Listwy przypodłogowe, choć na co dzień nie przykuwają uwagi, są niezwykle istotnym elementem wykończenia wnętrz. Pełnią szereg funkcji: zaczynając od najbardziej oczywistej – estetycznej, przez higieniczną, na ochronnej kończąc. Kto kiedykolwiek samodzielnie kładł panele, parkiet czy inny dowolny rodzaj podłogi, ten dobrze wie, że listy podłogowe są niezbędne także po to, by przykryć szczeliny dylatacyjne.

W tym artykule skupimy się na praktyce. Najpierw podpowiemy, jakie listwy przypodłogowe wybrać uwzględniając kolor, materiał i wysokość, by stanowiły harmonijne dopełnienie wnętrza i służyły przez wiele lat. W drugiej części omówimy, jak zamontować listwy przypodłogowe i na co uważać podczas samodzielnego montażu. Warto zaznaczyć, że jeśli nie czujemy się komfortowo z wiertarką w dłoniach, albo zwyczajnie nie mamy wolnego czasu, lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Tych, którzy chcą się podjąć tej stosunkowo nietrudnej czynności, zachęcamy do dalszej lektury.

Jakie listwy podłogowe wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Stojąc przed wyborem listew przypodłogowych kierujemy się przede wszystkim własnym gustem i stylem wykończenia wnętrza. Zazwyczaj listwy dobiera się do koloru oraz materiału, z którego wykonana jest podłoga. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i daje niemal stuprocentową gwarancję, że pomieszczenie wyglądać będzie schludnie i stylowo. W przypadku podłóg drewnianych, parkietów i paneli, warto upewnić się, że ich producent w swojej ofercie ma także listwy przypodłogowe drewniane o takim samym lub bardzo zbliżonym kolorze. Nawet jeśli tak nie jest, większość popularnych gatunków drewna nietrudno jest sparować z alternatywnym modelem listwy. Wśród materiałów dominują listwy przypodłogowe poliuretanowe, drewniane oraz MDF. Do kafelek kuchennych i łazienkowych, a zatem do pomieszczeń o ryzyku występowania dużej wilgotności, najlepiej dobrać listwy podłogowe poliuretanowe lub wodoodporne listwy przypodłogowe MDF, które nawet w przypadku kolorystycznego niedopasowania można z łatwością przemalować. Wysokość i grubość też są istotne przy wyborze odpowiednich listew podłogowych. W większości mieszkań najlepiej sprawdzą się listwy około 6-8 cm, a wyższe (+10 cm) będą dobrze wyglądały w wyższych i optycznie większych pomieszczeniach.

Drugim sposobem na podkreślenie charakteru listew jako łączników jest dopasowanie ich do stolarki wewnętrznej. Wybierając ten wariant, nadajemy listwom funkcję dekoracyjną. W tym przypadku postawmy na listwy przypodłogowe MDF lub drewniane, które najwierniej odwzorowują stolarkę drzwi lub okien. Gdy framugi są w kolorze białym lub zostały pokryte kolorowym lakierem, poleca się białe listwy przypodłogowe, gotowe do pomalowania lakierem dowolnej barwy. Ta metoda doskonale sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju, jak i w stylu klasycznym. Przy wyborze listew zwróćmy uwagę na fornirowanie i żłobienia.

Trzecim wyznacznikiem dla listew może być kolor i tekstura ścian. Jeśli chcemy nieco powiększyć optycznie pomieszczenie i zależy nam na stonowanym wystroju, powinniśmy rozważyć właśnie tę opcję. Jest to też doskonałe wyjście w sytuacji, gdy niemożliwe okazało się dobranie listew przypodłogowych do stolarki lub podłogi.

Czwartym rozwiązaniem jest wybór kontrastujących listew podłogowych. Ten zabieg doda dynamiki i nada niepowtarzalnego charakteru pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że w tym układzie listwa będzie przykuwać wzrok, co pociąga za sobą konieczność perfekcyjnego montażu i brak kompromisów w kwestii doboru materiałów. Przed ostateczną decyzją na pewno warto zasięgnąć rady projektanta wnętrz.

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Wiemy już, jakie listwy przypodłogowe wybrać, aby idealnie pasowały do wystroju i stylu pomieszczenia. Przejdźmy więc do praktyki. Jeśli lubimy majsterkować i mamy doświadczenie w tym temacie, z powodzeniem możemy zrobić to sami. Jak się za to zabrać? Odradzamy klejenie listew do ściany, ponieważ jest to sposób najmniej wytrzymały. Przy następnym remoncie trzeba będzie listwy odrywać, co wiąże się z uszkodzeniem listwy, a nawet ściany.

Polecamy jeden z dwóch sposobów montażu listew przypodłogowych. Jeśli wybierzemy listwy podłogowe drewniane, poliuretanowe lub MDF, najlepszym rozwiązaniem jest montaż listew podłogowych za pomocą klamer. Producenci najczęściej w swojej ofercie mają klamry dedykowane konkretnym modelom. Klamry, metalowe lub plastikowe, montuje się na ścianie – po dokładnym odmierzeniu wywierca się w zaznaczonych punktach miejsca na kołki rozporowe. Pomiędzy klamrami powinniśmy zostawić około 40-50 cm odstępu, aby zapewnić najlepszą przyczepność i dopasowanie do ściany. Jeśli ściany są wyjątkowo nierówne, będzie to wymagało zmniejszenia odstępów. Istnieje kilka sposobów montażu klamry, dlatego polecamy zapoznać się z wytycznymi producenta. Aby dopasować listwy do siebie w narożnikach, należy dociąć dwie końcówki pod kątem 45 stopni, doszlifować i połączyć we wspólnym wierzchołku. Ewentualne ubytki i szczeliny wypełniamy akrylem. W ten sposób możemy łączyć listwy MDF bez użycia elementów maskujących.

Nieco inaczej historia wygląda gdy mówimy o listwach plastikowych. Zatem jak montować listwy przypodłogowe PCV? Montaż listew przypodłogowych PCV najczęściej polega na przykręceniu ich bezpośrednio do ściany z użyciem kołów, po poprzednim odmierzeniu otworów w środkowej wypustce. Zaletami tych listew są: możliwość poprowadzenia i ukrycia w ich wnętrzu przewodów elektrycznych, a także łatwy i szybki montaż. Listwy z PCV są też tańsze od swoich drewnianych odpowiedników. Jeśli chodzi o zakup i montaż listew przypodłogowych cena produktów wykonanych z PCV jest najbardziej przyjazna dla budżetu.