Wysokie koszty związane z wynajmem ekipy wykończeniowej sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielny remont mieszkania. Musimy jednak pamiętać, że zaangażowanie się w tego typu prace będzie wymagać od nas nie tylko dużych nakładów czasu, ale także sporego rozeznania w branży wykończeniowej. Czy samodzielny remont mieszkania jest więc opłacalny? Jak zaplanować poszczególne prace remontowe i kiedy warto zatrudnić fachowców?

Samodzielny remont mieszkania – zalety i wady

Na początek skupmy się na korzyściach wynikających z remontowania mieszkania samemu. Zdecydowanie największym plusem takiego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy. Zamiast płacić komuś za pomalowanie pokoju lub nałożenie nowej tapety na ścianę, możemy sami chwycić za wałek i pędzel. Satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy będzie z pewnością ogromna, a przy tym nie zapłacimy za tego typu usługę ani złotówki.

Niestety, samodzielny remont mieszkania to rozwiązanie okupione również wieloma trudnościami. Decydując się na tę opcję, musimy liczyć się z brakiem czasu i wsparcia ze strony innych osób, natłokiem prac, a co za tym idzie – brakiem sił i ochoty na kontynuowanie prac. Do tego może dojść również niedostateczne doświadczenie, np. w układaniu glazury, paneli podłogowych czy też wymianie sanitariatów w łazience. Samodzielne wykonywanie tych prac może czasami przynieść więcej szkód niż korzyści, a także sprawić, że ostatecznie i tak będziemy musieli zlecić remont fachowcom.

Remont mieszkania samemu – jak się przygotować?

O samodzielnym remoncie mieszkania warto myśleć jak o dużym wyzwaniu logistycznym, które należy skrupulatnie zaplanować. Mając ustalony harmonogram prac remontowych, łatwiej będzie nam zapanować nad całym procesem, a także kontrolować wydatki tak, by nie przekroczyć założonego budżetu.

Wśród kwestii, które należy wziąć pod uwagę na etapie planowania samodzielnego remontu mieszkania, wymienić można:

  • ustalenie dokładnej wizji tego, jaki ma być efekt końcowy prac i skonfrontowanie jej z możliwościami mieszkania oraz budżetem;

  • znalezienie osób, które pomogą nam w trudnych momentach przy najbardziej wymagających pracach, np. związanych z montowaniem mebli;

  • zaplanowanie budżetu na remont, a także znalezienie dobrych i solidnych materiałów budowlanych;

  • zaopatrzenie się w podstawowe narzędzia, elektronarzędzia oraz akcesoria do malowania, układania płytek i paneli, itp.;

  • ustalenie kolejności poszczególnych prac remontowych, tak, by nie kolidowały ze sobą.

Kiedy należy zatrudnić fachowców?

W większości przypadków samodzielny remont mieszkania jest możliwy, jednak istnieje wiele typów prac wykończeniowych, których nie jesteśmy w stanie wykonać samemu. Za przykład można wziąć m.in. wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektryczej oraz gazowej, która musi być przeprowadzana przez specjalistę posiadającego stosowne uprawnienia i certyfikaty. Skorzystanie z pomocy fachowca jest w takiej sytuacji nie tylko bezpieczniejsze, ale przede wszystkim tańsze, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności z tego typu pracami. Koszty, jakie musielibyśmy ponieść np. w związku z zalaniem sąsiada, mogą okazać się znacznie wyższe w porównaniu do kosztu zatrudnienia profesjonalisty.