Tynk strukturalny stanowi jeden z ciekawszych i coraz częściej stosowanych sposobów na aranżację wnętrz. Jest to tynk dekoracyjny, który pozwala uzyskać wyjątkowo ciekawą fakturę oraz strukturę na ścianach i sufitach, umożliwiając tworzenie oryginalnych wzorów i gradientów. Sprawdź, czym są tynki strukturalne oraz jak tynk dekoracyjny betonowy może zastąpić kafelki w łazience, kuchni i innych pomieszczeniach.

Czym jest tynk strukturalny?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, tynk strukturalny to tynk dekoracyjny, który może być układany zarówno na ścianie, jak i na suficie. Poszczególne masy tynkarskie różnią się od siebie uziarnieniem oraz gęstością, dzięki czemu pozwolą nam uzyskać zróżnicowany efekt końcowy na ścianach czy suficie.

Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na to, że tynki strukturalne różnią się od tynków cementowo-wapiennych i gipsowych tym, że nakłada się je o wiele grubszymi warstwami – jedną bądź dwiema, zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać. To właśnie dzięki grubszym warstwom, jakimi nakłada się tynk dekoracyjny, beton na ścianie może przyjmować tak zróżnicowane formy i wzory, zapewniając doskonały efekt aranżacyjny.

Nie oznacza to jednak, że tynk strukturalny jest wyłącznie wewnętrznym tynkiem dekoracyjnym. Tego typu masę tynkarską z powodzeniem możemy wykorzystać również do wykańczania zewnętrznych ścian.

Dzięki swoim właściwościom i strukturze tynki strukturalne zapewniają wysokie współczynniki paroprzepuszczalności i oddychalności, dzięki czemu podtrzymują właściwości hydroizolacyjne. Co więcej, są one również odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dlaczego warto stosować tynki strukturalne we wnętrzach?

Jedną z największych zalet tynków strukturalnych są ich wyjątkowe możliwości w kształtowaniu efektów i wzorów na ścianach i sufitach. Dzięki temu jesteśmy w stanie zwykłą masą tynkarską odpowiednio dobranego tynku dekoracyjnego uzyskać świetny efekt dekoracyjny we wnętrzu, bez konieczności nadwyrężania budżetu przeznaczonego na prace aranżacyjne i wykończeniowe.

Co więcej, tynk dekoracyjny (betonowy) może być o wiele elastyczniej dopasowany do wnętrza, zapewniając niepowtarzalną strukturę i design. Poza tym tynki strukturalne są również odporne na ścieranie i wykazują dużą trwałość eksploatacyjną.

Tynk dekoracyjny (betonowy) zamiast glazury – dlaczego warto?

Tynk dekoracyjny (betonowy) to świetny sposób na efektowne i trwałe wykończenie ścian w kuchni, łazience, przedpokoju czy pozostałych pokojach w mieszkaniu. Łatwe nakładanie, możliwość niemal nieograniczonego kreowania wzorów i form, a także duża odporność na uszkodzenia czy wilgoć sprawiają, że rozwiązanie to sprawdzi się w każdym mieszkaniu.

Co więcej, tynk strukturalny jest w stanie skutecznie zamaskować nierówności na ścianach, dzięki czemu nierzadko pozwoli znacząco ułatwić prace remontowe. Na zakończenie warto również zwrócić uwagę, że tynk dekoracyjny z betonu jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu w czystości, dlatego też doskonale sprawdzi się w kuchni i łazience.