Listwy przypodłogowe są jednymi z najważniejszych elementów wystroju wnętrz, które pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i użytkowe. Dzięki nim możemy nie tylko zasłonić wszelkie nierówności pomiędzy podłogą a ścianą oraz wystające przewody elektryczne, ale też zachować odpowiednie proporcje całego pomieszczenia. Dziś pokażemy Ci, jakie rodzaje listew podłogowych możesz znaleźć na rynku i jak wygląda ich montaż. Podpowiemy Ci także, w jakich pomieszczeniach warto stosować białe listwy przypodłogowe.

Listwa podłogowa – co to takiego? Rodzaje listew przypodłogowych

Listwa przypodłogowa to długi element wykończeniowy, który mocowany jest na złączeniu podłogi ze ścianą. Jej zadaniem jest przede wszystkim ukrycie szczeliny dylatacyjnej, która pozostawiana jest na wypadek nieznacznego poszerzenia paneli w trakcie ich użytkowania. Taka szczelina jest niezbędna do tego, by uniknąć pęknięcia lub wypaczenia parkietu, czy paneli.

Listwy podłogowe mają na celu również zabezpieczenie dołu ściany przed zabrudzeniem, wilgocią oraz uszkodzeniami, do których może dojść np. podczas mycia lub odkurzania podłogi. Elementy te świetnie sprawdzają się też w przypadku, gdy chcemy ukryć przewody i kable, które do tej pory plątały się i kurzyły na środku pokoju. Listwa przypodłogowa to z jednej strony element praktyczny, a z drugiej – swego rodzaju dekoracja, która tworzy wyjątkowy klimat w pomieszczeniu.

Listwy przypodłogowe możemy podzielić na trzy kategorie:

  • listwy profilowe – dostępne są w różnych formach i kilku wariantach grubości. Profilowanie listew pozwala głównie na estetyczne ukrycie w nich kabli oraz przewodów;

  • cokoły – elementy z pełnym przekrojem, które mocowane są bezpośrednio do ściany. Cokoły występują m.in. w wersji ozdobnej oraz frezowanej;

  • listwy chowane w ścianie – proste i gładkie konstrukcje tworzące nowoczesny efekt, w którym żaden element nie odstaje od ściany. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku grubszych okładzin ściennych.

Jak wybierać listwy podłogowe?

Listwy przypodłogowe zróżnicowane są nie tylko ze względu na wygląd, ale i wielkość. Niewielkie listwy o wysokości 4-6 cm, które mają prosty kształt lub formę ćwierćwałka, polecane są przede wszystkim do niedużych pomieszczeń oraz tych, w których nie chcemy, by rzucały się one w oczy. Druga opcja to listwy o wysokości 6-8 cm, które wykorzystywane są w większości pomieszczeń o standardowym metrażu. Najwyższe listwy (powyżej 10 cm) to natomiast idealne rozwiązanie do wysokich i przestronnych pomieszczeń.

Warto zaznaczyć, że listwy przypodłogowe warto dobierać również w zależności od stylu, jaki dominuje w naszym wnętrzu. Dla przykładu, białe listwy przypodłogowe warto wybierać do pomieszczeń, w których stawia się na prostotę i uniwersalność. Jest to więc idealna propozycja do wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub skandynawskim, w których okna i drzwi mają podobny kolor.

Montaż listew przypodłogowych

Sposobów montażu jest wiele, jednak to, na jaką metodę powinniśmy się zdecydować, zależy głównie od rodzaju danej listwy. Oto trzy najpopularniejsze sposoby:

  • przykręcenie listwy do ściany – tradycyjna metoda, która wiąże się z koniecznością przytwierdzenia listwy przy użyciu wkrętów rozmieszczonych w odległości około 50 cm od siebie;

  • montaż za pomocą kleju montażowego lub uniwersalnego – najpopularniejsza metoda, która pozwala na trwałe przyklejenie listwy bez konieczności wiercenia dziur w ścianie;

  • przyklejenie listwy podłogowej za pomocą taśmy – to zdecydowanie najbezpieczniejsza metoda, dzięki której możemy uniknąć jakichkolwiek zabrudzeń i uszkodzeń ściany.