Najbardziej nieestetycznym elementem mieszkań w blokach budowanych w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku są odkryte rury gazowe i rury centralnego ogrzewania. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć, jak ukryć rury i czy wszystkie rury można maskować np. przy użyciu płyt kartonowo-gipsowych.

Chowanie rur w ścianie – jak ukryć rury?

Jeśli zastanawiacie się, jak zamaskować rury musicie wiedzieć, że istnieją inne sprawdzone sposoby na ich ukrycie, bez wykonywania czasochłonnych obudów z płyty g-k. Zabudowa rur w opisanych przez nas propozycjach może być rozwiązaniem droższym, a w przypadku maskowania rur gazowych – w pewnym stopniu kłopotliwym, ale wartym zapoznania się i rozważenia.

Zabudowa rur w naszych mieszkaniach najczęściej dotyczy rur centralnego ogrzewania, które przebiegają pionowo wzdłuż narożnika pomieszczenia, w którym się znajdują. Drugim rodzajem rur do zabudowy są rury gazowe. Zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, jak ukryć rury centralnego ogrzewania. W dalszej części tekstu dowiecie się, jak zamaskować rury gazowe i czy dopuszcza się ich zabudowę.

Jak ukryć rury w mieszkaniu – maskowanie rur centralnego ogrzewania

Rury w pokojach, czasem umiejscowione blisko sufitu, to najczęściej rury centralnego ogrzewania. Ich maskowanie umożliwia umiejętne ułożenie zasłon, czy odpowiednie rozstawienie mebli. Jeśli zastosujecie w mieszkaniu karnisze montowane do sufitu, zasłona ciągnąć się będzie od samej góry. Jeśli zaś posiadacie karnisz przykręcony do ściany, warto wykorzystać zasłony z przelotkami, w których karnisz przechodzi przez zasłonę.

W przypadku wykorzystania karnisza montowanego do ściany i zasłony wieszanej na żabkach, maskowanie rur pod sufitem będzie raczej niemożliwe.

Wykorzystanie zasłon może być również dobrym sposobem na maskowanie rur pionowych, biegnących wzdłuż narożnika pomieszczenia. Z tego powodu przestrzeń wokół okien przysparza najmniej trudności w kwestii zasłaniania i ukrywania rur.

Zabudowa rur gazowych – czy można zabudować rurę gazową?

Rury gazowe w domu jednorodzinnym można teoretycznie zabudować, ale na własne ryzyko i nie polecamy tego rozwiązania. Zgłoszenie kontroli szczelności instalacji gazowej spoczywa bowiem na właścicielu i jest warunkiem koniecznym, aby w ogóle została przeprowadzona. Jeśli jednak chodzi o rury gazowe w mieszkaniu, kontroli możemy spodziewać się co najmniej raz w roku. Dlatego zabudowa rur gazowych jest dość ryzykownym posunięciem.

Powodem jest prawo budowlane, które jasno określa, jak powinna wyglądać zabudowa rur gazowych. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w rozdziale 7. Instalacja gazowa na paliwa gazowe znajduje się zapis: „Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych – po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji – łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione”.

W praktyce nie zawsze jest ono przestrzegane. Często można spotkać się z zabudową rur gazowych przy użyciu płyt g-k. Jednak obudowa rury gazowej pod sufitem, z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych wymaga przygotowania kratek wentylacyjnych/ rewizyjnych, które pozwolą na sprawdzenie szczelności instalacji.

Takie kratki wentylacyjne i otwory rewizyjne powinny przede wszystkim znajdować się na łączeniach rur gazowych, gdzie zachodzi największe prawdopodobieństwo powstania nieszczelności.

Należy jednak pamiętać, że zabudowa rur gazowych jest niezgodna z przepisami, a przyzwolenie na ich maskowanie przy użyciu płyt kartonowo-gipsowych jest dobrą wolą kontrolera. W niektórych przypadkach możecie zostać poproszeni o demontaż zabudowy.

Zabudowa rur w łazience i w kuchni – jak ukryć rury?

W przypadku zabudowy rur w łazience, o ile nie są to rury gazowe sprawa wygląda tak, jak z rurami centralnego ogrzewania. Obudowa rur łazienkowych również opierać się będzie na płytach kartonowo-gipsowych. Co więcej, możliwość przyklejenia kafelek na płyty g-k sprawia, że zabudowa rur w małej łazience jest właściwie niewidoczna.

zabudowa rur w mieszkaniu - mala lazienka

Jeśli próbujecie ukryć rury w kuchni, sprawa będzie jeszcze prostsza. Jeśli posiadacie rury gazowe biegnące pod sufitem, możecie je zamaskować chociażby wieszając pod rurami szafki wiszące. Z perspektywy osoby stojącej przy blacie kuchennym rury będą niewidoczne.

Rury doprowadzające i odprowadzające wodę możecie bez problemu ukryć za szafkami stojącymi. Dlatego maskowanie rur w łazience i w kuchni jest mniej problematyczne, niż zabudowa rur gazowych biegnących często przez całe mieszkanie.

Warto też zauważyć, że w nowocześnie urządzonych wnętrzach odsłonięte rury miedziane mogą nadawać im niepowtarzalnego charakteru. Pomieszczenie zyskuje wtedy industrialny styl i może być ciekawym dopełnieniem klasycznego wystroju.