Każde pomieszczenie wymaga zastosowania innego rodzaju oświetlenia. W sypialni warto użyć żarówek, które emitują światło ciepłe. Tego rodzaju oświetlenie sprawia, że wnętrze staje się przytulne, co sprzyja uzyskaniu odprężenia. W przypadku salonu lepiej sprawdzą się żarówki, dające stonowaną, neutralną barwę światła. W pokoju dziennym warto też pomyśleć o lampie stojącej, wyposażonej w żarówkę o barwie ciepłej. Ustawiona blisko kanapy, czy fotela, na którym czytamy książki, oglądamy telewizję, pozwoli bazować na przyjemnym dla oka oświetleniu podczas długich jesienno-zimowych wieczorów.

Jeśli chodzi o oświetlenie łazienki należy unikać zarówno światła zimnego, jak i ciepłego. Oświetlenie w łazience powinno opierać się na żarówkach emitujących światło zbliżone do naturalnego. Najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy w łazience oprócz lamp czy kinkietów, znajduje się okno. Wówczas, aranżując łazienkę należałoby tak rozplanować poszczególne jej elementy, żeby lustro znajdowało się na jednej z bocznych ścian względem okna. Inny wariant, to zamontowanie lustra na ścianie z oknem. Pozwoli to właściwie doświetlić twarz, bowiem nawet najlepsze, nowoczesne oświetlenie w łazience nie będzie tak skuteczne, jak naturalne światło dzienne.

Jakie oświetlenie jest najlepsze w małej łazience?

Zastanawiacie się, jakie oświetlenie warto zastosować w małej łazience? Jakie oświetlenie do łazienki oferują największe sklepy budowlane? Do dyspozycji macie:

  • oświetlenie sufitowe,
  • oświetlenie punktowe,
  • kinkiety nad lustrem
  • szafki z lustrem wyposażone w LED.

W małej łazience istotne jest odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła. Pozwoli to równomiernie doświetlić wszystkie powierzchnie. Efekt ten uzyskamy montując kilka punktów oświetleniowych w strategicznych miejscach łazienki. Strefa z lustrem i umywalką zazwyczaj posiada oświetlenie boczne lub umieszczone bezpośrednio nad nimi. Miejsce, gdzie znajduje się prysznic lub wanna oświetlone jest punktowo z góry.

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem

Instalując oświetlenie przy lustrze w łazience należy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze powinno ono zapewniać właściwą percepcję kolorów. Jest to niezbędne dla odpowiedniego wykonywania makijażu. Po drugie, nie może rzucać cieni na twarz. W innym przypadku golenie się przed źle oświetlonym lustrem stanie się przekleństwem dla panów.

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem powinno równomiernie oświetlać całą twarz. Oświetlenie boczne lustra powinno zaś znajdować się mniej więcej na wysokości twarzy. Oświetlenia zainstalowane wyłącznie nad lustrem będzie rzucało cień na dolną część twarzy oraz szyję.

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem

Szafka łazienkowa z lustrem i oświetleniem LED

Dobrym rozwiązaniem może być szafka łazienkowa z lustrem i oświetleniem LED dołączonym do zestawu. Zapewni ona skuteczne oświetlenie strefy, w której wykonujemy precyzyjne czynności kosmetyczne, czy pielęgnacyjne. Oświetlenie ogólne pomieszczenia uzyskamy montując górne źródło światła.

Należy jednak pamiętać, że oba źródła powinny ze sobą harmonizować. Dlatego dobierając górne oświetlenie warto postawić na żarówki LED o identycznej lub zbliżonej barwie światła do tych, które wykorzystano w szafce łazienkowej.

Kinkiet do łazienki nad lustrem

Jeśli nie chcecie, żeby producent szafki narzucał wam rodzaj oświetlenia, warto zainstalować kinkiet nad lustrem lub obok niego. Decydując się na kinkiet do łazienki, warto umieścić dwa punkty światła, po obu stronach lustra.

Jeśli zdecydujecie się zamontować tylko jeden kinkiet obok lustra, druga część twarzy będzie niedoświetlona. Może to być powodem częstych frustracji. Co więcej, decyzję o wyborze kinkietu łazienkowego należy podjąć jeszcze przed podjęciem prac remontowych. Unikniemy w ten sposób problemów z podłączeniem lampy do instalacji elektrycznej.

kinkiet do łazienki nad lustrem

Lampy łazienkowe sufitowe

Jeśli zdecydowaliście się na szafkę z oświetleniem LED, bądź instalację kinkietów przy lustrze, następnym krokiem będzie wybór lampy łazienkowej montowanej na suficie. Opcja alternatywna to oświetlenie punktowe w suficie podwieszanym.

Pierwsza opcja w formie stylowej lampy sufitowej dobrze sprawdzi się, jako oświetlenie montowane nad umywalką i lustrem. Będzie też wówczas pełnić rolę elementu dekoracyjnego. Oświetlenie sufitowe punktowe, ze względu na wyższy wskaźnik wodoszczelności, znajduje zastosowanie jako źródło światła montowane nad wanną lub prysznicem.

Lampy wiszące do łazienki

Lampy wiszące w łazience są interesującym wyborem w przypadku kamienic, które odznaczają się wysokimi sufitami. Inaczej jest z mieszkaniami. Zazwyczaj kabel lampy do łazienki ma długość około metra. Jeśli zdecydujecie się na nowoczesne lampy wiszące w łazience, a wysokość pomieszczenia to standardowe 2,60 metra, lampa znajdująca się nad lustrem może zahaczyć o drzwi szafki.

Koniecznym wtedy jest skrócenie kabla, albo dobór takiej lampy, która będzie posiadała krótszy przewód (nie jest jednak o nią łatwo). Warto więc pomyśleć o rodzaju oświetlenia w łazience wcześniej, najlepiej na etapie planowania aranżacji całego pomieszczenia.

Lampy wiszące do łazienki

Oferujemy remont łazienki i przygotowanie instalacji elektrycznej

Jeśli masz określoną wizję lub dysponujesz projektem łazienki, prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą formularza, który znajduje się na podstronie z darmową wyceną. Przygotujemy kosztorys prac remontowych, uwzględniający Twoje indywidualne oczekiwania co do wyglądu końcowego łazienki.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak ma wyglądać łazienka, albo masz jakieś pytania, nie wahaj się z nami skontaktować. Postaramy się podpowiedzieć, co najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu. Należy pamiętać, że przygotowanie projektu łazienki często uzależnione jest od umiejscowienia i sposobu podłączenia toalety, wanny, bądź prysznica.