Obostrzenia gospodarcze związane z pandemią koronawirusa nie napawają optymizmem. Chcesz jednocześnie chronić swoje dzieci i zapewnić im możliwość dobrej zabawy? W takim razie rozważ plac zabaw w pokoju dziecka. Zrobisz go niewielkimi nakładami kosztów i pracy, a Twoja pociecha będzie wniebowzięta.

Najpierw zaplanuj przyszły plac zabaw w pokoju dziecka

Dobry plan to podstawa. Dzięki niemu dokładnie określisz ilość dostępnego miejsca w pokoju malucha, będziesz w stanie podzielić na strefy przyszły plac zabaw w pokoju dziecka, a także dopasować do wymiarów pomieszczenia odpowiednie elementy konstrukcyjne.

Poza tym podział placu zabaw i ogólnie całego pokoju dziecka na strefy jest istotny również ze względu na zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa oraz aby jasno rozgraniczyć strefę zabawy i relaksu ze strefą nauki i pracy. Poza tym plac zabaw w pokoju dziecka warto również podzielić ze względu na typ atrakcji i zabaw. Możesz tego dokonać np. poprzez podział ze względu na tematykę czy rodzaj aktywności. A jakie zabawy powinny znaleźć się w takim domowym placu zabaw?

Ścianka wspinaczkowa w pokoju

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecka to idealny sposób na to, aby skutecznie zaktywizować malucha i zapewnić mu mnóstwo zabawy oraz frajdy. Jednocześnie ścianka wspinaczkowa zajmuje niewiele miejsca, jest bezpieczna i może być wykonana przy minimalnym nakładzie środków oraz pracy.

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecka może być wykonana w formie uchwytów mocowanych do ściany, w formie drabinki linowej zwisającej z sufitu i przytwierdzonej do ściany czy jako prawdziwy pionowy tor przeszkód – możliwości są nieograniczone!

Huśtawka do pokoju dla dzieci

Kolejnym elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie plac zabaw w pokoju dziecka z prawdziwego zdarzenia jest huśtawka. Jest nawet prostsza w realizacji od ścianki wspinaczkowej, ale pamiętaj jednak, że swobodne i bezpieczne huśtanie wymaga większej ilości miejsca. W związku z tym montaż huśtawki w mniejszych pomieszczeniach może okazać się nieco problematyczny.

Jeśli miejsca w pokoju dziecka jest niewiele, pamiętaj o tym, aby huśtawka do pokoju dla dzieci miała relatywnie mały promień ruchu. Możesz również pomyśleć o zamontowaniu tzw. krzesła brazylijskiego, które świetnie sprawdzi się również jako kołyska czy hamak. Huśtawka może być podwieszona na hakach wkręcanych do sufitu lub zamontowana na specjalnej konstrukcji wsporczej. Wybór huśtawek dziecięcych jest ogromny i z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego.

Zjeżdżalnia w pokoju dziecka

Ścianka wspinaczkowa czy huśtawka do pokoju dla dzieci to jedynie dwie spośród mnóstwa innych aktywności, z których możesz stworzyć plac zabaw. Kolejnym wartym uwagi elementem zabawy jest zjeżdżalnia. Ta konstrukcja wymaga nieco większych nakładów pracy i zdecydowanie warto pokusić się o jej montaż jedynie wówczas, gdy w pokoju jest odpowiednio dużo miejsca.

Zjeżdżalnię możesz wykonać samodzielnie – np. z odpowiednio wyprofilowanych desek czy płyt, jak również kupić gotowe elementy montażowe i umieścić je np. wzdłuż schodów, przymocowując zjeżdżalnię tak, aby dziecko mogło zjeżdżać z piętrowego łóżka. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie stacjonarnej konstrukcji ze schodkami.