Kuchnia i łazienka to pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, które są szczególnie narażone na zabrudzenia z tłuszczu, resztek jedzenia czy też mydła. Sprawy nie ułatwiają także wąskie przestrzenie pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi, które często stają się siedliskiem pleśni i grzybów. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą Ci w zachowaniu idealnej czystości w Twoim domu. Czym wyczyścić fugi, by pozbyć się zalegającego w nich brudu? Sprawdź nasze wskazówki!

Czyszczenie fug – dlaczego należy robić to regularnie?

Wysoki poziom wilgotności, brak regularnego czyszczenia, stosunkowo duża chłonność podłoża znajdującego się w kuchni czy też łazience – wszystkie te czynniki wpływają na to, że w naszych fugach zbiera się brud, który stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bakterie znajdujące się w fugach, które widać w postaci czarnej pleśni, mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Częste przebywanie w takim pomieszczeniu może spowodować nie tylko wysypkę i przewlekły ból głowy, ale także grzybicę, a nawet niepłodność.

Drugą kwestią jest estetyka. Każdy z nas chciałby, by jego wnętrza zachwycały nienagannym wyglądem. Brud na fugach może jednak skutecznie zaburzyć ten efekt. Co zrobić w takiej sytuacji? Czas zabrać się za czyszczenie fug! Pamiętaj jednak, by odpowiednio przygotować się do tego zadania. My polecamy skorzystanie z domowych sposobów, dzięki którym uchronisz swoje płytki i fugi przed uszkodzeniami i odbarwieniem, a przy tym zadbasz o ich piękny wygląd.

Czym czyścić fugi? Wypróbuj te metody!

W każdym domu znajdziemy wiele produktów, których właściwości od lat wykorzystywane są w pracach domowych, czego przykładem jest np. soda oczyszczona, proszek do pieczenia, sok z cytryny czy też ocet. Co ciekawe, każdy z nich możesz śmiało wykorzystać do czyszczenia fug w kuchni lub łazience. Wystarczy, że sięgniesz po starą szczoteczkę do zębów, która pomoże Ci w dotarciu do wąskich kanalików między fugami. Oto kilka sprytnych patentów na to, jak wyczyścić fugi:

  • proszek do pieczenia –  proszek rozprowadź na wilgotnych fugach i odczekaj około 30 minut, a następnie usuń jego resztki za pomocą gąbki lub ściereczki. Ten prosty sposób pomoże Ci w usunięciu osadu z tłuszczu, kamienia, rdzy oraz uporczywych plam;
  • pasta do zębów – wyciśnij pastę do zębów na szczoteczkę, a następnie nałóż ją na zabrudzone fugi. Po 10-15 minutach przeczyść fugi letnią wodą i delikatnie je osusz;
  • sok z cytryny – jeżeli zastanawiasz się, czym wyczyścić jasne fugi, sięgnij w tym celu po sok z cytryny, który ma działanie wybielające, a przy tym bez problemu radzi sobie z kamieniem, rdzą i suchymi zabrudzeniami. Świeży sok z cytryny nałóż na fugi, a po 10 minutach przetrzyj je wilgotną ściereczką;
  • naturalny proszek do czyszczenia fug – szklankę sody oczyszczonej wymieszaj z połową szklanki soli i taką samą ilością boraksu. Do mikstury dodaj 15 kropel ulubionego olejku eterycznego (np. sosnowego lub miętowego). Przemyj fugi szmatką, a następnie nałóż na nie przygotowany proszek i pozostaw na 5 minut. Ostatnim krokiem jest już wyczyszczenie fug szczoteczką i umycie ich wodą.

Para wodna do czyszczenia fug

Na koniec mamy dla Ciebie metodę, która zapewnia szybki efekt przy tak naprawdę niedużym nakładzie pracy. Skorzystaj ze specjalnego urządzenia do oczyszczania parowego, które zmiękczy zabrudzenia i pozwoli na szybsze usunięcie ich z płytek oraz fug. Jeżeli jednak nie posiadasz takiego sprzętu, możesz również wypróbować metodę stosowaną od lat przez nasze babcie. Odkręć w łazience kurek z gorącą wodą i odczekaj kilka minut, aż poziom wilgotności w łazience wzrośnie. Po tym czasie możesz przejść do czyszczenia fug za pomocą jednego z powyższych preparatów.  Powodzenia!