Łazienki w blokach z wielkiej płyty to w większości przypadków pomieszczenia o niewielkim metrażu, w którym musimy zmieścić różne elementy wyposażenia. Remont małej łazienki w bloku sprawia niekiedy kłopoty, co nie oznacza, że tak małe wnętrze nie może być urządzone stylowo, a przy tym funkcjonalnie. O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do prac remontowych i jak optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń? Ile kosztuje remont łazienki w bloku?

1. Remont małej łazienki w bloku – dobry plan to podstawa

Remont łazienki w bloku to duże wyzwanie, do którego należy odpowiednio podejść. Na początku warto poinformować sąsiadów o zbliżających się pracach remontowych, a także o tym, jak długo będą trwały.

Jeżeli mieszkanie nie jest własnościowe lub remont łazienki będzie obejmował ingerencję w części wspólne budynku (np. wymiana okien na większe), konieczne będzie uzyskanie zgody na przeprowadzenie prac od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, bądź też zgłoszenie remontu do stosownego urzędu.

Ważnym krokiem jest także określenie zakresu planowanych prac remontowych oraz przygotowanie projektu łazienki, który będzie przedstawiał układ instalacji oraz wyposażenia w naszej nowej przestrzeni.

2. Kosztorys remontu łazienki w bloku

Tani remont łazienki nie zawsze oznacza to, że efekt finalny będzie nas satysfakcjonował. Warto zatem jeszcze przed przystąpieniem do prac remontowych oszacować koszt remontu łazienki w bloku, który uzależniony jest od takich czynników, jak:

  • powierzchnia pomieszczenia;
  • zakres planowanych prac remontowych (np. czy będzie potrzebne przerabianie istniejących instalacji);
  • jakość wybranych materiałów budowlanych;
  • koszt wybranych sanitariów;
  • wielkość płytek i sposób ich ułożenia – tzw. ułożenie „proste” będzie tańsze od ułożenia w „jodełkę”.

Szacuje się, że na remont małej łazienki w bloku musimy wydać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

3. Zaczynamy remont łazienki w bloku – układanie płytek

Pierwszym etapem prac remontowych jest wymiana okładzin ściennych oraz wymiana podłogi na nową. Doświadczony glazurnik poradzi sobie z ułożeniem nowych płytek w małej łazience w ciągu około 3-4 dni. Należy przy tym założyć, że pierwszy dzień poświęci na skucie starych materiałów i przygotowanie podłoża pod nowe, drugi dzień przeznaczy na pokrycie ścian nową okładziną, natomiast trzeci na pokrycie podłogi i wykonanie fug.

4. Malowanie ścian w łazience

Po położeniu płytek można przejść do malowania sufitu oraz tych fragmentów ścian, które nie zostały pokryte płytkami. Zwróćmy uwagę, by do malowania łazienki wybierać wyłącznie farby odporne na wilgoć, które powinny być nakładane w dwóch lub w trzech warstwach.

5. Montaż sanitariów i oświetlenia – dekorowanie wnętrza

Ostatnim krokiem remontu łazienki jest montowanie nowej armatury i ceramiki, w tym m.in. kabiny prysznicowej z brodzikiem lub wanny, umywalki, toalety, a także baterii prysznicowych i umywalkowych. Na tym etapie należy pomyśleć także o zawieszeniu nowych lamp lub listew LED, wstawieniu mebli łazienkowych, a także uzupełnieniu wnętrza o odpowiednie elementy dekoracyjne, jak np. świece, lampiony lub sztuczne rośliny doniczkowe.