Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami budowlanymi, każdy dom jednorodzinny powinien posiadać system wentylacyjny. Oznacza to, że musi się w nim odbywać ciągła wymiana powietrza zużytego na świeże. Najczęściej spotykamy się z systemami tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, gdzie wykorzystywane jest naturalne zjawisko konwekcji, jak również systemami wentylacji mechanicznej, gdzie stosuje się specjalne wentylatory. Jaki system wentylacji w domu warto wybrać i jak zrobić wentylację w domu bez komina?

Prawidłowa wentylacja w domu – dlaczego jest tak ważna?

Wentylacja w domu to podstawowa instalacja w każdym budynku mieszkalnym, odpowiedzialna nie tylko za dostarczanie nowych porcji tlenu, ale także za usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, pochodzących m.in. z materiałów budowlanych. Prawidłowa wentylacja w domu to także gwarancja redukowania nadmiaru pary wodnej, która wytwarzana jest podczas codziennych czynności domowych takich, jak m.in. mycie naczyń, gotowanie, czy robienie prania.

Do wyboru mamy wiele różnych systemów wentylacji w domu, spośród których największą popularnością cieszy się wentylacja grawitacyjna, mechaniczna lub hybrydowa, łącząca w sobie cechy obu tych systemów. Która z nich sprawdzi się najlepiej? Warto prześledzić wady i zalety każdej z nich.

Wentylacja w domu – grawitacyjna czy mechaniczna?

Najprostszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna, która uzależniona jest od temperatury powietrza w domu oraz temperatury panującej na zewnątrz, a także od siły wiatru. W wyniku różnic temperatury powietrza w kanałach wentylacyjnych wytwarza się ciąg – zimne powietrze jest cięższe, przez co opada i wypiera ciepłe ku górze. Latem taki system może nie być skuteczny z uwagi na brak wiatru, natomiast zimą może prowadzić do wychłodzenia pomieszczeń, co podwyższa koszty związane z ogrzewaniem. Pamiętajmy jednak, że wentylacja grawitacyjna nie jest zasilana żadnym urządzeniem, dzięki czemu nie musimy się martwić o awarię instalacji.

Alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna, w której wykorzystuje się specjalne urządzenia zapewniające stały dopływ określonej ilości powietrza, dostosowany do wielkości i przeznaczenia danego pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że wentylatory te podłączone są do źródła energii, co wiąże się ze zwiększeniem rachunków za prąd.

Kompromisem pomiędzy dwoma powyższymi rozwiązaniami jest wentylacja hybrydowa, która umożliwia stosowanie wentylacji grawitacyjnej w sytuacji, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku jest optymalna. Gdy sytuacja ulega zmianie, urządzenie podłączone do instalacji wymusza wentylację w sposób mechaniczny.

Wentylacja w domu parterowym

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić wentylację w domu bez komina, a także w domu parterowym. Dobrym wyborem jest wówczas wentylacja wyciągowa (mechaniczna), która jest stosunkowo niedroga w użytkowaniu, prosta w montażu, a przy tym zapewnia sprawną wymianę powietrza bez konieczności budowania komina. Decydując się na ten rodzaj wentylacji, musimy jednak wziąć pod uwagę prawidłowe rozmieszczenie nawiewów, a także odpowiednie ich wyregulowanie.

Drugim rozwiązaniem jest wentylacja nawiewno-wywiewna, która często stosowana jest wraz z odzyskiem ciepła, co nosi nazwę rekuperacji. Podstawą takiego systemu jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperator), która posiada filtry powietrza nawiewanego i wywiewanego, a także wymiennik do odzysku ciepła. Rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do wentylowanych pomieszczeń, a przy tym pozwala znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem całego budynku. Wszystko to sprawia, że jest ona uznawana za jedno z najnowocześniejszych rozwiązań we współczesnym budownictwie.