Jak wynika z raportu przygotowanego przez Grupę PSB, ceny materiałów budowlanych we wrześniu 2022 roku wzrosły aż o 22% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Chociaż eksperci rynku budowlanego zapowiadają chwilową stabilizację w kosztach materiałów na dom, to musimy spodziewać się tego, że w przyszłym roku ceny te znów wzrosną nawet o 20%. Jak sobie z tym poradzić? Czy tania budowa domu w dzisiejszych realiach jest możliwa i z jakimi kosztami robocizny podczas budowy domu musimy się liczyć?

Tania budowa domu – czy to możliwe?

Posiadanie własnego, nawet niewielkiego domu to marzenie wielu osób. Niestety, obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że coraz częściej odkładamy w czasie decyzję związaną z budową domu. Nie wszyscy mają jednak taką możliwość – osoby, które już wcześniej rozpoczęły swoją inwestycję, muszą stawić czoła trudnemu wyzwaniu, jakim jest wysoki koszt materiałów budowlanych. Czy tania budowa domu w tym przypadku wchodzi w grę?

Chociaż z pewnością nie jest to proste, to możemy pokusić się o kilka rozwiązań, które pomogą nam, nawet w niewielkim stopniu, zmniejszyć koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, np.:

 • przygotowanie dokładnego kosztorysu inwestorskiego, który będzie uwzględniał wszystkie niezbędne materiały budowlane, co pozwoli nam uniknąć nieprzemyślanych zakupów;

 • zorientowanie się w cenach oferowanych przez różne składy i markety budowlane, biorąc przy tym pod uwagę promocje i sezonowe obniżki w wybranych sklepach;

 • szukanie kompromisów – czasami lepiej zrezygnować z bardzo drogich płytek łazienkowych na rzecz tańszych, aczkolwiek równie atrakcyjnych płytek innego producenta.

Koszt materiałów budowlanych kiedyś, a dziś.

Ceny materiałów budowlanych dynamicznie rosną już od kilku lat, jednak największe zmiany możemy zaobserwować na przestrzeni ostatniego roku. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tylko od września 2021 roku do września 2022 roku najbardziej wzrosły koszty takich materiałów na dom jak:

 • izolacje termiczne – wzrost o 55%;

 • ściany i kominy – wzrost o 41%;

 • cement i wapno – wzrost o 40%;

 • instalacje wodochronne – wzrost o 39%;

 • dachy i rynny – wzrost o 31%;

 • sucha zabudowa – wzrost o 30%;

 • wykończenia – wzrost o 24%;

 • stolarka budowlana – wzrost o 23%;

 • chemia budowlana – wzrost o 20%;

 • otoczenie domu – wzrost o 19%.

Niestety, na przyszły rok zapowiadane są kolejne podwyżki, co widać np. na przykładzie chemii budowlanej, której ceny już teraz idą w górę, a w 2023 roku mogą wzrosnąć o kolejne 17%.

Koszty robocizny podczas budowy domu – jak się zmieniły?

Podczas planowania kosztorysu inwestycyjnego musimy wziąć pod uwagę nie tylko ceny materiałów budowlanych, ale także koszty robocizny związane z budową domu. Tu również musimy liczyć się ze sporymi zmianami. Jak się okazuje, za prace z wykorzystaniem suchej zabudowy zapłacimy obecnie około 20% więcej niż w zeszłym roku. Jeżeli natomiast szukamy specjalistów od tynkowania czy też malowania ścian oraz sufitów, to ceny za tego typu usługi będą wyższe o średnio 13% niż w roku poprzednim. Należy jednak pamiętać, że konkretne stawki za poszczególne usługi remontowe czy też wykończeniowe są uzależnione od wielu czynników, m.in. regionu, metrażu domu czy też doświadczenia zatrudnionej ekipy.

Jak budować zatem dom w czasach tak dużej inflacji? W miarę możliwości warto porównywać ceny materiałów budowlanych w poszczególnych marketach, a przynajmniej część prac wykonywać samodzielnie lub z pomocą bliskich. W przypadku osób, które dopiero planują rozpoczęcie budowy domu, dobrze jest rozważyć zakup etapowego projektu domu, który nie wymaga wykończenia wszystkich wnętrz tuż po zakończeniu stanu surowego zamkniętego.