Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, w którym witasz gości. Powinno więc prezentować się nienagannie, ale i funkcjonalnie, najlepiej z zachowaniem zasady minimalizmu. Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzeniem remontu przedpokoju tanim kosztem, a przy tym imponującym efektem – wczytaj się uważnie w tekst i zastosuj się do naszych wskazówek, a już niedługo wkroczysz do odmienionego pomieszczenia!

Remont przedpokoju – od czego zacząć?

Każdą metamorfozę warto zaplanować, co zagwarantuje odpowiednie zoptymalizowanie budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na remont przedpokoju. Aby zapewnić sobie efektowną zmianę, która nie “wyczyści” portfela, warto przed rozpoczęciem prac wybrać już drzwi, półki, szafy, płytki czy tapety – a jakie? Podpowiemy Ci w dalszej części tekstu.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia robocizny, przymierzając się do remontu przedpokoju – jeśli nie chcesz zająć się samodzielnie pracami, musisz zorientować się w wycenie usług ekipy remontowej. W sporządzaniu kosztorysu weź pod uwagę też dobór materiałów odpornych na wszelkie zabrudzenia i użytkowanie oraz łatwych w pielęgnacji – wówczas wyposażenie przedpokoju posłuży Ci na lata.

Po wstępnym przeanalizowaniu swojego zamysłu aranżacyjnego warto wymierzyć przestrzeń, w której umieścisz szafy, sprawdzić wymiary podłogi czy ściany oraz przeliczyć, jakich i ile materiałów potrzebujesz do wykonania remontu przedpokoju.

Remont przedpokoju tanim kosztem – jakie meble wybrać i w jakim stylu zaaranżować przestrzeń?

Biorąc pod uwagę kierunek aranżacji, w jakim chcesz podążać oraz koszty poniesione za poszczególne elementy wyposażenia, które się w nią wpasują, proponujemy konwencję loftową lub skandynawską. Reprezentuje ona proste formy, które z zasady będą tańsze niż designerskie projekty, bo wykonane są z przystępnych cenowo materiałów jak np. płyta laminowana czy metal.

Organizując remont przedpokoju tanim kosztem, warto celować w meble spełniające funkcję praktyczną, a więc szafki z siedziskami, pod którymi kryją się schowki lub szafki otwarte z blatem, na którym umieścisz np. torebki lub ozdobne detale.

Ciekawym rozwiązaniem na remont przedpokoju są też kompletne garderoby, które zawierają zarówno wieszaki ścienne na ubrania, jak i miejsce na obuwie i dodatkową półkę na dodatki (szaliki, czapki itp.) – jest to wielofunkcyjny mebel, za który zapłacisz raz, tym samym nie kompletując już poszczególnych szafek, komód czy półek, bo wszystko jest w zestawie. Taka zabudowa sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych przestrzeni i równych ścian – w przeciwnym razie zdecyduj się na coś wolnostojącego.

Zanim jednak rozpoczniesz remont przedpokoju, skonsultuj z fachowcami wycenę robocizny –  chyba że chcesz zająć się montażem elementów samodzielnie – wtedy ostateczna cena aranżacyjnej metamorfozy będzie na pewno niższa.

Remont przedpokoju – co na ściany?

Najprostszym, ale i praktycznie najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście malowanie. Jeśli zależy Ci na uniwersalnej i bezpiecznej kolorystyce, pod którą z łatwością dobierzesz meble – zdecyduj się na stonowane kolory farb plamoodpornych – biel, delikatna szarość czy écru.

Co na ściany w przedpokoju jeszcze Ci rekomendujemy? Możesz rozważyć tapetowanie, położenie płytek, desek czy kamienia, ale i cegły, która wpasuje się w styl industrialny czy rustykalny. Musisz mieć jednak na uwadze, że są to elementy, do których najczęściej potrzeba dodatkowych rąk do pracy, co oznacza wyższy koszt ostateczny metamorfozy przedpokoju. Jeśli jednak zależy Ci na wykorzystaniu nieoczywistych elementów, możesz pójść na cenowy kompromis i tylko jedną ścianę nimi ozdobić. Uzyskasz ciekawy efekt aranżacyjny zachowując umiar.

Remont przedpokoju tanim kosztem – patent DIY

Twój budżet na remont przedpokoju możesz też sprytnie pomniejszyć np. o zakup szafki na buty. Jak? Własnoręcznie przerobić stare meble – te dotychczasowe lub odkupione z drugiej ręki. Wówczas wystarczy tylko ożywić je, malując na wybrany kolor lub okleić, a na końcu zakupić detale takie jak np. uchwyty do szafek o ciekawym designie. W remoncie przedpokoju tanim kosztem liczy się przede wszystkim odpowiednie zaplanowanie i pomysł, by uzyskać projekt zachwycający wyglądem i zaskakujący praktycznymi rozwiązaniami.