Balkon to wysunięta poza bryłę budynku część mieszkania, która jest zazwyczaj otoczona z trzech stron balustradą. Pod tym mało zachęcającym opisem kryje się przestrzeń, o której marzy wielu z nas. Sam balkon to jednak nie wszystko, wszak musi on być odpowiednio wykonany i zaaranżowany. Pomoże w tym kompleksowy remont balkonu, który pozwoli przygotować go na długie użytkowanie.

Czas na zmiany i remont balkonu w bloku!

Remont przestrzeni balkonowej to decyzja, którą podejmuje się raz na kilka-kilkanaście lat. W związku z tym musimy dobrze ją przemyśleć i jasno określić, jakie funkcje ma spełniać balkon. Najczęściej jest to miejsce relaksu, ale równie dobrze może to być miniaturowy ogród, jeśli marzymy o swoim zielonym zakątku, mimo mieszkania w bloku. Bez względu na decyzję warto usunać z balkonu wszystko, co go zagraca – sprzęt, niepotrzebne meble, materiały budowlane. Dzięki temu jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych balkon zyska wizualnie na wielkości.

Pomysł na balkon w bloku – na co zwrócić uwagę?

Podstawą do wykonania jakiegokolwiek remontu balkonu jest fachowa ocena jego stanu technicznego. W ramach tych działań należy sprawdzić takie elementy jak: trwałość posadzki (płytek), balustrady, stan elewacji, płyty balkonowej i szczelność całego balkonu oraz zastosowanych profili okapowych. Podczas renowacji balkonu musimy wziąć pod uwagę, że jest on wystawiony na działanie promieni UV (szczególnie, gdy jest zwrócony w stronę południa), opadów atmosferycznych oraz częstych zmian temperatur. Oznacza to konieczność zastosowania takich materiałów budowalnych, które gwarantują wytrzymałość na te czynniki.

Jak wygląda naprawa balkonu?

Po usunięciu zbędnych przedmiotów z balkonu, wykwalifikowani fachowcy powinni zdemontować wszystkie nietrwałe elementy, np. płytki ceramiczne. W przypadku znacznych uszkodzeń balkonu należy usunąć wszelkie elementy, aż do płyty konstrukcyjnej. Powierzchnię płyty balkonowej należy dokładnie oczyścić z pyłu i brudu. Następnie trzeba ocenić stan zbrojeń betonowej płyty balkonowej. Jeśli są skorodowane, należy skuć beton i dokonać niezbędnej naprawy zbrojenia, tj. usunąć z nich wszelkie skorodowane elementy. Pręty należy zabezpieczyć przed korozją, a płytę balkonową wypełnić zaprawą naprawczą. Warto przy tym pamiętać,że wypełniane miejsce powinno być wilgotne, co poprawia wiązanie warstwy naprawczej z płytą betonową.

Przed gruntowaniem płyty balkonowej i wykonaniem hydroizolacji należy zadbać o wypełnienie wszelkich ubytków w płycie balkonowej. Wybór materiałów do dalszych działań zależy od wykonawcy i warunków panujących na balkonie. Podstawą jest jednak nośne, zagruntowane podłoże, które będzie chronić płytę przed wilgocią z opadów atmosferycznych. Kolejnym elementem jest montaż listew okapowych, dzięki którym woda ściekająca po powierzchni balkonu nie dostanie się pod płytę. Oczywiście sama warstwa wierzchnia musi mieć odpowiedni spadek, aby woda mogła z niej ściekać. Jeśli płyta balkonowa jest przedłużeniem płyty stropowej, to warto rozważyć montaż ocieplenia w tym miejscu. Pozwoli to „zamknąć” mostki termiczne, które często są obecne w balkonach w bloku.

Aby móc poprawnie położyć wcześniej wybrany gres, istotne jest wykonanie warstwy sczepnej oraz przeciwwodnej, aby woda z opadów nie mogła się dostać do płyty balkonowej. Oczywiście gres to nie jedyny pomysł na balkon – możemy zastosować również:

  • deski balkonowe
  • podesty
  • płyty
  • powłoki wodoszczelne

Każdy z powyższych materiałów wykończeniowych ma swoje zalety i wady. Decyzja o wyborze jednego z nich powinna uwzględniać warunki panujące na balkonie, jego wielkość oraz przeznaczenie. Producenci każdego z rozwiązań zachwalają je jako najskuteczniejsze, na co należy patrzeć sceptycznie. Balkon narażony jest na częste zmiany wilgotności i temperatury, więc będzie musiał być remontowany raz na kilka-kilkanaście lat.

O czym należy pamiętać podczas renowacji balkonu?

W przypadku dłuższych balkonów istotne jest tworzenie przerw dylatacyjnych. Jaka jest ich funkcja? Na balkonie panują zmienne warunki atmosferyczne, co powoduje naturalnie kurczenie się i rozszerzanie materiałów budowlanych. Dylatacja wykonana co ok. 2 metry gwarantuje, że materiały w związku z tymi zmianami nie popękają i będą służyć wiele lat.

Jak urządzić mały balkon w bloku?

Mały balkon tylko pozornie wydaje się nieatrakcyjny. Przy odrobinie inwencji możemy z niego uczynić przytulny zakątek, który da nam sporo satysfakcji. Ważne, aby go nie zagracać – wówczas stanie się kompletnie nie do wykorzystania w celach wypoczynkowych. Na balustradzie wąskiego balkonu najlepiej umieścić kwiaty (oczywiście po zewnętrznej stronie), aby dodać mu uroku. Mały balkon w bloku najlepiej wyłożyć jasnymi płytkami ceramicznymi i jednocześnie zrezygnować z ciężkich mebli. Lepiej sprawdzą się grube poduszki i np. mały stołek, na którym będzie można postawić napoje czy przekąski. Na barierki sprawdzi się mata trzcinowa, która zapewni odrobinę prywatności, a przyjemnego nastroju dopełnią wplecione w nią lampki ledowe.