Listwy przypodłogowe pełnią wiele funkcji. To nie tylko dodatek, który zwieńcza wystrój Twojego wnętrza. Pozwala także ukryć kable, które biegną wzdłuż ściany. Ponadto listwy podłogowe chronią przed zabrudzeniami ścian powstałymi na przykład od zamiatania czy mopowania. Maskują one również przerwy dylatacyjne lub drobne niedociągnięcia.

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów listew przypodłogowych. Wykonane są z różnych materiałów, które charakteryzują się innymi właściwościami oraz designem. Często stosuje się  drewniane listwy lub cokoliki. Innym popularnym rozwiązaniem są też listwy MDF. Sprawdź, który rodzaj listwy przypodłogowej najlepiej sprawdzi się w Twoich pomieszczeniach.

Czy drewniane listwy będą lepsze, niż listwy przypodłogowe z MDF?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Oba materiały różnią się nieco od siebie. Wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania względem wybranej listwy oraz jakim budżetem dysponujesz. Przyjrzymy się obu materiałom i porównajmy je.

Listwy przypodłogowe drewniane

Drewniane listwy podłogowe charakteryzują się dużą estetyką wykonania. Stanowią one eleganckie wykończenie wnętrza i dobrze dopełniają pokój wyłożony na przykład panelami. Wszystko dzięki naturalnie wyglądającym słojom, które występują w drewnie. Na rynku występują proste i minimalistyczne wersje oraz takie, które nadadzą wnętrzu bardziej klasycznego wyglądu, dzięki frezowaniu i zdobieniom. W zależności od potrzeb znajdziesz listwy lakierowane, bejcowane lub malowane. Dla przykładu, listwa przypodłogowa biała to uniwersalny wybór, który wpasuje się w większość wnętrz, niezależnie od wystroju. 

Listwy wykonane z drewna są bardzo wytrzymałe. To wybór na lata, który dobrze znosi uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku uderzeń i otarć. Łatwo można je też poddać renowacji. Ich wadą może być jednak wyższa cena, w stosunku do listew przypodłogowych MDF.

Montaż listew warto powierzyć specjaliście, ponieważ ich samodzielne układanie, bez wiedzy i doświadczenia może się skończyć mało estetycznym efektem.

Listwy przypodłogowe MDF

Listwy przypodłogowe MDF powstają w wyniku sprasowania drewnianych włókien i związków organicznych, które dodatkowo usztywniają i utwardzają materiał. Listwy MDF występują w wariantach pokrytych lakierem, filmami melaminowymi oraz oklejone warstwą naturalnego drewna. Oznacza to, że swobodnie dopasujesz je do większości wnętrz – zaczynając od tych nowoczesnych, przez klasyczne, a na vintage kończąc. Ponadto łatwo poprowadzisz wewnątrz nich przewody. 

Z naszego punktu widzenia warto rozważyć modele listew o dużej gęstości i lakierowane lub oklejone materiałem odpornym na działanie wody. Przy długotrwałym kontakcie z wodą listwy nasiąkają i ulegają odkształceniom. Jednak odpowiednio zabezpieczone listwy MDF są odporne na uszkodzenia oraz łatwo utrzymać je w czystości.

Jeśli masz więcej pytań związanych z remontami lub pracami wykończeniowymi, skontaktuj się z nami. Nasza firma to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Wydobędziemy z wnętrza Twojego domu pełen potencjał, by każda chwila w nim spędzona dawała Ci przyjemność.