Czy znasz to powiedzenie: „Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem Ci, jaki jesteś”? Czasem wystarczy zobaczyć jedno pomieszczenie, by móc ocenić charakter jego właściciela. Z reguły tym miejscem jest przedpokój, czyli pierwsze miejsce, jakie widzimy po wejściu do domu. Wąski, mały, zaciemniony, nieustawny – nie ma się co dziwić, że jego aranżacja często przysparza nam wielu problemów. Jak zatem urządzić mały przedpokój w bloku, kamienicy i domu?

Rynek

Rodzaj nieruchomości

Mały przedpokój – funkcjonalność to podstawa

Mała powierzchnia przedpokoju wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na dobrą organizację przestrzeni. Marzeniem każdego z nas jest duża, pojemna szafa z lustrem, która pomieści wszystkie okrycia wierzchnie, obuwie, czapki, szaliki i inne drobiazgi. Niestety, w wąskim przedpokoju tak duży mebel może się nie zmieścić, dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniu alternatywnym.   W przypadku małych, wąskich przedpokojów świetnie sprawdzają się wieszaki na okrycia wierzchnie z dodatkową półeczką na czapki lub listy wyjęte ze skrzynki. Dobrym pomysłem są też wąskie komody lub szafki na buty, a także wygodne siedziska. W przedpokoju nie powinno zabraknąć lustra, które powiesimy na jednej z dłuższych ścian, by móc w ten sposób optycznie rozszerzyć przestrzeń. Wszystkim zabieganym osobom z pewnością przyda się również wieszak na klucze, by przed wyjściem nie tracić czasu na ich poszukiwania.

Jakie oświetlenie do wąskiego przedpokoju?

Wąskie przedpokoje często są słabo oświetlone, w związku z czym warto dokładnie przemyśleć kwestię odpowiedniego oświetlenia małego przedpokoju. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest sufit podwieszany z oświetleniem LED w formie listwy lub kilku pojedynczych punktów świetlnych, wbudowanych w sufit. W ostatnim czasie coraz modniejsze staje się łączenie różnych źródeł światła, np. listwy LED z kinkietami ściennymi lub oświetleniem meblowym na półce, czy też szafie przesuwnej. Projektując oświetlenie w wąskim przedpokoju pamiętajmy, że jest to miejsce z ograniczonym dostępem do światła dziennego, dlatego też należy wybierać tu źródła światła o ciepłej barwie. Dodamy w ten sposób wnętrzu przytulności i naturalności.

Sprytne patenty na aranżację przedpokoju w bloku, kamienicy i domu

Jak urządzić przedpokój, kiedy przestrzeń do zagospodarowania jest niewielka? Wbrew pozorom nie musi być to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na odpowiedni kolor ścian. W przypadku małego przedpokoju warto stawiać na jasne, stonowane kolory, czyli biele, szarości i delikatne beże. Najbardziej odległą ścianę oraz sufit możemy wyróżnić kontrastowym, ciemnym kolorem, by w ten sposób „skrócić” nieco wnętrze. Ścianę możemy pokryć również tapetą dekoracyjną, która z pewnością ożywi każdy mały przedpokój. W wąskich przedpokojach doskonale sprawdza się łączenie różnych funkcji w meblach. W aranżacji przedpokoju w bloku lub domu nie powinno zabraknąć zatem wieszaka połączonego z lustrem czy też wygodnego siedziska, które może pełnić też funkcję skrzyni na buty. Do małego przedpokoju warto wybierać meble narożne, np. szafę przesuwną, która pomieści okrycia wierzchnie, obuwie, parasole oraz wszystkie drobiazgi. We wnętrzach z wysokim sufitem, typowym dla kamienicy, możemy pokusić się także o pawlacze, które wypełnią górną część przedpokoju i pomieszczą te przedmioty, których nie używamy na co dzień.