Płytki LVT (Luxury Vinyl Tiles), to w bezpośrednim tłumaczeniu luksusowe płytki winylowe. Na polskim rynku dostępne są od niedawna. W sklepach znaleźć je można w postaci deski barlineckiej i paneli laminowanych, jeśli mają zostać położone na podłodze oraz w postaci prostokątów i kwadratów, jeśli mają posłużyć jako zamiennik gresu na ścianach.

Panele winylowe bardzo łatwo pomylić z wspomnianą wcześniej deską barlinecką, tradycyjnymi panelami podłogowymi, czy gresem. Wszystko przez zastosowanie w panelach winylowych warstwy fotograficznej, która oddaje naturalne kolory oraz deseń (doskonale imitują drewno, czy kamień).

Czym są panele winylowe?

Panele winylowe składają się z przezroczystej warstwy poliuretanu, warstwy użytkowej z tłoczonego PCW (również przezroczystej), warstwy fotograficznej (wzór drewna, kamienia etc.), warstwy nośnej oraz warstwy wzmacniającej.

Zalety paneli winylowych i płytek LVT

Największą zaletą paneli winylowych jest ich wysoka wytrzymałość. Stosuje się je w pomieszczeniach, w których może dojść do szybkiego zniszczenia podłogi, np. przez jej zwiększone użytkowanie lub gdy jest ona narażona na wilgoć. Z tego powodu panele winylowe znajdują zastosowanie w łazience, kuchni, czy przedpokoju. Jeśli myślicie o położeniu paneli winylowych na podłodze w biurze, idealne będą ciągi komunikacyjne (korytarze) lub recepcja.

Panele winylowe cieszą się powodzeniem przez wzgląd na ich nowoczesny design, różnorodność wzorów oraz dostępnych struktur. W sklepach oferuje się bogaty wybór w zakresie sposobu montażu i grubości paneli winylowych.

Warto wskazać jeszcze jedną zaletę paneli winylowych. Zapewniają one lepszą izolację akustyczną w pomieszczeniu, w porównaniu z panelami laminowanymi, czy kamieniem. Jeśli posiadacie psa, który co rano budzi was odgłosem stukania pazurów po panelach, koniecznie wybierzcie panele winylowe w miejsce tradycyjnych, laminowanych.

Panele winylowe to również brak fug, które po czasie ulegają zabrudzeniu. Dzięki temu łatwo je utrzymać w czystości. Podłogi winylowe to także świetny zamiennik kafelek i gresu w łazience. Posiadają atest antypoślizgowy, są wodoodporne, a prostota montażu sprawia, że można je wymienić w nieskomplikowany sposób, nawet ze środka pomieszczenia.

Montaż paneli winylowych i płytek LVT

Zanim rozpoczniecie montaż paneli winylowych, należy zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami producenta. Warto także sprawdzić, czy panele pochodzą z jednej partii produkcyjnej. Tak, jak w przypadku paneli laminowanych, może się zdarzyć, że odcienie innych partii tych samych paneli winylowych, mogą się różnić między sobą.

Przed montażem panele winylowe muszą być przechowywane przez minimum dobę w temperaturze powyżej 15 stopni. Na 48 godzin przed rozpoczęciem montażu powinno zostać wyłączone ogrzewanie podłogowe. Następnie należy podnosić stopniowo temperaturę pomieszczenia do maksimum ustalonego przez producenta. Na ogół jest to 27 stopni.

Jeszcze przed montażem paneli winylowych należy określić sposób układania paneli, mając na uwadze kształt pomieszczenia oraz wzór, jaki mają utworzyć panele.

Układanie paneli z użyciem kleju vs pływająco

Na początku należy narysować krzyż wyznaczający środek pomieszczenia i rozpocząć instalację paneli winylowych od przecięcia dwóch linii. Przed zastosowaniem kleju należy użyć środka gruntującego (podkład pod panele winylowe), zalecanego przez producenta klejów. Do klejenia paneli winylowych i płytek LVT stosuje się klej dyspresyjny, a jego ilość zależy od warunków panujących w pomieszczeniu.

