Budowa nowego, pasywnego, czyli energooszczędnego domu lub bloku opiera się na projekcie, w którym od początku uwzględnia się schemat wentylacji, dostosowany do specyfiki konkretnego budynku. Co jednak w przypadku wentylacji w bloku lub w starym domu? Jak wygląda wentylacja w kuchni i w łazience w starym budownictwie?

Jeśli zastanawiacie się nad modernizacją wentylacji i szukacie odpowiedzi, która wentylacja (grawitacyjna, czy mechaniczna) jest lepsza, zapraszamy do dalszej lektury.

Wentylacja grawitacyjna w domu i w bloku – zasada działania

Dzisiaj, w czasach szczelnych okien, wentylacja pomieszczeń działa tylko wtedy, gdy zamontuje się w oknach odpowiednie nawiewniki, pozwalające na swobodny napływ powietrza z zewnątrz.

Efektywność wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu zależy od sprzyjających warunków atmosferycznych. Temperatura na zewnątrz musi wynosić poniżej dwunastu stopni, żeby powstała odpowiednia różnica ciśnień pozwalająca na zaciągnięcie powietrza do środka. Jeśli jednak na dworze będzie cieplej, nawiewniki zamontowane w oknach nie spełnią swojego zadania. Świeże powietrze samo nie napłynie do pomieszczenia i nie wyprze zużytego kratkami wywiewnymi. W konsekwencji bilans powietrza zostanie zakłócony.

Wcześniej, wentylacja grawitacyjna w starym domu i w blokach funkcjonowała m. in. dzięki rozszczelnionym oknom w pokojach i w kuchni. Powietrze miało wtedy szansę wydostać się przez kanały wywiewne wentylacji grawitacyjnej. Wymiana stolarki okiennej na nowoczesną zwiększa szczelność i ogranicza stratę ciepła, ale jednocześnie przyczynia się do wytwarzania ciągu wstecznego. W konsekwencji zimne lub nieświeże powietrze jest nawiewane do pomieszczenia przez kratki, które powinny służyć do jego usuwania.

Czym jest ciąg wsteczny w kominie?

Ciąg wsteczny w kominie jest zjawiskiem niekorzystnym i polega na cofaniu się powietrza z kanału wentylacyjnego do pomieszczenia. Odpowiedzialna jest za to zbyt wysoka szczelność okien w domu lub w bloku oraz izolacja budynku, która utrudnia właściwy dopływ świeżego powietrza.

Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji może być otwarcie okien, aby zwiększyć przepływ powietrza. Gorzej, jeśli jakieś pomieszczenie ich nie posiada – np. łazienka. Jest też jeden minus. Otwarcie okien zimą wiąże się z wpuszczenia do mieszkania bardzo zimnego powietrza, które naraża nas na kontakt ze smogiem. Ryzykujemy więc wychłodzenie, straty w ogrzewaniu pomieszczeń oraz wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Wentylacja grawitacyjna w domu – jak wykonać?

Normy obowiązujące w Polsce wymuszają na deweloperach i osobach prywatnych budujących dom instalację systemu wentylacji według określonych wytycznych. Są to na ogół murowane, pionowe kanały z wlotami zakończonymi kratkami wentylacyjnymi. Jest to prosta do wykonania wentylacja grawitacyjna, jednak w wielu przypadkach popełnia się podstawowe błędy, które utrudniają przepływ powietrza. Niektóre z nich, to np. brak wentylacji na poddaszu, brak kratki wentylacyjnej w łazience, czy zbyt krótkie kanały wentylacyjne.

Czasem próbuje się wspomagać wentylację grawitacyjną instalując wentylatory wyciągowe, zamiast kratek na wlotach przewodów wentylacyjnych. Wadą tych wentylatorów jest generowany przez nie hałas oraz utrata ciepła, do której się przyczyniają.

Plusy i minusy wentylacji grawitacyjnej w bloku i w domu

Wentylacja grawitacyjna w domu lub w bloku zapewnia wyłącznie częściową wymianę powietrza. W miesiącach zimowych może zaś powodować wychładzanie się pomieszczenia (szczególnie łazienki), z powodu napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Jej atutem jest jednak nieskomplikowana budowa i niewysoki koszt wykonania, w porównaniu np. do wentylacji mechanicznej.

Ponadto, kanałów raczej się nie czyści, a eksploatacja takiej wentylacji jest tania. Działanie wentylacji grawitacyjnej w bloku i w domu uzależnione jest niestety od warunków panujących na dworze.

Wentylacja mechaniczna w domu lub w bloku z rekuperacją (odzyskiem ciepła)

Największym plusem wentylacji mechanicznej w domu lub w bloku jest uniezależnienie jej działania od warunków panujących na zewnątrz. Jest to główny powód rosnącego zainteresowania wentylacją z rekuperacją, tj. z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest droższa i bardziej skomplikowana w wykonaniu. Korzyści, które oferuje sprawiają jednak, że ludzie odchodzą od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji mechanicznej.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Na początek chcielibyśmy przedstawić rodzaje wentylacji mechanicznej. Rozróżnić możemy wspomnianą już:

  1. wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła,
  2. wentylację mechaniczną wywiewną (wyciągową) oraz
  3. wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, którą często kojarzy się z centralami wentylacyjnymi z funkcją odzysku ciepła.

W wentylacji mechanicznej dopływ powietrza do mieszkania lub domu zachodzi drogą naturalną. Powietrze zużyte zostaje zaś usunięte za pomocą wentylatorów.

Jeśli mamy do czynienia z wentylatorami do odprowadzania zużytego powietrza oraz wentylatorami do zaciągania powietrza z zewnątrz, wtedy mówimy o wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.

Urządzenia przypominające wentylatory wykorzystywane w wentylacji mechanicznej wywiewnej, wykorzystuje się często w okapach kuchennych i w łazienkach, by wspomóc niedoskonałą wentylację grawitacyjną.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – jak działa?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją działa w oparciu o dodatkowy moduł. W tradycyjnej wentylacji mechanicznej świeże powietrze zaciągane jest wyłącznie z zewnątrz, a zużyte zostaje usunięte poza dom lub mieszkanie przez wyrzutnię.

W przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrze jest pobierane z zewnątrz i z wnętrza budynku. Zużyte powietrze z zanieczyszczeniami zostaje zamienione w energię, która służy do ocieplenia czystego, świeżego powietrza. Zanieczyszczone powietrze, z którego odzyskano energię zostaje następnie odprowadzone na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może, a nawet powinna działać przy zamkniętych oknach. Tego rodzaju rozwiązanie gwarantuje komfort, którego pozbawione są domy z wentylacją grawitacyjną.

Montaż wentylacji mechanicznej

Montaż wentylacji mechanicznej

Jeśli szukacie Państwo firmy, która wykona dla Was od podstaw instalację wentylacji mechanicznej, zapraszamy do kontaktu.