Odpowiednie oświetlenie w biurze jest bardzo ważne, aby zapewnić komfort pracownikom – szczególnie tym spędzającym większość dnia przed komputerem. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor obciąża ich wzrok, a źle dobrane oświetlenie biurowe może jeszcze spotęgować ten efekt, a nawet wywoływać bóle głowy czy nadmierne zmęczenie. Z tego względu określono normy w zakresie natężenia oświetlenia, które musi spełniać stanowisko pracy z komputerem. 

Oświetlenie do biura i gabinetu

Najlepszym rozwiązaniem do pracy biurowej jest wykorzystywanie światła naturalnego, które nie wpływa negatywnie na nasz wzrok i jest całkowicie bezpieczne. Jeśli jest taka możliwość, warto na etapie projektowania uwzględnić duże, szerokie okna, ale oczywiście czasem takiej możliwości nie ma. Jaka barwa światła do biura powinna więc zostać wybrana, gdy decydujemy się na wybór sztucznego oświetlenia? Najlepsze jest oświetlenie o kolorze najbardziej zbliżonym do światła słonecznego.

Proces oświetlenia stanowiska pracy biurowej należy zacząć od doboru właściwego rodzaju lamp i żarówek w otoczeniu komputera. Niemniej istotne jest podjęcie decyzji o rozmieszczeniu oświetlenia, określenia kąta padania światła na stanowisko pracy i ewentualnych odległości lamp od twarzy.

Lampy biurowe sufitowe – prawidłowe ustawienie

W trakcie wyboru i ustawiania lamp biurowych sufitowych trzeba pamiętać o przepisach dotyczących poziomu natężenia oświetlenia na stanowisku pracy z monitorem. Minimalny poziom natężenia oświetlenia w biurze wynosi co najmniej 500 lx, ale jest możliwe jego zmniejszenie w przypadku stanowisk, w których praca wykonywana jest w sposób dorywczy – wówczas dopuszczalny wynik to 300 lx.

Lampy biurowe sufitowe, które znajdą się w okolicy monitorów należy zamontować tak, aby strumień światła padał z góry i był jednolicie skierowany na klawiaturę czy biurko. Dzięki takiemu ustawieniu oczy nie będą dodatkowo męczyć się nawet podczas kilkugodzinnej pracy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można doświetlić ścianę za monitorem lub biurkiem, przy którym siedzi pracownik. Oświetlenie jest jednym najważniejszych czynników środowiskowych wpływających na efektywność pracy biurowej, dlatego warto dokładnie przeanalizować komfort danego pracownika. Zbyt mocne lub zbyt słabe oświetlenie stanowiska może znacząco wpłynąć na osiągane przez niego wyniki.

Oświetlenie stanowiska pracy biurowej – zasady i wskazówki

Częstym stosowanym zabiegiem w biurach jest doświetlanie stanowiska pracy poprzez wykorzystanie lampek biurkowych czy innych rodzajów oświetlenia miejscowego. W przypadku pracy przy komputerze należy pamiętać, że nie zawsze jest to właściwe rozwiązanie – zwykle lampki rozświetlają mocno tylko mały obszar, wzmagając kontrast między naświetlanym fragmentem a resztą otoczenia, co negatywnie wpływa na wzrok. 

Kluczowe jest w przypadku oświetlenia tzw. olśnienie odbiciowe od ekranu monitora, czyli widoczne jaskrawe odbicie światła generowanego przez żarówki na ekranie. Warto ograniczyć ten efekt dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp, wiele zależy również od samego monitora. Nowe ekrany często są wyposażone w dodatkowe filtry, które pozwalają zniwelować ten efekt, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie stanowisk w wysokiej jakości sprzęt.

Od odpowiedniego doboru oświetlenia w biurze zależy komfort pracowników oraz ich efektywność, dlatego należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na zaprojektowanie wnętrza pod kątem oświetlenia. Jeśli nie mamy pewności jak to zrobić, można skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą wybrać właściwe lampy i wskażą miejsca, w których najlepiej je rozmieścić na ścianach czy suficie.