W przypadku montażu paneli winylowych na ścianę również należy zadbać o wyrównanie powierzchni, wyrysowanie dwóch linii i układanie płytek LVT od środka.

Układanie paneli winylowych w systemie podłogi pływającej jest podobne do montażu tradycyjnych paneli. Przed przystąpieniem do pracy należy wybrać właściwy podkład, zgodnie ze wskazaniami producenta. Same panele łączy się ze sobą w klasyczny sposób, wykorzystując do tego specjalne zamki. Deska wkładana jest w profil zamka dłuższym bokiem. Po jej opuszczeniu, zamek znajdujący się na krótszym boku zatrzaskuje się. Słychać wtedy znajome „klik”. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu szczeliny pomiędzy ścianą, a podłogą. Pozwoli to panelom naturalnie „pracować”.

ukladanie paneli z uzyciem kleju

Winylowe panele samoprzylepne

Na rynku oprócz paneli winylowych, które trzeba montować do podłoża przy pomocy kleju dyspresyjnego, pojawiły się także panele samoprzylepne. W tym wypadku wystarczy wyrównać powierzchnię, użyć środek gruntujący i można układać płytki LVT.

Gdzie kupić panele winylowe?

Panele winylowe i płytki LVT obecnie oferowane są przez wszystkie większe sklepy budowlane. Można je przykładowo znaleźć w Castoramie, Leroy Merlin oraz Obi. Specjalnie dla Was postanowiliśmy przejrzeć ofertę paneli winylowych Castoramy, Leroy Merlin i Obi i ocenić, które warto wziąć pod uwagę.

Panele winylowe w Castoramie

Obecnie Castorama na swojej stronie ma najmniejszy wybór paneli winylowych. Znaleźć tam można sześć rodzajów paneli winylowych, z czego najtańszy dostępny jest w cenie około 26 zł za metr kwadratowy.

Ich propozycja jest dość skromna, porównując ofertę paneli winylowych w dwóch poniższych sklepach.

Panele winylowe w Leroy Merlin

Panele winylowe w Leroy Merlin to aż 58 różnych rodzajów płytek. Różnią się między sobą zarówno kolorami, jak i wykorzystywanymi wzorami. Również pod względem cen Leroy Merlin oferuje dużą rozbieżność wśród paneli winylowych.

Znaleźć tam można panele w cenie 26 zł/m2, 40 zł/m2 oraz takie, których koszt wynosi 139 zł/m2.

Leroy Merlin posiada w swojej ofercie panele winylowe, które – z uwagi na swój wzór – nadają się do układania tak na podłodze, jak i na ścianie (np. nad blatem w kuchni). Znajdziemy tu też panele winylowe do łazienki, które będą idealnym zamiennikiem gresu.

Panele winylowe w Obi

Obi na swojej stronie prezentuje 23 rodzaje paneli winylowych. Są one nieco droższe od paneli oferowanych w Leroy Merlin. Również zakres kolorystyczny jest nieco węższy.

Mimo wszystko, warto wziąć pod uwagę propozycje Obi, ponieważ posiadają w swoim asortymencie interesujące wzory paneli winylowych.

podloga winylowa

Podłoga winylowa – cena za panele i płytki LVT

Krótka analiza rynku pozwala na zorientowanie się w cenie paneli winylowych i płytek LVT. Panele winylowe w sklepach budowlanych dostępne są w cenie od 26 zł/m2, co czyni je tańszymi od niektórych paneli laminowanych. Jednak średnia cena paneli LVT, to około 50-80 zł/m2.

Naszym zdaniem warto rozważyć zakup paneli winylowych, gdy remontujemy podłogę w kuchni, pokoju lub chcemy wymienić płytki w łazience. Mając do wyboru gres i panele winylowe, te drugie mogą być bardziej korzystnym, bo tańszym rozwiązaniem. Mają one również większą wytrzymałość i odporność na codzienną eksploatację. Z perspektywy czasu może się okazać, że zakup podłogi winylowej zwróci się w większym stopniu, niż paneli laminowanych, które zapewne będą wymagały wymiany po około dziesięciu latach.