Kilkanaście lat temu kominek był atrybutem wyłącznie domów. Wynikało to z konieczności podłączenia kominka do systemu wentylacji. Ponieważ w bloku nie istniała taka możliwość, nawet osoby mieszkające na ostatniej kondygnacji nie mogły sobie pozwolić na instalację kominka w salonie.

Sytuacja zmieniła się za sprawą nowoczesnych rozwiązań technicznych. Obecnie kominek w bloku nie jest już rzeczą nieosiągalną. Jego posiadanie wymaga jednak spełnienia określonych przepisów prawnych zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury oraz uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Z tego też względu większa swoboda wyboru dotyczy instalacji kominka w domu, aniżeli w mieszkaniu.

Aktualnie rynek budowlany proponuje kilka rozwiązań dla osób, które rozważają montaż kominka w domu, czy w mieszkaniu. W rozeznaniu się, jaki kominek do salonu wybrać pomoże Ci poniższe zestawienie.

Rodzaje kominków na rynku – kominki tradycyjne i nowoczesne

Mieszkając w domu szeregowym lub wolnostojącym możemy zdecydować się na instalację niemal dowolnego kominka. Jedynym ograniczeniem jest budżet, którym dysponujemy i funkcja, jaką kominek będzie pełnić (dekoracyjna, czy też wsparcie podstawowego źródła ogrzewania). Do wyboru mamy zarówno tradycyjne kominki na pellet i drewno (tzw. kominek hybrydowy), jak i kominki gazowe, kominki elektryczne, czy biokominki.

Nowoczesnym rozwiązaniem będzie kominek trzyszybowy, który zapewnia widok paleniska z trzech stron. Dobrze sprawdzi się w przestronnym salonie, urządzonym według współczesnych trendów aranżacji wnętrz. Jeżeli z kolei podchodzicie entuzjastycznie do rustykalnych rozwiązań, bardziej będzie Wam odpowiadał kominek klasyczny montowany w ścianie. Dobrym pomysłem może być również kominek narożny lub wolnostojący.

Ciekawą propozycją jest jeszcze kominek z płaszczem wodnym, który pozwala na lepsze wykorzystanie energii do ogrzania domu. Ciepło uwalniane w procesie spalania drewna podgrzewa wodę znajdującą się w płaszczu kominikowym, która następnie może być użyta w systemie CO. Z kolei sposobem na utrzymanie ciepła bez konieczności ciągłego rozpalania ognia jest nowoczesny kominek akumulacyjny. Można dzięki niemu uzyskać efekt wydłużonego, bo trwającego od 8 do nawet 12 godzin, ogrzewania domu o powierzchni do 200 m2.

Nowoczesny kominek w bloku

Chcąc zamontować kominek w mieszkaniu nie mamy już tak dużego wyboru. W tym przypadku kominek będzie raczej pełnił funkcję dekoracyjną, niż pragmatyczną. W bloku nie ma możliwości zainstalowania klasycznego, czy hybrydowego kominka na drewno lub pellet. Nie będziecie też w stanie podłączyć kominka gazowego, kominka wolnostojącego z płaszczem wodnym, czy kominka akumulacyjnego. Przeszkodą jest prawo budowlane oraz fakt, że montaż tego rodzaju kominków wiązałby się z ingerencję w strukturę budynku.

Nowoczesny kominek w bloku

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest ekologiczny kominek na biopaliwo lub kominek elektryczny. Ich posiadanie nie wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia, ani też nie jest konieczne podłączenie ich do instalacji kominowej. Kominki elektryczne, jak i biokominki mogą być montowane na ścianie lub mają formę wolnostojącą. W ofercie znajdują się również kominki elektryczne do zabudowy. Wybór typu kominka do salonu zależy przede wszystkim od układu mieszkania i ilości posiadanego miejsca.

Kominek elektryczny, czy kominek na biopaliwo do salonu w bloku

Kominek elektryczny zasilany jest prądem zmiennym o napięciu 230 V, dlatego do podłączenia kominka elektrycznego w mieszkaniu nie będziecie potrzebowali tzw. siły. Minusem kominka elektrycznego jest brak prawdziwego płomienia, plusem zaś jego czystość i wygoda użytkowania.

Niektóre z kominków elektrycznych posiadają funkcję grzania oraz opcję z parą wodną imitującą dym. Funkcja grzania działa w oparciu o termowentylator z grzałką, regulator mocy, termostat oraz zabezpieczenie przeciw przegrzaniu się. Jest to jednak wyłącznie imitacja klasycznego kominka, która z pewnością nie zadowoli wszystkich.

Kominek elektryczny czy kominek na biopaliwo do salonu w bloku

Ekologiczny kominek na biopaliwo, to połączenie klasycznego kominka z nowoczesnym kominkiem elektrycznym. Kominek na biopaliwo nie wymaga podłączenia do systemu wentylacji, dlatego jego montaż można wykonać w mieszkaniu w bloku. Jest rozwiązaniem bezpiecznym i czystym, ponieważ nie wytwarza dymu, sadzy, ani popiołu. W jego przypadku uzyskiwane światło oraz ciepło, to nie efekt lamp i termowentylatora, tylko faktycznego spalania biopaliwa. Nazwa bio nawiązuje do ekologicznego charakteru tego płynu, który powstaje z surowców roślinnych, a jego składnikiem jest bioetanol. To właśnie on w czasie spalania daje płomień o przyjemnej dla oka, żółtopomarańczowej barwie.

