Elewacja wentylowana to nowoczesny system okładzinowy, który poprawia wygląd zewnętrzny budynku, chroni warstwę termoizolacyjną przed czynnikami zewnętrznymi, a także odprowadza wodę pochodzącą z opadów. Jest ona stosowana zarówno w budynkach już istniejących, jak i w tych, które dopiero są na etapie projektowania. Czym dokładnie jest system elewacji wentylowanej i jak wygląda jego konstrukcja?

System elewacji wentylowanej – co to takiego?

Mianem elewacji wentylowanej określa się system okładzinowy składający się ze szkieletu ramowego (metalowego, aluminiowego lub drewnianego), który przymocowuje się do ściany zewnętrznej budynku. Do specjalnych kratownic montuje się następnie izolację termiczną (styropian lub wełnę mineralną) oraz płytki okładzinowe, które pełnią rolę ochrony przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

W odróżnieniu od tradycyjnych elewacji, systemy elewacji wentylowanej posiadają specjalne szczeliny wentylacyjne, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Zalety systemów mocowania elewacji wentylowanych

System elewacji wentylowanej gwarantuje bardzo dobrą izolację termiczną budynku. Bez względu na to, czy zastosujemy wełnę mineralną, czy styropian, dzięki elewacji wentylowanej jesteśmy w stanie w znaczący sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Co ważne, stosując nowoczesny system elewacji wentylowanej, możemy także poprawić izolację akustyczną budynku, zwiększając tym samym ciszę w domu. W pełni wentylowana ściana zmniejsza też ryzyko kondensacji pary wodnej.

Sam montaż elewacji przebiega szybko i jest wygodny w wykonaniu z uwagi na fakt, że jest prefabrykowany i nie wymaga stosowania rusztowania. W ostatnich latach systemy elewacji wentylowanej coraz częściej spotykamy w domach jednorodzinnych, co ma związek m.in. z dużym wyborem kolorów i rodzajów okładzin, trwałością całej konstrukcji, a także możliwością wymiany poszczególnych elementów w przypadku ich uszkodzenia.

Jak montuje się elewację wentylowaną?

Montaż systemów mocowania elewacji wentylowanych wygląda zazwyczaj podobnie. Na początek należy wykonać odpowiedni ruszt z metalu, drewna lub materiałów kompozytowych, a następnie zastosować wybraną przez nas okładzinę, która będzie przymocowana do ścian budynku. Do konstrukcji elewacji wentylowanej nie używa się kleju – poszczególne elementy stelaża są łączone ze sobą za pomocą kołków, a następnie układa się pomiędzy nimi płyty z wełny lub styropianu. Dodatkowo stosuje się tu tzw. przekładki termoizolacyjne, które minimalizują ryzyko powstania mostków termicznych.

Na koniec montowane są elementy wykończeniowe, które mocuje się do rusztu za pomocą wkrętów lub łączników. Obecnie nie jesteśmy ograniczeni, jeśli chodzi o wybór materiałów do wykończenia elewacji. Możemy skorzystać z takich materiałów, jak kamień, laminat, szkło, a także tynki, okładziny drewniane, czy płytki elewacyjne.

Czy warto zatem decydować się na elewację wentylowaną? Liczne zalety tego rozwiązania wskazują, że tak. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość dokumentacji projektowej, w tym m.in. jakość ścian, do których elewacja wentylowana będzie mocowana.