Tapetowanie wielu z nas kojarzy się z mozolnym procesem układania fragmentów tapety na podłodze, malowaniem ich klejem i szybkim dociskaniem do ściany. Ile razy tapeta porwała się, bądź źle ułożyła i trzeba było ją zrywać? Dzisiaj jednak tapetowanie, dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym do ich produkcji, jest znacznie łatwiejsze.

Jeśli zastanawiacie się, jak kłaść tapetę i jaki rodzaj tapety wybrać do poszczególnych pomieszczeń, zapraszamy do lektury. Zawsze też możecie zdać się na nas. Wiemy, jak profesjonalnie położyć tapetę, by nie odklejała się od ściany i nadawała eleganckiego charakteru waszemu mieszkaniu.

Jak tapetować? Narzędzia do tapetowania

Jeśli dotarliście do tego miejsca zakładamy, że chcecie samemu położyć tapetę. W tym celu konieczne będzie zgromadzenie kilku narzędzi. Część z nich będzie niezbędna, część natomiast opcjonalna, jednak w znaczny sposób ułatwi tapetowanie ścian.

narzędzia do tapetowania

Obowiązkowe narzędzia do tapetowania, to dwa wiadra – jedno na wodę i drugie do mieszania kleju. Klej do tapet występuje w dwóch postaciach – masy, czyli produktu gotowego do użycia lub proszku, który wymaga samodzielnego rozrobienia z wodą. Należy pamiętać o rzeczy podstawowej i najbardziej oczywistej, że każdy klej do tapet musi być dobrze wymieszany, by nie było w nim grudek.

Do kładzenia tapety potrzebować będziecie również nożyczek, ostrego nożyka, taśmy samoprzylepnej, poziomicy, gąbki, papieru ściernego, szpachelki, szczotki do dociskania tapety, gumowego wałka i pędzla, najlepiej dużego ławkowca.

Dodatkową opcją jest stół do tapetowania, dzięki któremu będziecie nakładać klej na tapetę na stole, zamiast na podłodze. Stół do tapetowania, to koszt około 150-250 zł. Podniesie on znacznie komfort pracy zwłaszcza, jeśli planujecie tapetowanie ścian w większym pomieszczeniu lub w całym mieszkaniu.

Jak położyć tapetę: kładzenie tapety krok po kroku

Podstawą w klejeniu tapety jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli planujecie klejenie tapety na ścianę nieotynkowaną, na przykład z bloczków betonu komórkowego, to musi być ona idealnie równa.

Jeśli chcecie położyć tapetę na pomalowaną ścianę musicie pamiętać, że farbę kredową lub wapienną należy starannie usunąć szpachelką, po wcześniejszym zamoczeniu ściany. Jeśli ściana została pomalowana farbą olejną lub emalią, a jej powłoka jest niezniszczona, wystarczy ścianę przeszlifować i odkurzyć.

Gorzej, jeśli pomalowana ściana się łuszczy. Wtedy trzeba ją zeskrobać, a pozostałości usunąć specyfikiem do usuwania powłok malarskich. W przypadku farby akrylowej, bądź emulsyjnej, zmywa się ją wodą z detergentem lub specjalnym płynem.

tapeta na pomalowana sciane

Grunt pod tapetę? Po jakim czasie można tapetować

W przypadku klejenia tapety na płyty gipsowo-kartonowe, należy zaszpachlować połączenia płyt, a następnie je zeszlifować. Tapety oczywiście nie kładziemy na ścianę, na której znajduje się stara tapeta. Starą warstwę usuwamy szpachelką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem dziesięcioprocentowego octu lub płynu do usuwania tapet.

Dzień przed klejeniem tapety należy położyć grunt pod tapetę. Tapetować możecie po 24 godzinach od pokrycia ściany gruntem.

Tapetowanie ścian zaczynamy od wyznaczenia linii pomocniczych za pomocą poziomicy. Warto pamiętać o posiadaniu kilku dodatkowych rolek tapet. Tnąc tapetę koniecznie weźcie pod uwagę dopasowanie wzoru. Warto też dodać od pięciu do dziesięciu centymetrów zapasu, gdyby okazało się, że ściany Waszego mieszkania są krzywe.

Tapeta papierowa, tapeta winylowa czy tapeta flizelinowa – czym się różnią?

Tapety papierowe, tradycyjne wykonane są z kilku warstw papieru. Tapety te są najtańsze i dość intuicyjne w układaniu. Wymagają jednak przygotowania ścian w odpowiedni sposób. Są również najmniej odporne na ścieranie i czyszczenie, przez co nadadzą się jedynie do sypialni, salonu czy przedpokoju.

Tapety na flizelinie posiadają dodatkową warstwę z włókniny poliestrowej. Klejenie tapety flizelinowej nie wymaga pokrywania tapety klejem. Klejem smaruje się ściany, przez co samo układanie tapety jest znacznie łatwiejsze. Tapeta na flizelinie ma właściwości izolacyjne akustyczne i termiczne. Występuje z wierzchnią warstwą papierową i wygląda wtedy jak tapeta tradycyjna, bądź z warstwą winylową, co pozwala na układanie takiej tapety w kuchni lub łazience.

Tapety winylowe będą idealnym rozwiązaniem w pokoju dziecka lub w przedpokoju, ponieważ wszelkie zabrudzenia, które pojawią się na ścianie będzie można przetrzeć mokrą szmatką. Tapety winylowe nie przebarwiają się i nie tworzą się na nich zacieki.

Na rynku znajdują się również tapety z włókna szklanego, czy tapety typu raufaza. Struktura tych tapet wygląda tak, że pomiędzy warstwami papieru znajdują się wiórki drewna. Rozwiązanie to tuszuje nierówności i ubytki w ścianach. Tapety typu raufaza najczęściej spotykane są w kolorze białym. Można je malować farbą emulsyjną lub lateksowo-akrylową, dzięki czemu tapeta stanie się wodoodporna. Tapety te cechują się również dobrą oddychalnością, co umożliwia układanie ich w kuchni czy łazience. Klejenie tego rodzaju tapet nie różni się zasadniczo od klejenia zwykłych tapet papierowych.

Tapeta natryskowa – czym jest?

Tapeta natryskowa to materiał wykończeniowy występujący jako półpłynna masa. Jest to alternatywa dla tradycyjnych tapet i farb strukturalnych. Co więcej, kładzenie tapety natryskowej nie wymaga wcześniejszego położenia gładzi. Tapeta natryskowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które w szybki sposób chcą odmienić wnętrze swojego mieszkania.

Tapetę natryskową układać można na ściany, sufity, ale również na powierzchnię mebli, czy grzejników.

Decydując się na wykorzystanie tapety natryskowej nie trzeba martwić się o równanie rolek, by zachować kontynuację wzoru. Radzi też sobie doskonale z wszelkimi nierównościami ścian. Tapetę natryskową kładzie się przy pomocy specjalnego pistoletu lub agregatu. W domu i przy niewielkich powierzchniach można wykorzystać pędzel lub wałek.

Tapetowanie – ile kosztuje położenie tapety?

Jeśli zastanawiacie się, jaki będzie koszt tapetowania Waszego domu lub mieszkania, zachęcamy do wysłania zapytania przez nasz formularz kontaktowy. Po przeanalizowaniu powierzchni przeznaczonej do tapetowania, otrzymacie od nas wstępny darmowy kosztorys. Pomagamy również w wyborze tapety lub układaniu posiadanej tapety. Zapraszamy do kontaktu.