Zdarza się, że mieszkanie jest nieustawne. Przestrzeń wydzielona na kuchnię lub łazienkę jest zbyt mała, co znacząco utrudnia ustawienie wszystkich szafek i sprzętów. Ile razy spotkaliśmy się już z pralką w kuchni, czy lodówką stojącą w przedpokoju? W takim wypadku konieczne może okazać się wyburzenie ścian działowych i postawienie ich na nowo.

Jak zatem rozpoznać ścianę nośną, czym różni się ona od ściany działowej i jak zabrać się za jej wyburzenie? Czy w ogóle dozwolone jest wyburzenie ściany nośnej? O tym, jakie są rodzaje ścian i które można wyburzyć, dowiecie się dalej.

Rodzaje ścian – ściana nośna, czy ściana działowa?

W każdy mieszkaniu znajdują się dwa rodzaje ścian. Ściany nośne to najważniejsze ściany w budynku, odpowiedzialne za przenoszenie powstałych obciążeń. Ściany te muszą sobie radzić z naciskiem dachu, stropu oraz z obciążeniem wytwarzanym przez pozostałe ściany umieszczone na wyższych piętrach.

Wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia jest niemożliwe. Jej wyburzenie, czy choćby wykucie otworu w ścianie nośnej wymaga zezwolenia, ponieważ każda ingerencja może mieć katastrofalne skutki dla całego budynku. Konieczny będzie tutaj projekt przebudowy. Jednak decyzję musi podjąć odpowiednia osoba. Najczęściej jest nią architekt lub inżynier budownictwa, który przeliczy, jak wyburzenie lub przemieszczenie ściany nośnej wpłynie na całą konstrukcję.

rodzaje scian - jak rozpoznac sciane nosna

Jak rozpoznać ścianę nośną?

W ustaleniu ścian nośnych pomoże nam projekt budynku. Jeśli nie mamy do niego wglądu należy sprawdzić, jakiej grubości jest ściana i z czego została wykonana. Ściana nośna jest grubsza od ściany działowej i na ogół wykonana jest z cegły, pustaków, czy bloczków betonowych z betonu komórkowego. Wewnątrz mieszkania możecie znaleźć więcej niż jedną ścianę nośną, np. pomiędzy pokojami lub między przedpokojem a pokojem. Ściany nośne to bardzo często ściany, dzielące mieszkania.

Jeśli w ścianie nośnej znajduje się otwór drzwiowy, dużym problemem może być jego przesunięcie. Wykucie dodatkowego otworu to również uszczerbek dla konstrukcji.

Z czego zbudowana jest ściana działowa?

Ściany działowe to ściany wznoszone m.in. z płyt kartonowo-gipsowych na lekkim ruszcie, bloczków komórkowych, czy ceramiki. Zdarzają się ściany działowe z pustaków lub ze zwykłych cegieł. Dzięki wykorzystaniu płyt g-k, możliwe jest szybkie burzenie i przesuwanie ścian działowych.

Jeśli posiadacie projekt przebudowy mieszkania, szukacie firmy, która zajmie się wzniesieniem lub wyburzeniem ścian działowych, skontaktujcie się z nami. Opiszcie zakres prac, który mamy dla Was wykonać. Prześlijcie go przez formularz kontaktowy na stronie z darmową wyceną lub drogą mailową albo zadzwońcie do nas. Przygotujemy darmowy kosztorys prac, a Wy będziecie mogli zająć się urządzaniem mieszkania.