Home office, czyli praca z domowego biura stała się bardzo popularna w ostatnich miesiącach, gdy ze względu na pandemię koronawirusa większość osób pracujących umysłowo została oddelegowana do wykonywania zdalnie swoich obowiązków. Odpowiednie miejsce do pracy w domu jest kluczowe, aby móc efektywnie pracować. Jak urządzić swój własny home office?

Home office – kącik biurowy w domu

Brak konieczności dojeżdżania do pracy, większy spokój, możliwość lepszego skupienia się na pracy – jeśli w trakcie pracy zdalnej nie musisz opiekować się dziećmi, pewnie zgodzisz się z tym, że home office ma wiele zalet. Urządzenie swojego miejsca pracy nie musi być wcale trudne, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad. Większość osób pewnie nie ma takiego komfortu, ale bardzo efektywne jest pracowanie w osobnym gabinecie, do którego wchodzimy tylko na czas pracy. Jeśli jednak nie masz możliwości wydzielenia dodatkowego pokoju do pracy zdalnej, nic nie szkodzi – można także zaaranżować przestrzeń w innych pomieszczeniach, na przykład w salonie, aby stworzyć własny kącik biurowy w domu.

Meble do pracy w domu

Podstawą home office jest oczywiście biurko, na którym ułożysz swoje dokumenty i postawisz laptop. Biurko najlepiej ustawić blisko okna – co prawda o tej porze roku dzień będzie coraz krótszy a słońca coraz mniej, ale warto i tak najdłużej jak to możliwe korzystać w pracy ze światła naturalnego, żeby nie przemęczać oczu. Drugim ważnym aspektem jest fotel biurowy – i przy nim należy zatrzymać się na dłużej. Pamiętajmy, że home office to niejednokrotnie praca siedząca przez około 40 godzin tygodniowo, a długotrwałe utrzymywanie niepoprawnej postawy ciała to prosta droga do problemów z kręgosłupem. Zadbajmy więc o funkcjonalne i wygodne siedzisko, aby po kilku tygodniach pracy nie zmagać się z bólem szyi czy pleców.

Kreatywność w trakcie home office

Miejsce do pracy w domu musi być funkcjonalne, ale także powinno wzmagać naszą kreatywność. Warto sprawić, aby home office nie był tylko smutnym, szarym biurkiem z dostawionym krzesłem, tylko przyjemnym miejscem do realizacji naszych celów zawodowych. Kilka zielonych kwiatów w okolicy biurka nada życia kącikowi biurowemu, nawet jeśli będą to sztuczne rośliny. Pomocne mogą okazać się także organizery i stojaki na dokumenty, jeśli pracujemy z umowami czy innymi materiałami w formie papierowej. Zaopatrz się także tablicę korkową czy samoprzylepne karteczki, żeby nie pogubić się w natłoku zadań i dobrze organizować czas pracy.

Wspomnieliśmy już o świetle słonecznym, ale to oczywiście nie wszystko. Dobre oświetlenie miejsca pracy wpływa bezpośrednio na naszą efektywność, dlatego zaopatrz się w lampki biurkowe typu LED o temperaturze barwowej około 4000 – 5000 K. Dzięki temu zyskasz źródło światła o mało inwazyjnym natężeniu, niemęczące oczu, ale produkujące odpowiednią ilość światła.

Dobierz kolorystykę i odkryj zalety home office!

Dobierz także odpowiednią kolorystykę do swojego kącika biurowego w domu. Staraj się tak zaplanować przestrzeń, aby jej większą część wypełniały kolory neutralne, a dopełniały ją bardziej żywe odcienie, jak zieleń, błękit czy róż. Unikaj przesady i zbyt dużej liczby elementów rozpraszających, które mogłyby odwracać Twoją uwagę od pracy. Odpowiednio przygotowane stanowisko do home office pomoże Ci w efektywnej pracy i w odkryciu kolejnych zalet wynikających z pracy zdalnej!