Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Choć w większości przypadków malujemy lub tapetujemy ściany we wnętrzach budynków, to warto także przemyśleć wyeksponowanie odsłoniętych fragmentów cegieł. Może to nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Z tego powodu popularne jest także pozostawianie odsłoniętych cegieł na zewnątrz budynków, aby jednak efekt był odpowiedni, konieczna jest umiejętna renowacja cegieł. Jak czyścić cegły i zadbać o walory estetyczne odsłoniętych murów ceglanych?

Renowacja cegieł – od czego zacząć?

Wyraziste, czerwone cegły przyciągają wzrok swoim kolorem i wyglądem. Niestety, dość często ich intensywny kolor zaczyna blednąć wraz z upływem czasu, a na samych cegłach zostają białe smugi z zaprawy murarskiej i starego tynku. Czyszczenie starej cegły z zaprawy samą wodą nie wystarcza – zwykle już kilka chwil po ich wyschnięciu problem smug powraca. Czym wyczyścić starą cegłę, aby nadać jej dawny wygląd? Proces ten jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać.

Pracę zaczynamy od oczyszczenia samej ściany. Należy pozbyć się pokrywającego ją tynku, jednocześnie uważając, aby nie uszkodzić przy tym cegieł. Najwygodniej byłoby oczywiście już na etapie wznoszenia ścian zaplanować, że zostaną one odsłonięte i pozostawić je nieotynkowane, natomiast remontując mieszkanie, zwykle nie mamy takiej możliwości. W trakcie skuwania tynku przy czyszczeniu cegieł starajmy się usunąć go jak najwięcej, dokładnie ostukując go młotkiem czy pomagając sobie dłutem. Im starszy tynk, tym łatwiejsze powinno być to zadanie. Dzięki temu zaoszczędzimy czas podczas następnej fazy renowacji cegieł, czyli polerowania.

Czyszczenie i polerowanie cegieł

Gdy już udało skuć nam się tynk i usunąć jego większe płaty, musimy oczyścić cegły z brudu. Białe smugi i wyblakły kolor to właśnie wynik zanieczyszczonej struktury cegieł, która przez to zatraca swoje walory estetyczne. Czyszczenie cegły możemy wykonać ręcznie, używając do tego drucianej lub ryżowej szczotki. Tutaj także należy jednak być ostrożnym i zbyt mocno nie starać się drapać po powierzchni, aby nie doprowadzić do skruszenia czy głębokich rys. Starajmy się dokładnie wyczyścić także szczeliny między cegłami, aby zalegający tam pył i brud nie przeniósł się później znów na wyczyszczone cegły.

Kolejny etap to polerowanie i wygładzanie. Za pomocą wiertarki z gumową tarczą, na którą nakładamy krążek papieru ściernego, dokonujemy zewnętrznej obróbki cegły. Dzięki temu powierzchnia cegły będzie równiejsza, a także usuniemy cząsteczki brudu zalegające tak głęboko w jej strukturze, że zwykła szczotka nie mogłaby sobie z nimi poradzić bez zostawiania wyraźnych śladów. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie z wiertarką w rękach, zawsze możemy użyć nawiniętego na twardą gąbkę papieru ściernego. Powstały na skutek tarcia pył staramy się na bieżąco zmiatać ze ściany, ale nie zapominajmy przy tym o zabezpieczeniu swoich oczu, ust i nosa. Najlepiej pracować z nałożoną na twarz ochronną maseczką przeciwpyłową oraz okularami ochronnymi.

Kolejny krok w renowacji cegieł – nawilżenie

Etap, od którego większość osób zaczyna czyszczenie starych cegieł, czyli nawilżenie, długotrwałe efekty przyniesie tylko po ich wcześniejszym oczyszczeniu i polerowaniu. Nasączenie ściany wodą usunie z niej resztki zanieczyszczeń, a jednocześnie pomoże nam później w fazie spoinowania – mokra ściana nie będzie odciągać z zaprawy do spoinowania wody.

Zależnie od wielkości ściany oraz jej umieszczenia, do jej nawilżenia wewnątrz budynku możemy użyć zwykłej gąbki czy ścierki, a w przypadku ścian zewnętrznych myjki ciśnieniowej. Nie należy jednak przesadzać z ustawioną mocą strumienia wody – woda pod zbyt wysokim ciśnieniem także może uszkodzić zewnętrzną strukturę cegieł.

Ułożenie zaprawy i impregnacja starych cegieł

Po odpowiednim oczyszczeniu cegieł przechodzimy do finalnej części ułożenia nowej zaprawy w spoinach. Najlepiej użyć do tego specjalnej szpachelki, a następnie wygładzić powierzchnię poprzez delikatne przetarcie jej szmatką lub gąbką. Gdy ułożymy zaprawę już na całej szerokości ściany, możemy udać się na zasłużony odpoczynek. Zanim przejdziemy do impregnacji, spoiny muszą całkowicie wyschnąć. Trwa to zwykle około 3 dni.

Do impregnacji używamy preparatu przeznaczonego do zastosowania na murze z surowej cegły. Zaimpregnowanie ściany zabezpieczy ją przed ponownym zabrudzeniem, a także zwiększy odporność na inne uszkodzenia. Przede wszystkim jednak sprawi, że w najbliższej przyszłości nie będziemy musieli powtarzać całego żmudnego procesu renowacji cegieł.

A może klinkier? Jaki wybrać czyścik do klinkieru?

Jeśli podoba Ci się design wnętrz z odsłoniętym fragmentem ściany z cegieł, ale chcesz uniknąć zaawansowanego remontu, wymagającego kucia tynku i oczyszczania cegieł, alternatywą mogą być płytki klinkierowe. Wyglądają one identycznie jak ściana z prawdziwych cegieł, a są łatwiejsze do montażu. Podłoże musi być gładkie i oczyszczone, a do przyklejenia płytek należy używać specjalnego kleju do klinkieru. Tak jak w przypadku ścian z cegieł, warto pamiętać jednak o regularnej impregnacji, wybierając czyścik do klinkieru. Dzięki zastosowaniu czyściku, wyroby klinkierowe na dłużej zachowują swój wygląd i dodadzą wyjątkowego charakteru do każdego wnętrza.