Obecność grzyba czy pleśni na ścianach naszych pomieszczeń to nie tylko skaza estetyczna, ale również zagrożenia dla naszego zdrowia. Jak się pozbyć grzyba ze ściany raz na zawsze? A jaki środek będzie najskuteczniejszy w przypadku pleśni? Więcej w tekście.

Jak powstaje grzyb i pleśń na ścianie?

Najczęstszą przyczyną występowania grzyba i pleśni na ścianach jest wysoka wilgotność pomieszczenia, która tworzy warunki do ich rozwoju. Drugim istotnym powodem jest niedostateczna cyrkulacja powietrza w pokoju lub jej brak. Trzecim – wady konstrukcyjne, takie jak mostki termiczne lub niedogrzane pomieszczenia. Czwartym powodem są wszelkie usterki (cieknący dach, nieszczelna rynna itp.). Pleśń i grzyb mogą występować w pomieszczeniach, w których ściany są pomalowane farbami lub jest położona tapeta, a także w miejscach, gdzie stolarka okienna została zamontowana nieprawidłowo.

Dlaczego koniecznie jest usuwanie grzyba ze ścian?

Zarówno pleśń, jak i grzyb prezentują się nieestetycznie. To w końcu ciemne lub brunatne plamy, które możemy zauważyć tuż pod sufitem, w rogu pomieszczenia, czy np. na fudze i silikonie w łazience. To jednak nie wszystko. Grzyb i pleśń są groźne dla zdrowia. Pobierają one tlen z otoczenia i wydalają dwutlenek węgla, co automatycznie obniża jakość powietrza w pomieszczeniach. Wpływa to negatywnie na nasze płuca oraz może wywoływać reakcje alergiczne, bóle głowy, spadki koncentracji, podrażnienia oczu i inne dolegliwości.
Pleśń a grzyb
Z biologicznego punktu widzenia pleśń i grzyb różnią się między sobą. Ich geneza jest wprawdzie podobna, ale samo działanie jest odmienne. Dla kwestii budowlanej znacznie groźniejszy jest grzyb, który atakuje nie tylko powierzchnie, ale może też przedostać się w głąb murów, co np. niszczy tynk. Pleśń z kolei gromadzi się na powierzchni. Pod tym względem jest więc łagodniejsza. Poza tym grzyb wydziela zapach znacznie gorszy niż pleśń.

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Jeśli pleśń dotknęła tapety lub powłoki malarskiej należy ją niezwłocznie ściągnąć, a odsłoniętą powłokę pozostawić do wysuszenia. Pleśń nie wnika w głąb ścian, w związku z czym nie ma potrzeby skuwania tynków, jak w przypadku grzyba. Środek na pleśń na ścianach powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producenta oraz pamiętać o wszelkich środkach ostrożności. Dzięki temu mamy pewność, że nasze ściany będą wolne od pleśni, co od razu poprawi jakość powietrza w pomieszczeniu oraz estetykę powierzchni. Jeśli nie mamy pod ręką profesjonalnego środka, możemy zastosować doraźnie roztwór wody z octem.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Stosowanie samych preparatów grzybobójczych może okazać się niewystarczające. Usuwanie grzyba ze ścian to praca dość mozolna. Przede wszystkim należy ocenić stan tynku. Jeśli odpada, koniecznie będzie jego skucie do muru – co najmniej w promieniu 1 metra od miejsca występowania grzyba. Przed nałożeniem preparatów grzybobójczych warto dokładnie osuszyć ścianę. Dopiero później możemy nałożyć ponownie tynk i np. farbę, czy tapetę. Remontu może również wymagać sieć wodno-kanalizacyjna, która poprzez nieszczelności „doprowadza” wilgoć do ścian. W walce z niechcianymi plamami pomoże dobry środek grzybobójczy, który zapobiega namnażaniu się grzybów na ścianie. Ponieważ preparaty te są trujące, musimy przestrzegać zasad ich bezpiecznego stosowania.

Zapobieganie występowaniu grzyba i pleśni

Wspomniane wyżej rozwiązania są skuteczne, gdy nie wiemy jak pozbyć się grzyba i pleśni ze ścian. Co jeśli problem występowania grzyba lub pleśni powraca? Konieczny może okazać się wtedy remont niektórych elementów mieszkania lub domu. Co warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim wentylację, która może nie być wydajna (lub np. zasłonięta meblami), co może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci. O cyrkulację powietrza możemy też zadbać dostatecznie często wietrząc pomieszczenia. Nowoczesna stolarka umożliwia delikatne rozszczelnienie, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci. W przypadku, gdy woda jest podciągana kapilarnie z gruntu, może to powodować występowania grzyba tuż przy podłodze. Powodem tej sytuacji jest brak izolacji przeciwwilgociowej w murach lub jej uszkodzenie.

Grzyb w pomieszczeniach może się tworzyć również w miejscu, gdzie występują mostki termiczne lub np. przedostaje się woda z uszkodzonej rynny, czy poszycia dachu. Elementy te mogą wymagać dokładnej inspekcji i wymiany, czasem również generalnego remontu całego budynku. W zakres tych prac może wchodzić skucie tynków, ocieplenie budynku, stworzenie hydroizolacji na fundamentach, wymiana stolarki okiennej (szczególnie na taką, która umożliwia łatwe rozszczelnienie lub ma otwory mikrowentylacyjne), czy reperacja wspomnianego wcześniej dachu. W takich sytuacjach, gdy szczególnie musi dojść do odnowienia powłoki malarskiej, warto zainwestować w farby o właściwościach grzybobójczych. Występowanie grzyba lub pleśni należy więc potraktować bardzo poważnie, gdyż może to być efekt wad konstrukcyjnych, które trzeba wyeliminować jak najszybciej.