Mieszkanie w bloku lub w kamienicy wymaga radzenia sobie z codziennym hałasem, którego źródłem są sąsiedzi. Czasem są to odgłosy niezamierzone, wynikające z nie najlepszej izolacji akustycznej budynku. Słyszymy wtedy część głośnych rozmów, film oglądany w telewizji albo szczekanie psa. Bywa też, że hałas jest wynikiem zbyt swobodnego zachowania sąsiada, który nie uwzględnia komfortu pozostałych lokatorów. Dzieje się tak wtedy, gdy postanawia zorganizować huczną zabawę w mieszkaniu albo grać na perkusji po północy. Sporadycznie jesteśmy w stanie tolerować takie sytuacje. Gorzej, jeśli powtarzają się zbyt często lub stają się codziennością. Wówczas zaczynamy myśleć, jak wyciszyć mieszkanie? Ile będzie kosztować wyciszanie ścian, sufitu i podłogi? Czy da się wyciszyć mieszkanie skutecznie, żeby nie słyszeć głośnego sąsiada?

W tym tekście podpowiadamy, jak sprawić, by hałas z sąsiedztwa nie dawał się we znaki. Jak ograniczyć dopływ niechcianych dźwięków i zapewnić sobie upragniony spokój, nie niszcząc sąsiedzkich relacji.

Tanie wyciszenie ścian mieszkania w bloku – jak wyciszyć ściany, podłogę, sufit i okna?

Zaczniemy od zaproponowania tańszych rozwiązań. Wyciszenie ścian w bloku to często powracający temat zwłaszcza, jeśli sąsiad głośno świętuje zbliżający się weekend. Wystarczy jednak dobór odpowiednich tapet i ustawienie regału z książkami na ścianie, za którą cyklicznie odbywają się imprezy. Już taka praktyka skutecznie obniży poziom decybeli dochodzących z mieszkania obok.

Jeśli sąsiad mieszka pod Wami, warto zdecydować się na położenie dywanu. Każda dodatkowa warstwa tłumi hałas o kilka-kilkanaście decybeli. Ale o ile wyciszenie podłogi, czy wyciszenie ścian możliwe jest z wykorzystaniem elementów dekoracji, o tyle wyciszenie okien lub wyciszenie sufitu staje się bardziej problematyczne.

Skuteczne wyciszenie sufitu w bloku

Najlepszym sposobem wyciszenia sufitu jest jego obniżenie. W takim przypadku warto wykorzystać izolację akustyczną w postaci warstwy materiału izolacyjnego o dużej gęstości, jak np. wełna mineralna. Warto też zamontować pod profilami przekładkę w postaci taśmy akustycznej.

Warstwa materiału izolacyjnego powinna wynosić co najmniej 25 mm. Obniżenie sufitu w bloku może być też korzystne z innych powodów. Sprawdzi się w sytuacji, w której zależy Wam na uzyskaniu mniejszej powierzchni do ogrzania albo gdy rozważacie zainstalowanie oświetlenia punktowego w pokoju.

Wyciszenie ścian w bloku – jak wyciszyć pokój?

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem na wyciszenie ścian w bloku jest wykorzystanie okładziny ściennej. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań. Idealna będzie wspomniana już wełna, pianka akustyczna, płyty z korka ekspandowanego, czy samoprzylepna mata kauczukowa.

Trzeba być świadomym, że wyciszanie ścian korkiem, czy kauczukiem syntetycznym zmniejszy powierzchnię mieszkania. W sklepach dostępne są już okładziny nowszej technologii, w których wełna mineralna pokryta jest dwiema powłokami akustycznymi o grubości 2 i 3 mm.

Mata akustyczna na ścianę – estetyczne wyciszanie pokoju w bloku bez konieczności malowania

Idealna do wyciszenia pokoju w bloku będzie też mata akustyczna na ścianę. Panele tego typu są znacznie prostsze w montażu, a do tego nie wymagają dodatkowych powłok wykończeniowych.

Wykonuje się je z poliestrowego lub szklanego włókna o grubości od 5 do 10 cm. W ofercie można znaleźć panele gładkie, z fakturą lub wzorami. Pełnią one funkcję dekoracyjną, a zarazem pochłaniają dźwięki w górnym rejestrze częstotliwości.

Wyciszanie ścian korkiem – jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada?

Korek akustyczny cechuje się dużą gęstością i elastycznością, co sprawia, że bardzo dobrze tłumi wszelkie wibracje i drgania. Poprawia też akustykę pomieszczeń, a upływ czasu nie wpływa na utratę jego właściwości.

Montaż maty z korka akustycznego zmniejsza nieznacznie powierzchnię mieszkania o około 10-20 mm na ścianie. Jest to metoda skuteczna, która pozwala uzyskać efekt tłumienia na poziomie od 40 do 50 dB.

Wyciszenie podłogi mieszkania w bloku

Już same panele i położony na nich dywan w dużej mierze pomogą wyciszyć pokój. Jeśli jednak to nie wystarcza, można wykorzystać poliuretanowe, korkowe, piankowe lub gumowe podkłady wyciszające. Pozwalają one osiągnąć izolację akustyczną na poziomie około 20 dB.

Na rynku można także znaleźć maty piankowe, chroniące przed przenoszeniem dźwięków. Ich skuteczność opiera się na wykorzystaniu dwóch warstw folii polietylenowej, pomiędzy którymi znajduje się warstwa sklejonych granulek styropianowych. Rozwiązanie to jest kompatybilne z podłogami drewnopodobnymi i drewnianymi.

Wyciszenie okien – jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?

Najlepszym rozwiązaniem na wyciszenie mieszkania przy ruchliwej ulicy będzie wykorzystanie dźwiękoszczelnych okien. Izolacja akustyczna to tak naprawdę zdolność przegrody do nieprzepuszczania fali, jaką jest dźwięk. Przy wyborze okien dźwiękoszczelnych istotne jest kilkuwarstwowe oszklenie o zróżnicowanej, ale dużej grubości warstw, sposób klejenia szyb, czy rodzaj gazu, którym wypełniono przestrzeń pomiędzy szybami.

Należy też zwrócić uwagę, czy okna są na tyle solidne, by zagwarantować silny docisk skrzydła do ościeżnicy. Każda najmniejsza nieszczelność przyczynia się do obniżenia izolacji. Dlatego większa ilość nawiewników, która jest potrzebna do efektywnego działania wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu, będzie zmniejszała izolację akustyczną.

Z tego powodu warto się zastanowić, czy oprócz dźwiękoszczelnych okien nie powinniście zainstalować wentylacji mechanicznej.

Wyciszenie ścian w bloku – poproś o wycenę

Jeśli przygotowujecie się do wyciszenia ścian w mieszkaniu i szukacie firmy, która Wam w tym pomoże, skontaktujcie się z nami. Rozważymy dostępne opcje, które pozwolą się Wam odizolować od niechcianego hałasu i wprowadzą większy komfort z użytkowania mieszkania.