Wybór sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego jest jedną z kluczowych decyzji, którą należy podjąć jeszcze na etapie planowania domu. Od wybranego systemu grzewczego zależy nie tylko nasz komfort w okresie zimowym, ale także koszty eksploatacji oraz trwałość danego systemu. Coraz częściej pod uwagę bierze się kwestie ekologiczne i to, jaki wpływ na środowisko będzie miała dana instalacja grzewcza. Czym zatem ogrzać dom, by zrobić to efektywnie i ekonomicznie?

Ogrzewanie domu – o czym warto wiedzieć?

Ogrzewanie jest jedną z najdroższych instalacji domowych ze stosunkowo wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w naszej szerokości geograficznej sezon grzewczy trwa niemal pół roku. Sposób, w jaki będzie ogrzewany nasz dom, powinien być wybrany już na samym początku planowania projektu domu – wtedy mamy największą swobodę wyboru konkretnej metody.

Warto również dodać, że w gotowych projektach domów spotykamy się głównie z instalacjami ogrzewania z piecem gazowym, które uważa się za jeden z najwygodniejszych sposobów ogrzewania. W sytuacji, gdy inwestor zechce zmienić metodę ogrzewania, konieczne może okazać się wprowadzenie zmian w projekcie domu lub jego rozbudowanie.

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Wśród najpopularniejszych rodzajów instalacji grzewczych w domach zalicza się:

 • ogrzewanie gazowe – uważane za najbardziej ekologiczne spośród wszystkich konwencjonalnych źródeł energii, a przy tym proste w obsłudze – w zależności od tego, czy korzystamy z gazu ziemnego, czy też jesteśmy poza systemem dystrybucji gazu, możemy korzystać z przyłącza sieciowego lub specjalnego zbiornika gazu. W ogrzewaniu gazowym stosuje się kotły tradycyjne oraz kondensacyjne;

 • ogrzewanie elektryczne – instalacje elektryczne uważane są za najdroższy sposób ogrzewania domu, jednak wciąż pozostają bezkonkurencyjne w kwestii komfortu i wygody użytkowania. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na kotłownię i nie wiąże się z koniecznością kupna i montażu kotłów. Jest to idealne rozwiązanie dla budownictwa energooszczędnego;

 • instalacje grzewcze zasilane paliwem stałym (węglem, pelletem lub drewnem) – paliwa stałe wymagają odpowiedniego magazynowania w dużej kotłowni oraz pieca, chociaż ich skuteczność wcale nie jest lepsza w stosunku do innych źródeł. Co więcej, spalanie drewna czy węgla przyczynia się do zanieczyszczeń środowiska, w związku z czym takie instalacje są powoli wycofywane z użytku;

 • pompy ciepła – systemy grzewcze bazujące na pompach ciepła wykorzystują ciepło gromadzone w naturalny sposób w gruncie, powietrzu i wodzie (pompy powietrzne, gruntowe, wodne lub powietrzno-wodne) oraz pobierają energię elektryczną;

 • ogrzewanie hybrydowe – ten sposób łączy w sobie dwa typy instalacji grzewczej, np. ogrzewanie elektryczne wykorzystujące prąd z fotowoltaiki.

Koszty ogrzewania domu 100 m2

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy dom jednorodzinny musi posiadać tzw. świadectwo charakterystyki energetycznej. Certyfikat ten określa poziom zużycia energii i definiuje koszty związane z eksploatacją budynku. Informacje te są ważne, jeżeli chcemy porównać koszty ogrzewania.

Aktualnie zapotrzebowanie energetyczne wygląda następująco:

 • dom pasywny: 15 kWh/m2 x rok

 • dom energooszczędny: 50-70 kWh/m2 x rok

 • dom standardowy: 90 kWh/m2 x rok

 • stary dom bez ocieplenia: 120 kWh/m2 x rok

Wartości te należy pomnożyć przez liczbę metrów kwadratowych budynku. Dla przykładu, koszty ogrzewania gazowego domu 1002 w domu energooszczędnym, w którym potrzebujemy wyprodukować około 5 000 kWh, wynoszą (w zależności od rodzaju kotła):

 • kocioł tradycyjny: 2 150 zł rocznie;

 • kocioł kondensacyjny: 1 250 zł rocznie;

 • kocioł pulsacyjny: 1 150 zł rocznie.

Z drugiej strony, koszty ogrzewania elektrycznego domu o powierzchni 100 m2 w przypadku budynku energooszczędnego (przy zapotrzebowaniu cieplnym 7 000 kWh/m2) wynoszą około 3 000 zł rocznie.

Czym zatem ogrzewać dom, by nie przepłacić? Jeśli budowę domu mamy dopiero w planach, warto rozważyć wybór pomp ciepła lub fotowoltaiki, które zapewniają bezobsługowe działanie i korzystnie wpływają na środowisko. Chociaż początkowe koszty są stosunkowo wysokie (jeśli pod uwagę weźmiemy rosnące ceny tradycyjnych paliw i energii), to inwestycja ta powinna zwrócić się szybciej, niż zakładamy.