Dobór kolorów ścian to jedno z przyjemniejszych zadań podczas remontu czy budowy domu. Wygląd wnętrz w dużej mierze zależy od odpowiedniej kolorystyki, dlatego warto przed zakupem farb poświęcić więcej czasu na dokładne przeanalizowanie odcieni, które zaaplikujemy. Pomóc może nam w tym paleta kolorów z próbnika kolorów, która pozwala zwizualizować wygląd ścian po malowaniu. Czy jednak paleta kolorów z próbnika odzwierciedla w pełni to, co zobaczymy na ścianie?

Paleta kolorów farb do ścian

Obecnie z próbników kolorów farb do ścian można skorzystać w sklepie stacjonarnym lub online – zależnie od tego, jaki sposób jest dla nas wygodniejszy. Przeglądając paletę kolorów warto pamiętać o paru ważnych aspektach. Po pierwsze, istnieje kilka rodzajów wzorników, na przykład wzornik NCS, RAL czy CMYK, w których kolory różnią się od siebie. Po drugie, kolory farb należy wybierać ostrożnie – dlaczego? Mogą one odbiegać nieco od tego, co zobaczymy ostatecznie na ścianie. Obraz z komputera może przekłamywać odcienie, zależnie od używanego monitora i jego odcieni. Podobnie jest z tradycyjnymi wzornikami RAL czy NCS, ponieważ kolor widzimy tylko na niewielkiej powierzchni, w dodatku w zupełnie innym oświetleniu niż to panujące w danym wnętrzu.

Co można więc zrobić, aby uniknąć wyboru nieodpowiadającego nam barwą koloru? Najlepiej kupić farbę o ton jaśniejszą od tej, która podoba nam się na wzorniku. Można też spróbować kupić najmniejszą puszkę danej farby i przetestować kolor w naturalnym środowisku, czyli na ścianie. Część producentów dysponuje także małymi próbkami farb w tubkach, co również pomoże w ocenie wybranego odcienia.

Paleta kolorów RAL – co to jest?

Tak jak wspomnieliśmy na początku tekstu, istnieje kilka wzorników kolorów, a jednym z nich jest RAL. Paleta kolorów RAL Classic obejmuje 215 kolorów, a paleta barw RAL Design – aż 1688! Wzornik kolorów RAL powstał, aby ustandaryzować opis barw stosowanych w handlu i przemyśle. Każdy z odcieni posiada własny numer i nazwę, która jest wykorzystywana przy składaniu zamówienia.

Wzornik NCS

Innym systemem porządkowania kolorów jest wzornik NCS. Kolory w tym systemie są rozróżniane na podstawie podobieństwa do barw podstawowych, czyli żółtej, czerwonej, niebieskiej, zielonej, białej i czarnej. Każdy z tych kolorów opisany jest pierwszą literą ich angielskiej nazwy, czyli np. żółty to yellow (Y), a niebieski to blue (B). Poszczególnym odcieniom we wzorniku NCS nadaje się unikalne numery. Obecnie korzysta się z rozszerzonej wersji systemu, którą charakteryzuje umieszczona na początku nazwy litera “S”.

Wybór kolorów farb do wnętrz

Wybierając kolor farb do wnętrz należy pamiętać, że nie każda barwa pasuje do charakteru danego pomieszczenia. Ściany w sypialni, salonie czy gabinecie powinny być pomalowane w spokojnych, stonowanych barwach. Na więcej swobody i bardziej jaskrawe odcienie możemy pozwolić sobie w łazience czy kuchni, a swoimi prawami rządzą się pokoje dla dzieci, które najlepiej przygotować tak, aby jak najbardziej podobały się naszym pociechom.