Dzisiaj opowiemy Wam o tym, jakie lampy do salonu są popularne w tym sezonie oraz jakie oświetlenie w salonie sprawdzi się na długie lata. Czasem wybierając oświetlenie do salonu skupiamy się głównie na bieżących trendach, a kiedy po kilku latach chcemy coś zmienić, konieczny jest remont generalny.

Rozmieszczenie i rodzaj oświetlenia dobrze jest uwzględnić na etapie projektowania pomieszczenia lub przed przystąpieniem do remontu. Dlatego instalując lampę w salonie czasem lepiej jest rozważyć klasyczne rozwiązanie, niż decydować w oparciu o zachwyt chwilową modą. Pamiętać należy również o funkcjonalności oświetlenia – oświetlenie salonu nie tylko powinno dobrze wyglądać, ale musi również wspomagać nas w codziennym funkcjonowaniu.

Jakie lampy do salonu będą najlepsze?

W Polsce dużą popularnością cieszą się lampy instalowane na suficie. Oświetlenie punktowe rezerwuje się na ogół dla kuchni, łazienki, czy przedpokoju (ale nie zawsze). Z powodu warunków technicznych mieszkania, tj. jego standardowej wysokości 2,5 metra, instalowanie oświetlenia punktowego, które wymaga sufitu podwieszanego nie zawsze wchodzi w grę.

Nie chcemy zabierać sobie dodatkowej przestrzeni, która i tak jest ograniczona do tych 2,5 metra. Wybierając lampę do salonu najczęściej decydujemy się więc na lampy wiszące, rzadziej na lampy podłogowe ustawiane np. obok sofy (mogą one ewentualnie pełnić rolę dodatkowego oświetlenia). Choć trzeba przyznać, że światło lampy stojącej w salonie nadaje wnętrzu przyjemny i ciepły klimat, który docenimy zwłaszcza w czasie długich, jesienno-zimowych wieczorów.

Cenimy też efektywne źródła światła. W tradycyjnym rozumieniu jest to najczęściej jedna lampa wisząca, zainstalowana w centralnym miejscu na suficie i zapewniająca oświetlenie całego pokoju. Ma to tę zaletę, że każdy dodatkowy punkt świetlny (gdyby rozważać instalację kilku lamp w pokoju), to pobór mocy zwiększający zużycie prądu, a w konsekwencji rachunek za energię. Przy ostatecznej decyzji należy jednak pamiętać, aby rodzaj oświetlenia był jak najlepiej dopasowany do rozmiaru pomieszczenia, ale też naszych indywidualnych potrzeb.

Jaki żyrandol do salonu będzie najlepszy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pierwszym wyborem najczęściej jest żyrandol. Pozwala on na ogólne oświetlenie pomieszczenia. W salonie o większym metrażu lub po prostu wtedy, gdy zależy nam na silnym górnym świetle, dobrze sprawdzą się „duże” lampy. Posiadają one od trzech do sześciu żarówek. Wybór takiego żyrandola, to oszczędność także z perspektywy projektowania instalacji. Do większej ilości lamp w salonie musielibyśmy poprowadzić dodatkowe przewody. Wybierając zaś pojedynczą lampę z kilkoma źródłami światła, wystarczy jeden punkt podłączeniowy.

Lampa z trzema lub więcej żarówkami sprawi, że salon zyska na jasności. Jednak wybierając żyrandol dający dużo światła, warto zastanowić się nad podłączeniem go pod podwójny wyłącznik. W innym przypadku nie będziemy mieli możliwości sterowania natężeniem światła. Jest to ważne, ponieważ czasem nie będzie konieczne włączanie wszystkich żarówek, a jedynie części z nich.

oswietlenie salonu, jaki zyrandol bedzie najlepszy

Jak zamontować i podłączyć żyrandol? Mocowanie żyrandola do płyt gipsowych

O umiejscowieniu oświetlenia na suficie należy pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Pierwsza decyzja może być orientacyjna. Warto jednak pozostawić większy zapas przewodu, by po wykończeniu powierzchni sufitu możliwe było zainstalowanie lampy w nieco innym miejscu.

Montaż żyrandola wymaga umieszczenia haka w suficie oraz podpięcia przewodów żyrandola do istniejącej instalacji. Jeśli posiadacie betonowy strop konieczne będzie użycie kołka rozporowego, który po wkręceniu haka rozeprze się w otworze. Dzięki temu lampa będzie bezpiecznie wisieć nad Waszą głową.

Jeśli zaś czeka was mocowanie żyrandola do płyt gipsowych, będziecie potrzebować specjalnego kołka, który podczas wkręcenia haka rozszerzy się tuż za płytą. Będzie on wtedy trzymał się z obu stron płyty gipsowej. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja cięższej lampy może być w tym wypadku ryzykowna. Większy ciężar może spowodować wyrwanie kołka. Dlatego decyzję o rodzaju i wielkości, a także miejscu instalacji lampy warto podjąć na początkowym etapie remontu.

Podłączenie lampy na trzy kable

Na ogół żyrandol podłącza się na dwa kable – fazę (przewód zasilający) i przewód neutralny. Jeśli posiadacie przewód 3-żyłowy wystający z sufitu, macie wtedy możliwość zapalenia np. jednej z dwóch żarówek, czy dwóch z czterech żarówek. Oczywiście, aby podłączyć lampę do przewodu 3-żyłowego i rozdzielić jego źródła światła na dwa wyłączniki, sam żyrandol również musi posiadać trzy przewody. Są to dwa przewody fazowe i jeden neutralny.

Do wyłącznika podwójnego podpinamy przewód fazowy zasilający, przewód fazowy zasilający pierwszą żarówkę oraz przewód fazowy zasilający drugą żarówkę. Przewody neutralne i/lub ochronne łączymy poza wyłącznikiem w puszce elektrycznej za pomocą złączek. Dzięki takiemu podłączeniu będziecie mogli włączać żyrandol „częściowo”.

Jeśli zależy wam na podłączeniu lampy pod wyłącznik podwójny (aby zapalać np. jedną z dwóch żarówek), to wasza instalacja pomiędzy włącznikiem, a lampą musi posiadać przewód trzyżyłowy. Jeżeli do waszej lampy dochodzi jedynie przewód dwużyłowy, nie będziecie mieli możliwości niezależnego zapalania poszczególnych żarówek.

Podlaczenie lampy na trzy kable

Pomoc z podłączeniem żyrandola

Jeśli potrzebujecie pomocy z przygotowaniem instalacji elektrycznej, w tym z podłączeniem żyrandola, skontaktujcie się z nami. Przygotujemy dla Was darmowy kosztorys prac. Możecie wysłać maila na adres kontakt@awconstruction.pl lub skorzystać z formularza kontaktowego, który znajduje się w zakładce Darmowa wycena.

Warto pamiętać, że wszelkie prace z instalacją elektryczną powinien wykonywać specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia. Tylko w taki sposób możecie zachować gwarancję oferowaną przez producenta na zakupiony sprzęt.