Cyklinowanie parkietu to czynność, którą wykonuje się po to, aby usunąć mechanicznie powłoki lakiernicze lub malarskie. Dzięki temu podłoga może służyć domownikom przez wiele lat. Nawet bardzo stary parkiet ponownie zachwyci dawnym blaskiem. Chcesz wiedzieć jak cyklinować podłogę? Sprawdź nasze wskazówki.

Dlaczego warto cyklinować podłogę?

Warto cyklinować podłogę, ponieważ w ten sposób pozbywasz się zniszczonych warstw podłogi, przygotowujesz ją do prac renowacyjnych i sprawiasz, że jest trwalsza i bardziej odporna.

Niezależnie od tego, czy planujesz zmienić wygląd parkietu, czy po prostu lekko go odświeżyć, cyklinowanie warto przeprowadzić raz na kilka lat. Koniecznie zwracaj uwagę na kondycję podłogi, ponieważ przywrócenie dawnej gładkości to prosty i sprawdzony sposób na odświeżenie każdego domu.

Koniecznie pomyśl o cyklinowaniu, jeżeli:

  • parkiet jest podniszczony (ma brudne, widoczne niedoskonałości)
  • prezentuje się nieestetycznie (plam i przebarwień nie udaje się wyczyścić standardowymi środkami czyszczącymi)
  • pojawiły się nierówności

Do czego służy cykliniarka?

Sprawne i szybkie odświeżenie parkietu umożliwia cykliniarka. Urządzenie to pomoże zeszlifować poprzednie powłoki razem ze zniszczoną powierzchnią oraz niewielką warstwą drewna. Podczas cyklinowania stosuje się również praktyczne szlifierki krawędziowe, które wygładzają powierzchnię przy ścianach.

Przy wyborze sprzętu kieruj się przede wszystkim marką i funkcjonalnością. Takie urządzenia nie tylko posłużą Ci przez wiele lat, ale także zapewnią najlepszy efekt.

Jak odświeżyć parkiet za pomocą cykliniarki?

Jeśli nie wiesz jak cyklinować podłogę, zapoznaj się z naszymi trzema krótkimi wskazówkami:

  1. Przed szlifowaniem wynieś z pomieszczenia wszystkie przedmioty i meble. Upewnij się, że na parkiecie nie ma zanieczyszczeń. Jeżeli są, koniecznie je usuń, by nie zarysować powierzchni np. drobinkami piasku.
  2. Pamiętaj, że kierunek cyklinowania zawsze musi być dostosowany do typu parkietu. Jeżeli podłoga została np. ułożona z desek, musisz cyklinować wzdłuż nich.
  3. Delikatnie przyciskaj urządzenie do powierzchni zaczynając od tarcz z gruboziarnistym papierem ściernym (usuwają wierzchnią warstwę drewna). Następnie, wymień je na tarcze o drobniejszym ziarnie (wyrównują i wygładzają powierzchnię).

Jeśli dopiero uczysz się jak odświeżyć parkiet musisz wiedzieć, że wymiana papieru jest konieczna, by nie uszkodzić drewna i zeszlifować tylko odpowiednią grubość drewna. Po procesie oczyszczania koniecznie wyczyść pomieszczenie z pyłu.

Co po szlifowaniu?

Jeśli po szlifowaniu powstały ubytki, powinieneś je uzupełnić. Użyj masy szpachlowej i pozostaw ją na około 2 godziny.

Po wszystkim wypoleruj parkiet. Przyda Ci się polerka, czyli urządzenie wyposażone w specjalne tarcze. Pamiętaj, by poruszać się w tym samym kierunku, w którym przeprowadzałeś cyklinowanie.

Nie zapomnij o lakierowaniu

Ponownie dokładnie oczyść powierzchnię i odczekaj kolejną dobę, by rozpocząć lakierowanie podłogi. Jeżeli ominiesz ten etap, na parkiecie szybko pojawią się rysy i uszkodzenia.

Łączny czas odświeżania podłogi może zająć nawet 4 dni. Jeżeli podłoga jest bardzo zniszczona i ma wiele ubytków, cyklinowanie potrwa nawet tydzień. Pamiętaj, że lakier, olej, czy farba potrzebują 3 dni na wyschnięcie.

Zastanawiasz się nadal jak cyklinować podłogę? Odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno chcesz zakupić lub wypożyczyć sprzęt, zamiast zaufać ekspertowi, który ma doświadczenie, posiada profesjonalne narzędzia i skróci proces do zaledwie kilku dni.

Koniecznie weź to pod uwagę, jeśli w najbliższym czasie planujesz odświeżenie podłogi w swoim domu lub mieszkaniu.