Antresola to funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala urozmaicić przestrzeń we wnętrzu domu czy mieszkania. Dzięki niej zyskuje się dodatkowe miejsce do zagospodarowania, szczególnie cenne w przypadku pokojów o niewielkim metrażu. Nie jest to jednak wyróżnik jedynie niewielkich czy starszych mieszkań – antresole projektuje się także w nowym budownictwie.

Co to jest antresola?

Zgodnie z rozporządzeniem rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zm.), antresola to “górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”.

Definicja brzmi skomplikowanie, ale odpowiedź na pytanie “co to jest antresola?” jest bardzo prosta. Antresolę określa się potocznie jako rodzaj półpiętra, które znajduje się na danej kondygnacji. Jest to wydzielona z pomieszczenia otwarta przestrzeń, która nie jest oddzielona ścianą od strony wnętrza i znajduje się bezpośrednio nad nim.

Jak zrobić antresolę?

Antresolę można wybudować z różnego typu materiałów, w zależności od jej przeznaczenia i miejsca, w którym powstanie. Antresolę w domu można wykonać z żelbetu, ale najlepiej na takie rozwiązanie zdecydować się przy samej budowie domu. W przypadku już istniejących pomieszczeń, bardziej praktyczna będzie antresola z metalu lub litego drewna – jej konstrukcję tworzą wówczas zakotwione do ścian nośnych belki i słupy.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić antresolę, przede wszystkim warto zacząć od projektowania. Wymierz przestrzeń, rozrysuj plan, sprawdź miejsca rozdysponowania przewodów elektrycznych w ścianie. Jeśli na antresoli ma znajdować się biurko lub łóżko, przydatne może okazać się zamontowanie gniazdka, aby móc podłączyć ładowarkę do telefonu czy laptopa. Jeśli nie czujesz się do końca pewnie ze swoim planem, skontaktuj się wcześniej ze specjalistami, którzy pomogą dobrać Ci materiały i odpowiedzą na Twoje pytania.

Budowa antresoli

Jeśli masz już materiały i plan, czas przystąpić do działania. Budowę antresoli zacznij od wykonania otworów w belkach, które będą podtrzymywać konstrukcję. Jeśli to zrobisz, jeszcze nie odkładaj wiertarki do skrzynki z narzędziami – kolejnym krokiem będzie wywiercenie otworów w ścianach pod kotwy i zamontowanie w nich kotew rozporowych.

Po wykonaniu tych czynności, należy przystąpić do mocowania belek do ściany. Przyłóż pod wywiercone otwory w ścianie legary, a następnie wkręć śruby. Aby stworzyć podłogę, do wszystkich belek należy przykręcić deski, pamiętając jednak o pozostawieniu między nimi niewielkich szczelin. Drewno naturalnie rozszerza się i rozkurcza pod wpływem wilgoci, dlatego trzeba zostawić mu trochę miejsca do swobodnej pracy.

Ostatnim etapem jest montaż drabinki lub budowa schodów, prowadzących do antresoli. Można także rozważyć zamontowanie barierek dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Antresola w domu, mieszkaniu – czy warto?

Antresola w kamienicy czy antresola w bloku kojarzyła się jeszcze jakiś czas temu głównie z małymi pomieszczeniami, w których półpiętro pozwalało na zwiększenie zajmowanej powierzchni i dzięki temu poprawę komfortu. Obecnie antresole w mieszkaniach czy w domach powstają także ze względów dekoracyjnych i praktycznych – szczególnie antresole w blokach czy kamienicach, w których sufity są wysokie. Jest to estetyczne rozwiązanie, które pozwala zagospodarować posiadaną przestrzeń.

Wygląd i użyteczność antresoli sprawia, że wiele osób decyduje się na jej wybudowanie w domach czy mieszkaniach. Przed podjęciem decyzji o stworzeniu antresoli należy jednak upewnić się, czy nośność ścian oraz konstrukcja pomieszczenia pozwoli na jej wybudowanie.