Remont lub wymiana instalacji elektrycznej jest przedsięwzięciem, którego poprawne wykonanie gwarantuje inwestorowi i jego rodzinie bezpieczeństwo na wiele lat. Podejmując się go warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy posiadają wymagane uprawnienia do projektowania, montażu i odbioru instalacji elektrycznej.

W przypadku mieszkań pochodzących z okresu PRL inwestor powinien przyjąć, że niemodernizowana wcześniej instalacja jest niedostosowana do obecnych czasów. W końcu projektowano ją, gdy nie mieliśmy w mieszkaniach tyle sprzętu elektronicznego. W związku z tym konieczna jest jej wymiana. Warto ją przeprowadzić łącznie z instalacją kabli do odbioru telewizji, systemu inteligentnego domu, na potrzeby monitoringu, alarmu lub łącza internetowego, ponieważ przewody te mogą biec obok siebie.

Jeśli mówimy o domach jednorodzinnych, to oprócz samej instalacji elektrycznej istotny jest także uziom fundamentowy. Stanowi on ochronę przeciwporażeniową, przeciwprzepięciową oraz odgromową. Uziom może być zamontowany podczas budowy domu w formie stalowego pręta lub bednarki w dolnej części ławy lub płyty fundamentowej. Jeśli instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym nie została wyposażona w uziom w fundamentach, należy wykonać tzw. uziom otokowy. Idealną okazją do tego jest właśnie remont instalacji.

Jak powinna wyglądać instalacja elektryczna w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym? Schemat instalacji elektrycznej

Bez względu na to, czy planujemy wymianę instalacji elektrycznej w domu, czy w mieszkaniu musimy zdecydować, ile w danym pomieszczeniu potrzebujemy gniazd wtykowych i punktów oświetleniowych. Przyjmuje się, że jedno gniazdo powinno przypadać na około 5 m2 powierzchni. Warto na to spojrzeć z perspektywy funkcji, jaką dane pomieszczenie spełnia. Pozwoli to zaplanować potrzebną ilość obwodów w całym mieszkaniu, czy domu. Jedną z istotnych zasad jest zastosowanie osobnego obwodu dla każdego sprzętu, który pobiera powyżej 2 kW energii. Na jeden obwód może przypaść maksymalnie 20 punktów oświetleniowych oraz 10 gniazd, a moc zasilanych urządzeń nie powinna być większa niż 3,5 kW.

Musimy ponadto zdecydować, w jaki sposób będą poprowadzone kable – podtynkowo, czy natynkowo. Instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu zdecydowanie powinna biec podtynkowo, co jest rozwiązaniem bardziej estetycznym. W takich pomieszczeniach, jak np. garaż nie jest to już konieczne. Do remontu instalacji najczęściej wykorzystywane są kable miedziane.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu – salon i sypialnia

Zacznijmy od sypialni, w której ze względu na charakter pomieszczenia, nie powinno być dużo sprzętu elektronicznego. Przed remontem lub planowaniem instalacji należy wiedzieć, czy w sypialni będzie znajdowało się podwójne łóżko. Jeśli tak, warto umieścić podwójne gniazda wtykowe po obu stronach łóżka – do lampki nocnej i np. ładowarki do telefonu komórkowego. Dodatkowe gniazda powinny się pojawić, gdy planujemy podłączenie telewizora lub innego sprzętu (np. laptopa). W tym wypadku wystarczy jeden obwód elektryczny, a drugi będzie obejmował oświetlenie sypialni.

W przypadku salonu, na etapie planowania instalacji, powinniśmy mniej więcej określić, jaki sprzęt będzie się w nim znajdował. Telewizor, zestaw HiFi, kino domowe, komputer, stojąca lampa, a może dodatkowe oświetlenie mebli? Możliwości jest naprawdę wiele. Istotny jest również właściwy rozkład gniazdek. Nie chcemy przecież, aby po remoncie instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu okazało się, że kluczowe gniazdka (z punktu widzenia ustawności salonu) znajdowały się za szafą, czy kanapą. Utrudniłoby to znacznie podłączenie i używanie sprzętu. W przypadku sypialni i salonu gniazdka montuje się na wysokości 0,3 metra, natomiast włączniki na wysokości 1,1 – 1,3 metra.

Instalacja elektryczna w domu i mieszkaniu – kuchnia oraz łazienka

Prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej w kuchni ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania. W kuchni korzystamy z największej ilości sprzętu, który cechuje wysoki pobór mocy. Podczas remontu instalacji warto rozważyć, czy np. mikrofalówka, piec lub płyta grzewcza nie potrzebują własnego obwodu, co podniesie bezpieczeństwo ich użytkowania. To jednak nie wszystko. Poza dużym AGD, w kuchni używamy mniejszych urządzeń takich, jak np. czajnik, krajalnica, mikser, blender, ekspres do kawy i inne. Gniazdka na duży sprzęt powinny znajdować się na wysokości ok. 0,4 metra, a te przygotowane na potrzeby małego AGD powinny być umieszczone nad blatem, czyli od 1 – 1,2 metra od podłogi.

Inne zasady dotyczą łazienki, która jest pomieszczeniem wyjątkowym ze względu na panującą w niej wilgotność. W związku z tym, gdy chcesz przeprowadzić remont instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu musisz wiedzieć o 4 strefach, które określają, jakie elementy instalacji mogą się w nich znajdować. Strefa 0 oraz I to wanna (lub prysznic) – zarówno obrys, jak i wnętrze. Strefa II obejmuje do 60 cm od obrysu wanny. Dopiero w strefie III można instalować gniazda i urządzenia elektryczne. W przypadku łazienki należy pamiętać, że muszą to być gniazda bryzgoszczelne (IP44), czyli ze stykiem ochronnym oraz osłoną z tworzywa termoplastycznego, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.

Instalacja elektryczna w domu i mieszkaniu – korytarz

Osobnym pomieszczeniem, które również wymaga remontu instalacji jest korytarz, przedpokój lub hall. Innymi słowy pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy. W nim powinna znajdować się rozdzielnica, która w czasie awarii pozwala bardzo szybko zlokalizować problem. Tu nie musimy umieszczać zbyt wielu gniazdek – wystarczy w zupełności jedno na ok. 5 m2 tego pomieszczenia.