Pojawienie się czarnych, drobnych plam na ścianie lub przy podłodze u wielu osób wzbudza lęk i obawę o zdrowie domowników. Na szczęście niewielka ilość pleśni na ogół nie spowoduje większych dolegliwości zdrowotnych, jednak powinna stać się dla nas sygnałem ostrzegawczym, by jak najszybciej się jej pozbyć. Skąd bierze się pleśń w mieszkaniu, jak wpływa na nasze zdrowie i jak zapobiec jej powstawaniu?

Przyczyny powstawania pleśni w domu

Mówiąc o pleśni, mamy na myśli tak naprawdę pasożytnicze grzyby, które w odpowiednich warunkach kiełkują i tworzą całe kolonie. Najczęściej pleśń rozwija się na jedzeniu, jednak często spotykamy się z nią również na ubraniach, ścianach, czy też meblach znajdujących się w kiepsko wentylowanych pomieszczeniach.

Za rozwój pleśni w domu odpowiada przede wszystkim wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, brak skutecznej wentylacji i rzadkie wietrzenie pomieszczeń. Wszystko to sprawia, że z pleśnią spotykamy się zazwyczaj przy oknach lub w łazienkach. W nowym budownictwie mamy natomiast do czynienia z tzw. pleśnią technologiczną, która pojawia się wtedy, gdy wilgoć z materiałów budowlanych lub warstw wykończeniowych jest osuszana przez okres krótszy niż 24-48 godzin.

Pleśń w mieszkaniu, a wpływ na zdrowie

Pleśń w domu poznamy po charakterystycznych, ciemnych wykwitach oraz nieprzyjemnym zapachu, który unosi się w powietrzu. Należy pamiętać, że grzyby odpowiedzialne za rozwój pleśni wydzielają związki szkodliwe dla naszego zdrowia, czyli mykotoksyny. W dużej mierze są one rakotwórcze i mutagenne, w związku z czym mogą powodować szereg dolegliwości, począwszy od niewielkiego dyskomfortu, aż po śmiertelne zatrucia.

Grzyby pleśniowe mogą przyczynić się do rozwoju:

 • alergii wziewnej i astmy;

 • bólu mięśni i stawów;

 • bólu głowy;

 • zapalenia zatok;

 • problemów żołądkowych;

 • stanu ogólnego zmęczenia organizmu;

 • niewydolności nerek;

 • problemów z płodnością.

Jak pozbyć się grzyba w domu?

Ze względu na szkodliwy wpływ pleśni w domu na nasze zdrowie, konieczne jest jak najszybsze pozbycie się jej ze wszystkich pomieszczeń. Na początek powinniśmy jednak zadbać o utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60% oraz temperatury w okolicach 22°C. Tylko w ten sposób będziemy mogli uchronić się przed ponownym pojawieniem się czarnej pleśni w innych miejscach.

Jeżeli zapewnimy już w domu warunki, które będą odpowiednie dla naszego zdrowia i niekorzystne dla rozwoju pleśni, możemy przejść do konkretnych działań, które pomogą w pozbyciu się nieestetycznych wykwitów na ścianie. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 • zatrudnienie firmy specjalizującej się w odgrzybianiu, która pomoże nam w znalezieniu źródła problemu i pozbyciu się grzyba z pomieszczeń;

 • zastosowanie specjalnego sprayu przeciw pleśni – wystarczy spryskać nim ścianę, odczekać chwilę, a następnie dokładnie zetrzeć preparat;

 • w przypadku pleśni na fugach w kuchni lub łazience warto jest usunąć starą warstwę silikonu i nałożyć nową. Pozostałości po zeschniętym silikonie możemy natomiast przetrzeć specjalnym środkiem chemicznym przeznaczonym do usuwania silikonu;

 • wykorzystanie samodzielnie przygotowanych preparatów, np. sody oczyszczonej zmieszanej z wodą, którą należy nacierać zapleśniałe miejsca, mieszanki octu z wodą, pasty do zębów czy też płynu do naczyń.

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że w przypadku pleśni w domu najważniejszą kwestią jest skuteczne zapobieganie jej rozwojowi. Chcąc pozbyć się nadmiaru wilgoci, warto stosować specjalne pochłaniacze wilgoci i regularnie wietrzyć pomieszczenia, tak, by wpuszczać do nich świeże powietrze.