Biokominek podnosi nieznacznie temperaturę otoczenia i wpływa korzystnie na wilgotność powietrza (produktami spalania bioetanolu jest para wodna i śladowe ilości dwutlenku węgla). Do zalet biokominków zalicza się także ich „mobilność”, jeśli wybierzemy kominek wolnostojący. Instalacja biokominka na ścianie – np. poprzez jego podwieszenie – pozwala na zmianę położenia kominka podczas każdego przemeblowania.

Biokominki posiadają również kilka wad, choć prawda jest taka, że nie są to minusy, które mogłyby całkowicie odwieść od decyzji o ich montażu. Po pierwsze, biokominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania mieszkania. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pełnił rolę wspomagającą w tym zakresie. Po drugie, w przypadku biokominków wiszących ważne jest termiczne zabezpieczenie ściany przed jego zainstalowaniem. Poza tym należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się biokominek. Ostatnia kwestia, chociaż nie najmniej ważna. Główną wadą biokominka jest cena paliwa. Litr biopaliwa przeznaczonego do tego rodzaju kominka waha się od około 10 do 15 zł i wystarcza na 3-6 godzin spalania. Jeśli myślimy o używaniu biokominka okazjonalnie, to nie będzie to znaczący wydatek. Gdyby jednak miał nam posłużyć do dogrzewania pomieszczenia, wówczas koszt jego użytkowania znacznie wzrośnie.

Ostatnim sposobem, aby posiadać kominek w mieszkaniu w bloku jest zamontowanie atrapy. Decydują się na nią osoby, które szukają w tym rozwiązaniu wyłącznie elementu dekoracyjnego. Atrapa kominka nie zapewni jednak efektów wizualnych w postaci ognia, ani nie spełni funkcji grzewczej. Może być natomiast ciekawą alternatywą dla półki na książki albo podstawy dla telewizora.

Obudowa kominka – jak zabudować kominek w domu i w bloku?

Mechanizm działania kominka elektrycznego sprawia, że nie ma właściwie żadnych ograniczeń przy jego zabudowie. Najczęściej używa się w tym celu materiałów o niskim przewodnictwie ciepła. Można więc wykorzystać płyty g-k, płyty meblowe, czy tradycyjne z cegieł, ponieważ kominki elektryczne z funkcją grzewczą wyposażone są w zabezpieczenia chroniące przed przegrzewaniem się.

Również biokominek można zabudować tradycyjnymi płytami gipsowo-kartonowymi, a następnie wykończyć ścianę kafelkami, czy imitacją cegły. W zależności od upodobań i aranżacji salonu.

Właściwa obudowa kominka ma większe znaczenie w przypadku zabudowy kominków klasycznych na drewno i pellet.

Jak zabudować kominek hybrydowy na drewno i pellet lub kominek gazowy?

Zabudowę kominka dobrze rozpocząć od zakupu wełny mineralnej. Tego typu izolacja kominka pozwoli na ograniczenie strat ciepła zwłaszcza, jeśli posiadany kominek z płaszczem wodnym, który ma ogrzewać cały dom.

Obudowując kominek należy też pamiętać o instalacji kratek wentylacyjnych z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Nawiew do kominka instaluje się w dolnej części zabudowy kominka, zaś kratkę wywiewną po przeciwnej stronie w górnej części.

Jak zabudowac kominek hybrydowy na drewno i pellet lub kominek gazowy

Co więcej, dwie kratki powinna posiadać także komora dekompresyjna. Kratki te mają zapewnić chłodzenie stropu. Dlatego umiejscowienie kominka warto wybrać na wczesnym etapie prac budowlanych lub remontowych.

Materiały wykorzystywane do obudowy kominka powinny być odporne na temperatury rzędu 400-600 ºC. Sama folia służąca do obłożenia kominka wytrzymuje temperaturę do 500 ºC.

Jak urządzić salon z kominkiem – aranżacja, wykończenie i dekoracja kominka w salonie

Kwestia aranżacji i dekoracji kominka w salonie zależy od indywidualnych upodobań. Warto w tym względzie zastanowić się, jaki rodzaj obudowy kominka będzie najlepiej komponował się z pozostałymi elementami pomieszczenia. A być może w ogóle zabudowa nie będzie potrzebna?

Intuicja podpowiada, że nowoczesne kominki elektryczne nie będą szczególnie współgrały z rustykalnym wystrojem wnętrza. Z kolei rustykalny typ kominka będzie dobrze pasował do przestronnego pomieszczenia, o raczej surowym stylu (czyli z niewielką ilością ozdób), w którym użyto naturalnych materiałów wykończeniowych (np. drewna). Wykończenie kominka w angielskim stylu, o klasycystycznej formie i bogatych zdobieniach będzie zaś dobrym pomysłem w salonie, w którym chcemy odejść od zasady minimalizmu i postawić na tapicerowane, kwieciste kanapy, czy wzorzyste tapety. W końcu, kominek zasilany biopaliwem może zostać wykończony i udekorowany zarówno nowocześnie, jak i bardziej tradycyjnie.

W przypadku dekoracji kominka w domu, można pójść zarówno w stronę klasycznych rozwiązań, jak i bardziej nowoczesnych trendów. Interesującą opcją wydaje się tutaj kominek trzyszybowy. Warto też rozważyć instalację kominka gazowego. Jak chodzi zaś o kominek hybrydowy, czyli kominek na pellet i drewno najczęściej spotyka się dekorowanie przestrzeni wokół niego na wzór angielski.