Oświetlenie wnętrz to szczególnie ważny temat na naszej szerokości geograficznej. Często w trakcie dnia do naszych domów nie dociera wystarczająca ilość światła. Co więcej, zdarza się, że łazienki nie mają okien lub są one bardzo małe. Sprawdź, jakie oświetlenie dobrać do swojej łazienki, aby była funkcjonalna oraz przyjemna dla oka.

W pierwszej kolejności warto ustalić, jakie powinno być natężenie lamp łazienkowych. Optymalne  rozwiązanie powinno mieścić się w przedziale między 100 a 350 lx (luksów). Kolejna kwestia to klasa szczelności i zasilanie lampy. W łazience panuje spora wilgotność, dlatego w tak zwanych strefach mokrych, czyli nad zlewem czy prysznicem należy zamontować lampy łazienkowe w klasie co najmniej IP44. Mniejsza klasa skutkuje częstszym przepalaniem się żarówek.

Popularną opcją do łazienek są plafony montowane w centralnym miejscu na suficie lub ścianie. Warto pamiętać, że coraz częściej sprzedawane są w formie, która uniemożliwia naprawę po przepaleniu. Takie lampy do łazienki trzeba po prostu oddać powołując się na gwarancję lub wymieniać na nową.

Dobrym wyborem jest oświetlenie LED, które zastępuje plafony. Należy jednak w tym wypadku przewidzieć odpowiednio większą ilość źródeł światła. Tego typu źródło światła zamontujesz w formie pasków LED w profilach aluminiowych, które umieścisz pod meblami, lub w podwieszanym suficie.

Czy warto instalować kinkiet łazienkowy nad lustrem?

Jeśli masz możliwość, żeby zainstalować kinkiet łazienkowy, to warto o tym pomyśleć. Dzięki niemu łatwiej przejrzeć się w lustrze. Problem może pojawić się, gdy umieścisz kinkiet zbyt wysoko nad głową, przez co twarz oświetli się pod zbyt ostrym kątem i powstaną intensywne cienie. Tak więc decyzja ta powinna być podyktowana wysokością Twojego lustra. 

Warto przemyśleć montaż światła na wysokości oczu. Inną możliwością jest także instalacja za lustrem oświetlenia LED lub zakup lustra ze zintegrowanym podświetleniem. Takie rozwiązanie będzie dawać miękkie i rozproszone światło w przypadku, kiedy nie ma możliwości instalacji kinkietu.

Jakiej barwy powinno być światło w łazience?

Barwa, jaką powinno mieć  oświetlenie łazienkowe w dużej mierze zależy od kolorystyki pomieszczenia. Ogólnie przyjmuje się, że najlepszą barwą światła w łazience jest ta najbardziej zbliżona do światła dziennego, czyli w przedziale między 4000 a 5500 K (kelwinów). W połączeniu z jasnymi barwami łazienki, zapewni efekt przejrzystości pomieszczenia. 

W przypadku oświetlenia lustra, światło ciepłe również dobrze się spisze. Wydaje się ono nieco żółtawe, jednak nie sprawia to problemu podczas codziennych czynności przy lustrze. Im światło cieplejsze, tym przytulniejsze zdaje się pomieszczenie. Taki efekt szczególnie się przydaje, gdy planujesz zorganizować w swojej łazience strefę relaksu. 

Popularne plafony czasami oferują również zmianę barwy światła za pomocą pilota, dzięki czemu aktywnie dostosujesz barwę światła do panującej w łazience atmosfery.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy w doborze światła do łazienki, skontaktuj się z nami. Nasza ekipa ekspertów pomoże Ci znaleźć rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb. Już dziś nadaj swojemu wnętrzu charakteru, który spełni wszelkie Twoje oczekiwania!