W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na pracę z domu. Chociaż taki tryb pracy nie sprzyja utrzymaniu bliskich relacji z innymi pracownikami, to ma on jednak swoje plusy. Decydując się na home office, możemy lepiej zarządzać swoim czasem, a gdy dobrze się zorganizujemy, może się okazać, że nasza praca będzie bardziej efektywna. Ważne jest jednak, by odpowiednio zagospodarować biuro w domu, tak, by sprzyjało koncentracji i skupieniu. Jak powinien wyglądać gabinet do pracy w domu i jak go oddzielić od strefy wypoczynku?

Jak wybrać odpowiednie miejsce na gabinet do pracy w domu?

Na początek warto zastanowić się nad miejscem, w którym ma znaleźć się nasze małe biuro w domu. Oczywiście najlepszą opcją byłoby wykorzystanie w tym celu całego pomieszczenia, jednak w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu może okazać się to niemożliwe. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wygospodarowanie przestrzeni do pracy np. w sypialni lub w salonie. Ważne jest jednak, by miejsce, w którym ustawimy biurko, było jak najbardziej odseparowane od części mieszkalnej. Ma to duże znaczenie głównie wtedy, gdy pozostali domownicy będą w domu w czasie, gdy będziemy korzystać z biura w domu.

Wybierając miejsce na gabinet do pracy w domu, warto uwzględnić również akustykę w danym pomieszczeniu oraz to, jak jest ono nasłonecznione. Miejsce pracy powinno być ciche i zapewniać dostęp do światła dziennego, co z pewnością korzystnie wpłynie na nasz komfort oraz możliwość skupienia się na wykonywanych zadaniach.

O czym pamiętać podczas urządzania biura w domu?

Domowe biuro to miejsce, w którym spędzamy co najmniej kilka godzin każdego dnia, dlatego też warto, by była to przestrzeń nie tylko modna i stylowa, ale przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Miejsce to ma sprzyjać naszej wydajności i kreatywności, dlatego też dobrze jest zwrócić uwagę na kolorystykę i oświetlenie, jakie wybierzemy do tego pomieszczenia. My polecamy dobór stonowanych barw, które pozwolą nam się skoncentrować podczas pracy (najlepiej sprawdza się biel oraz delikatne odcienie zieleni i szarości), a także dobór jedynie kilku dekoracyjnych detali, dzięki którym nasza przestrzeń nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Jak wiadomo, odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy ma ogromne znaczenie dla lepszej produktywności pracowników. Aranżując zatem małe biuro w domu, należy sięgać po źródła światła o naturalnej barwie, zbliżonej do światła dziennego. Co więcej, biurko powinno być ustawione pod oknem, tak, byśmy przez większość dnia mogli pracować bez konieczności dodatkowego oświetlania biurka.

Jakie meble do gabinetu w domu wybrać?

Miejsce do pracy jest już wybrane, czas więc skupić się na meblach, które umieścimy w naszym małym gabinecie. Najważniejszą kwestią jest tu właściwy dobór biurka i krzesła lub fotela ergonomicznego. Biurko powinno być przede wszystkim stabilne i mieć duży blat. Warto również zwrócić uwagę na sam jego wygląd, tak, by nie odbiegał on od wystroju całego biura.

O ile biurko do pracy możemy śmiało wybrać i kupić przez Internet, o tyle po fotel biurowy warto udać się do sklepu stacjonarnego, by móc przetestować różne modele i wybrać ten, który będzie idealnie dopasowany do naszej sylwetki. Dobry fotel biurowy powinien mieć obszerne siedzisko, stabilne oparcie oraz dodatkowe funkcjonalności, takie jak m.in. regulowany zagłówek, regulowane podłokietniki oraz kółka, które zwiększą naszą mobilność i nie będą rysować podłogi.

Małe biuro w domu to miejsce, które powinno zachęcać nas do pracy i sprawiać, że będziemy mogli spełniać się zawodowo. Warto zatem właściwie je urządzić, by móc cieszyć się lepszą wydajnością i komfortem podczas wykonywania codziennych obowiązków.