Małe mieszkania wymagają pomysłowego planowania i kreatywnych rozwiązań. Być może planując projekt małej łazienki nie uzyskasz efektu domowego salonu SPA, jednak dzięki odpowiednio przygotowanemu schematowi efekt końcowy zapewni Ci satysfakcję i przyjemne użytkowanie w przyszłości. Podpowiadamy, jak rozplanować projekt łazienki na małym metrażu!

Rozsądny projekt łazienki 4m2? To możliwe!

Najistotniejszy element małej łazienki to jej kolorystyka. W niewielkich wnętrzach powinny przeważać jasne kolory, takie jak beż, biel czy szarości. Dzięki temu wnętrze wizualnie Cię nie przytłoczy. Jeśli lubisz ciemne kolory, to należałoby ograniczyć się jedynie do drobnych dodatków czy pojedynczych płytek, które utworzą ciekawy wzór z obecną bielą.

Nie ograniczaj się jednak jedynie do płytek. Naturalne, drewniane wstawki czy blaty potrafią sprawić, że zarówno projekt łazienki 5m2, jak i mniejszy, stanie się bardziej żywy i przytulny.

Warto postawić również na duże lustro, które nie tylko pełni funkcje praktyczne, ale powiększa też optycznie małe przestrzenie. Do małych łazienek ogólnie lepiej wybierać materiały, które odbijają światło. Sprawia to, że pomieszczenie wydaje się większe, niż w rzeczywistości. Tak więc dobrym pomysłem może okazać się na przykład glazura.

W małych łazienkach właściciele zwykle decydują się na projekt łazienki z prysznicem. To wygodne rozwiązanie, ponieważ zajmuje mniej miejsca zarówno fizycznie, jak i wizualnie. Stawiając prysznic w rogu niewielkiej łazienki, otrzymujemy dodatkową przestrzeń na małą szafkę bądź inny drobny mebel. Największe wrażenie przestrzeni da oczywiście prysznic bez brodzika, ze wbudowanym w podłogę odpływem liniowym. To jednak opcja o wiele droższa od klasycznego prysznica z brodzikiem.

Wanna w małej łazience

Oczywiście nie oznacza to, że projekt łazienki z wanną to zły pomysł. Wanna daje możliwość relaksu po ciężkim dniu, a przy dodaniu do niej zasłonki lub szyby pełni też funkcję prysznica. W przypadku wyboru wanny warto rozglądać się za głębokimi modelami. Dzięki temu zyskamy na przestrzeni użytkowej.

Głęboką i wysoką wannę można też zabudować na przykład płytkami lub drewnem, dzięki czemu łazienka zyska dodatkowy walor estetyczny. Taki zabieg podkreśli wystrój pomieszczenia.

Pamiętaj również o sprytnym rozplanowaniu szafek. Nie warto tu zostawiać pustych przestrzeni, dobrze byłoby stworzyć zabudowę szafkową, która sięga do sufitu, dzięki czemu niewykorzystana przestrzeń posłuży na przykład do przechowywania ręczników.

Oświetlenie małej łazienki

Zdecydowanym atutem małej łazienki pod względem oświetlenia jest to, że wymaga o wiele mniej źródeł światła. Mimo to pojedyncza lampa i tak może okazać się niewystarczająca, dlatego wybierz przynajmniej jedną lampę w okolicy lustra i jedną jako oświetlenie główne. Lampa przy lustrze pomoże w codziennej rutynie, a odbite światło rozejdzie się po pomieszczeniu, nieco je powiększając.

Jako główne oświetlenie warto zastosować plafon lub halogen wbudowany w sufit. Dzięki temu światło równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniu, również sprawiając wrażenie przestrzeni.