Wentylacja mechaniczna dba o wymianę powietrza w domu wtedy, gdy wentylacja naturalna (grawitacyjna) nie jest wystarczająca. Choć na co dzień kojarzona jest raczej z nowoczesnymi budynkami, rekuperacja w starym domu to świetne rozwiązanie. Dziś odpowiemy, na co warto zwrócić uwagę w czasie planowania jej montażu.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja dostarcza świeże powietrze do domu, a zużyte kieruje do wymiennika ciepła. Tam z nawiewanego powietrza zostaje odzyskane ciepło. Dzięki temu codziennie możesz cieszyć się nie tylko świeżym powietrzem, ale także brakiem pleśni, grzybów, czy wilgoci. Rekuperacja chroni domowników również przed pyłkami i alergenami. Dzięki temu rozwiązanie to szczególnie polecane jest alergikom.

Rekuperacja w starym domu – co musisz wiedzieć?

Wentylacja mechaniczna w starym domu może być trudniejsza do zastosowania niż w przypadku nowego budownictwa. Taki system wymaga dokładnego poprowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz wkomponowania w bryłę centrali wentylacyjnej. Kanały muszą mieć dobre dojście do każdego pomieszczenia, dlatego ukrywa się je w podłodze oraz w ścianach. Nic więc dziwnego, że montaż wentylacji w starym domu przeprowadza się zazwyczaj podczas generalnego remontu.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Montaż wentylacji w starym domu ma sens, jeśli okna i ściany są szczelne. Czasami wymagane będzie uszczelnienie stolarki okiennej – to bardzo dobrze wpłynie na skuteczność rekuperacji.

Po upewnieniu się, że dom jest szczelny możesz zatrudnić specjalistę, który zajmie się planowaniem instalacji rekuperacyjnej. Wyznaczy on miejsce przebiegu kanałów wentylacyjnych oraz określi, czy konieczny jest całkowity remont. Czasami można wykorzystać istniejące kanały wentylacji (przynajmniej częściowo). Niezbędne może okazać się kucie ścian, które pomoże określić miejsce przebiegu instalacji oraz ukrycia kanałów wentylacyjnych. Wentylacja mechaniczna w starym domu wymaga też przemyślanego zaplanowania miejsca czerpni oraz wyrzutni.

Ciekawym rozwiązaniem jest poprowadzenie instalacji pod sufitem (bez wykorzystywania ścian). Instalację można ukryć za płytami kartonowo-gipsowymi. Jeżeli ta opcja nie wyda Ci się atrakcyjna, możesz pomyśleć o poddaszu. Z drugiej kondygnacji mogą zostać poprowadzone kanały wentylacyjne do pomieszczeń. Nie zapomnij jednak o odpowiedniej izolacji.

Nieprawidłowy montaż wentylacji w domu

Wentylacja mechaniczna w starym domu musi zostać odpowiednio zaplanowana. Jeśli tak się nie stanie, efektem będzie wyczuwalny zaduch, para wodna na szybach i wysoka wilgotność powietrza. Rzeczy te mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. Objawami są m.in. zawroty i bóle głowy.

Co więcej, źle zamontowana rekuperacja w starym domu zaszkodzi nie tylko domownikom, ale także budynkowi. Problemy z parkietem, czy panelami mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców.

Montaż wentylacji w starym domu nie należy do łatwych, jednak z odpowiednią pomocą procedura może przebiec szybko i sprawnie (a co dla Ciebie najważniejsze – bezproblemowo i bezpiecznie). Najważniejsze jest posiadanie przemyślanego projektu architektonicznego i budowlanego. Poszukaj specjalisty z doświadczeniem, który rozwieje wątpliwości i doradzi najlepsze rozwiązania.

Już dziś dowiedz się, w jaki sposób zamontować rekuperację w swoim domu.