Sprawna wentylacja w bloku lub mieszkaniu jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia domowników. Nie tylko pozwala wyregulować poziom wilgotności w pomieszczeniach, ale także pozbyć się przykrych zapachów czy szkodliwych związków, jak dym tytoniowy i gaz. Co możemy zrobić, aby wietrzenie wnętrz było bardziej efektywne?

Na czym polega wentylacja mieszkania?

W praktyce wyróżnia się wentylację grawitacyjną i mechaniczną. Pierwsze zjawisko polega na wykorzystaniu różnicy gęstości powietrza, znajdującego się wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz mieszkania. Naturalny ruch powietrza powoduje, że ogrzane cząsteczki kierują się do góry w stronę kanałów wentylacyjnych, indywidualnych lub zbiorczych.

Jednocześnie chłodne powietrze w ten sam sposób dostaje się do wnętrza i następuje swobodna wymiana temperatur. Dzięki temu w dobrze wietrzonym mieszkaniu panuje korzystny klimat, zarówno jeśli chodzi o wilgoć, jak i temperaturę.

Z kolei wentylacja mechaniczna opiera się na montowanej infrastrukturze, która ma zapewnić wspomaganie wymiany powietrza i umożliwić manualną konfigurację jego przepływu. To droższa, ale bardziej skuteczna metoda.

Jak usprawnić wentylację w mieszkaniu?

Decydując się na określone rozwiązania, możemy wpłynąć zarówno na działanie wentylacji mechanicznej, jak i grawitacyjnej. W tym pierwszym przypadku dobrym sposobem może okazać się montaż nawiewników mechanicznych, pozwalających na regulację ilości powietrza przedostającego się do wnętrza pomieszczeń. Sprawdzą się też nasady kominowe umożliwiające zwiększenie podciśnienia w kominach wentylacyjnych. Nasady działają najskuteczniej w wietrzne dni.

Aby poprawić wentylację grawitacyjną, możemy zamontować wentylatory wyciągowe – osiowe lub promieniowe. Modele osiowe są znacznie mniejsze i cichsze. Oddziałują na powietrze w odległości 10 m. Wentylatory promieniowe pracują głośniej, ale ich moc pozwala przetłoczyć powietrze nawet na odległość 100 m.

Wentylacja mechaniczna w bloku – o czym warto pamiętać?

Decydując się na montaż wentylacji mechanicznej, łatwo popełnić błędy, które sprawią, że przepływ powietrza nie ulegnie poprawie. W przypadku naruszenia przepisów możemy także popaść w konflikt z administracją nieruchomości. Zgodnie z przepisami, wentylacja w bloku powinna być zgodna z normą PN-83/B-03430 i zmianami jej dotyczącymi.

Do najczęstszych błędów można zaliczyć: źle sporządzony schemat rekuperacji lub zastosowanie rekuperacji w starym domu bez wymiany instalacji grzewczej. Niedozwolone jest również stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej w pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia.

Działanie na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą może skończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i nałożeniem kary pieniężnej oraz nakazaniem usunięcia naniesień. Dlatego przed dokonaniem ingerencji w instalacje mieszkaniowe, warto zasięgnąć rady profesjonalnej firmy remontowej, która oceni indywidualną sytuację lokatora i zasugeruje optymalne rozwiązanie, zgodne z przepisami.