarantowany.