Coraz niższe temperatury za oknem mogą świadczyć tylko o jednym – tegoroczne lato powoli dobiega końca. I chociaż jesień to równie piękna pora roku, to przysparza ona wielu problemów właścicielom domów i mieszkań, którzy z powodu spadku temperatury na zewnątrz zmagają się ze wzrostem poziomu wilgotności w swoich pomieszczeniach. Warto więc wykorzystać ten czas na przygotowanie się na wypadek inwazji pleśni, z którą często mamy do czynienia w sezonie zimowym. Jak poradzić sobie z wilgocią w domu i jak sprawdzić jej poziom w domu lub mieszkaniu?

Wilgoć w domu – skąd się bierze?

Powodów pojawienia się nadmiernej wilgoci w naszych wnętrzach jest wiele, jednak wszystkie sprowadzają się do jednego mechanizmu – wilgoć przenika do naszego domu z zewnątrz lub my sami ją wytwarzamy, przez co nie ma ona możliwości przedostania się na zewnątrz. W obu przypadkach ma to związek przede wszystkim z błędami konstrukcyjnymi występującymi jeszcze na etapie budowy lub z użyciem złych jakościowo materiałów.

Jeżeli chodzi o pierwszą sytuację, to mamy tu na myśli wszelkie nieszczelności w dachu, oknach, a czasami nawet w podłodze, które nie zostały dostatecznie zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci z gruntu. Użycie niewłaściwych materiałów do budowy lub ocieplenia domu, a także wszelkie nieprawidłowości w wentylacji pomieszczeń mogą sprawić, że wilgoć powstała np. podczas kąpieli, suszenia czy też gotowania nie będzie miała ujścia na zewnątrz i zacznie gromadzić się w domu. Zauważymy to głównie podczas skraplania się pary wodnej w narożnikach ścian lub sufitu.

W kwestii wilgoci w domu lub mieszkaniu nie bez znaczenia jest również nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. W obawie przed niskimi temperaturami i zbyt wysokimi opłatami za ogrzewanie wiele osób rezygnuje z otwierania okien, a czasami nawet zatyka kratki wentylacyjne, by uniknąć w ten sposób wychłodzenia. Niestety, efektem tego jest natychmiastowy wzrost wilgoci, a w także rozwój pleśni na ścianie.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

Poziom wilgotności powietrza w domu możemy sprawdzić, korzystając w tym celu ze specjalnych higrometrów domowych, nazywanych również wilgotnościomierzami. Te niewielkie urządzenia elektroniczne mierzą wilgotność względną w pomieszczeniu, a także zawartość pary wodnej w powietrzu oraz temperaturę. Te najbardziej zaawansowane urządzenia możemy też podłączyć do osuszacza lub nawilżacza powietrza, co pozwala na samoczynne regulowanie poziomu wilgotności powietrza we wnętrzach.

Po czym jeszcze możemy poznać, że zmagamy się z nadmiarem wilgoci w mieszkaniu? Najczęstsze objawy to:

  • zaparowane lustra i okna;

  • mokre plamy na ścianach, które pokryte są czarnym meszkiem;

  • nieprzyjemny zapach stęchlizny unoszący się w powietrzu;

  • odklejenie się tapety od ściany lub łuszczenie się farby.

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Jeżeli masz już pewność, że zmagasz się z wilgocią w domu, czas przejść do konkretnych działań, które pomogą Ci zapanować nad tym problemem. W pierwszym kroku postaraj się jak najszybciej usunąć nadmiar wilgoci – sprawdź stan wentylacji (jeżeli jest to konieczne, wyczyść i odsłoń kratki), a także regularnie wietrz mieszkanie i odpowiednio je ogrzewaj. Jeżeli te metody okażą się niewystarczające, skorzystaj ze specjalnych urządzeń, które mają za zadanie zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu, takich jak m.in.:

  • osuszacz powietrza – obniża wilgotność względną powietrza, a następnie pochłania wilgoć i skrapla wodę do zbiorników;

  • nagrzewnica – podwyższa temperaturę w pomieszczeniu, dzięki czemu wilgoć może szybciej i skuteczniej odparowywać na zewnątrz;

  • pochłaniacz wilgoci – niewielki pojemnik z wymiennym wkładem w formie granulatu chlorku wapnia. W trakcie reakcji z granulatem para wodna zmienia się w roztwór soli, który z kolei skrapla się w specjalnym pojemniku.