W domach z poddaszem niezbędnym elementem wyposażenia są okna dachowe, które z jednej strony zapewniają optymalne oświetlenie poddasza, a z drugiej dbają o stały dopływ świeżego powietrza, co przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców. Niestety, podobnie jak w przypadku tradycyjnych okien, prędzej czy później nawet najlepsze okna połaciowe będą wymagały wymiany na nowe. Kiedy należy wymienić okna dachowe i jak prawidłowo przeprowadzić cały proces?

Kiedy warto zdecydować się na montaż okien dachowych?

O wymianie okien dachowych powinni pomyśleć przede wszystkim właściciele domów, w których okna połaciowe były montowane jeszcze w latach 90. XX wieku. Chociaż odpowiadały one ówczesnym standardom, to należy pamiętać, że ostatnie lata przyniosły duże zmiany w produkcji okien i ich montażu. Obecnie montaż okien dachowych przeprowadzany jest 3 cm głębiej w konstrukcji dachów, co przekłada się zarówno na walory wizualne, jak i na energooszczędność budynku.

Chęć poprawy szczelności zabudowy okna dachowego oraz zwiększenia komfortu cieplnego domu to najczęstsze powody, dla których właściciele poddasza decydują się na wymianę okien. Ważnym czynnikiem jest również chęć lepszego doświetlenia poddasza i zwiększenia jego atrakcyjności. Bez względu jednak na to, jaki jest powód wymiany okna dachowego, warto wiedzieć, jak wygląda cały proces montażu okien dachowych i jak należy się do niego przygotować.

3 sposoby na montaż okien dachowych

Proces wymiany okien dachowych zawsze zaczyna się od demontażu starych okien, a następnie powiększenia otworu na nowe okna dachowe, które mają zazwyczaj nieco większy rozmiar. By to zrobić, należy pamiętać o usunięciu fragmentu zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych znajdującej się wewnątrz pomieszczenia, a także o wycięciu blachy trapezowej od zewnątrz.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie montażu okna dachowego, który odbywa się na jeden z trzech sposobów:

  • montaż z zachowaniem zabudowy okna dachowego – najtańsza, a zarazem najmniej pracochłonna metoda wymiany okna dachowego, ponieważ nowe okno można bez problemu zamontować w starej wnęce. Rozwiązanie to jest polecane przede wszystkim wtedy, gdy wymienia się okna dachowe na produkty tej samej firmy – ich konstrukcja i wymiary są wówczas zbliżone, dzięki czemu nie ma konieczności usuwania starej wnęki i tworzenia nowej;

  • montaż z częściowym zachowaniem wnęki okiennej – rozwiązanie to stosowane jest zazwyczaj wtedy, gdy okna dachowe wymieniane są na modele innej firmy. W takiej sytuacji konieczne jest zdemontowanie górnej części starej wnęki, by móc w ten sposób głębiej osadzić nowe okno w konstrukcji dachu i poprawić parametry termoizolacyjne.

  • montaż z całkowitą wymianą wnęki okiennej – to najbardziej radykalny i kosztowny sposób wymiany okna dachowego, jednak niosący za sobą najwięcej korzyści. Zalecany jest on głównie wtedy, gdy przeprowadzany jest równocześnie remont całego poddasza. Wymiana okna dachowego wraz z wnęką okienną redukuje wszystkie mostki termiczne, jakie występowały do tej pory, zwiększa energooszczędność całego domu, a także poprawia wytrzymałość zabudowy okna dachowego.

Etapy montażu okna dachowego

By mieć pewność, ze okno dachowe zostało prawidłowo wymienione, należy uważnie przejść przez następujące etapy:

  1. przygotowanie otworu okiennego – rozcięcie folii dachowej, zdjęcie pokrycia z dachu i wycięcie łat dachowych, jeśli jest to konieczne;

  2. przytwierdzenie kątowników montażowych do ościeżnicy;

  3. poziomowanie łat montażowych, przytwierdzenie ich do konstrukcji dachu, a następnie uszczelnienie ościeżnicy za pomocą wełny mineralnej;

  4. przytwierdzenie dolnych kątowników i wstawienie skrzydła okiennego, by móc odpowiednio wyprofilować otwór okienny;

  5. po wyprofilowaniu otworu okiennego należy wyciągnąć skrzydło i przytwierdzić kątowniki;

  6. przygotowanie termoizolacji wokół ościeżnicy, a następnie montaż kołnierza, kaptura i górnej części kołnierza;

  7. montaż pokrycia dachowego wokół okna i przytwierdzenie skrzydła okiennego do ościeżnicy.