Jednym z kluczowych etapów remontu łazienki jest montaż kabiny, brodzika oraz odpływu, jeśli zdecydowaliśmy się na prysznic. Jakie mamy możliwości w tym zakresie? Czym różni się montaż kabiny z głębokim brodzikiem, a prysznica z odpływem liniowym?

Montaż kabiny prysznicowej – co warto wiedzieć przed?

Nowoczesna armatura łazienkowa daje spore pole do popisu, dzięki czemu możliwe jest stworzenie zarówno estetycznej, jak i funkcjonalnej przestrzeni do mycia. Jeśli decydujemy się na prysznic, to zazwyczaj mamy do wyboru trzy podstawowe opcje: głęboki brodzik, płaski brodzik lub prysznic typu walk-in wraz z odpływem liniowym. Jak dobrać odpowiedni model prysznica do swoich potrzeb? Jeśli mieszkamy wraz z osobą z niepełnosprawnością lub starszą, dla której liczy się łatwy dostęp do kabiny, to zdecydowanie najlepszym modelem będzie niski brodzik albo kabina z odpływem liniowym. W przypadku rodziny z małymi dziećmi, gdy chcemy zaoszczędzić nieco przestrzeni, lepiej sprawdzi się głęboki brodzik. Można w nim z powodzeniem wykąpać bezpiecznie malucha. Montaż prysznica to nie tylko sposób na zmianę w łazience. Kąpiel w kabinie pozwala jednocześnie zadbać o środowisko naturalne poprzez niższe zużycie wody – warto o tym pamiętać.

Ponadto w przypadku brodzika możemy wybrać pomiędzy modelami kwadratowymi lub półokrągłymi. Wielkość brodzika powinna zapewniać komfort użytkowania i odpowiadać możliwościom przestrzeni, którą dysponujemy. Zbyt mały (np. 70×70 cm) może być zwyczajnie za ciasny. Od naszej decyzji zależy również, czy drzwiczki prysznica będą otwierane, czy rozsuwane (czyli montowane na rolkach). Wybór podyktowany jest najczęściej wymiarami łazienki – otwierane drzwiczki mogą np. uderzać w inne elementy wyposażenia i uszkadzać je. Z tego powodu należy bardzo dokładnie przemyśleć wybór kabiny i wszystkich jej elementów, aby móc cieszyć się funkcjonalną łazienką przez lata.

Montaż kabiny prysznicowej z głębokim brodzikiem

Głęboki brodzik, jak już wspomnieliśmy, to dobre rozwiązanie dla osób, które mają małe dzieci lub po prostu nie są przekonane do kabin typu walk-in. Montaż głębokiego brodzika jest stosunkowo prosty. Kluczowe w tym wypadku jest zabezpieczenie ścian i podłogi (sam montaż kabiny prysznicowej można przeprowadzić już na płytkach ceramicznych), a także dokładne zamontowanie rur do odpływu kanalizacyjnego. Prace te wymagają precyzyjnego wykonania, które pozwali uniknąć wszelkiego rodzaju awarii w przyszłości. Istotne jest również dokładne wypoziomowanie brodzika i uszczelnienie silikonem jego krawędzi, które przylegają do ścian. Osobną kwestią jest wysokość baterii prysznicowej, która powinna wynosić około 110-130 cm od podłoża. W przypadku deszczownicy najlepiej zamontować ją na wysokości ok. 180 cm lub wyżej. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż baterii prysznicowej z termostatem, dzięki któremu domownicy będą mogli łatwo ustawić komfortową temperaturę wody podczas kąpieli.

Montaż brodzika bezpośrednio na podłodze

Innym rozwiązaniem jest montaż niskiego brodzika, tzw. posadzkowego, który w pewnym sensie jest połączeniem typowego brodzika i kabiny tylko walk-in. Niski próg umożliwia wejście osobom starszym lub z problemami w poruszaniu się. Ten model kabiny prysznicowej może wymagać kucia w posadzce, jeśli odpływ kanalizacyjny znajduje się daleko od umiejscowienia brodzika. Poza tym montaż nie odbiega specjalnie od modelu z głębokim brodzikiem. Tutaj również ważne jest wypoziomowanie brodzika, jego silikonowanie oraz poprawny montaż ścianek i drzwiczek.

Montaż odpływu liniowego

Zastosowanie odpływu liniowego to coraz popularniejszy sposób na higieniczną i estetyczną kabinę prysznicową. Odpływ liniowy pozwala całkowicie zakryć rurę odpływową i stworzyć nowoczesną łazienkę. Jak zamontować odpływ liniowy? Podstawą jest wykucie niecki, w której umieszcza się odpływ, który będzie odprowadzał zużytą wodę do kanalizacji. Miejsce, w którym znajduje się odpływ oraz całą kabinę należy dokładnie pokryć hydroizolacją przed położeniem płytek ceramicznych.

Wybierając odpływ liniowy warto wziąć pod uwagę jego wysokość. Dzięki temu unikniemy niebezpieczeństwa przebicia się przez strop podczas wykuwania dla niego niecki. Kluczowym zagadnieniem podczas montażu odpływu liniowego jest precyzja, dzięki której odpływ idealnie będzie ustawiony względem powierzchni płytek ceramicznych.

Ponadto ważny jest odpowiedni spadek, który powinien wynieść przynajmniej 1%. Warto go jednak dostosować do wymogów producenta odpływu. Umożliwi to swobodne spływanie wody i w kabinie nie pojawią się kałuże. Sam odpływ, dzięki wyjmowanemu syfonowi, jest łatwy do utrzymania w czystości, co stanowi jego dodatkowy atut. Odpada nam również zakup brodzika. Musimy jedynie zadbać o montaż ścianek kabiny. Odpływ liniowy daje nieco większe możliwości formowania kształtu kabiny, więc łatwiej jest ją wpasować w całe pomieszczenie i efektywniej wykorzystać metraż łazienki.