Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w domu. Po pierwsze, pełni funkcje praktyczne, czyli rozjaśnia wnętrze, oraz estetyczne – nadając odpowiedniego klimatu. Każdy rodzaj żarówki charakteryzuje się nieco innymi właściwościami oraz odpowiada na inne potrzeby. Sprawdźmy, jakie żarówki do mieszkania spiszą się najlepiej w Twoim wnętrzu!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówki?

Zanim wybierzesz żarówkę, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, które często znajdziesz na opakowaniach żarówek.

Pierwszy parametr to moc, znajdziesz ją pod literą W, co oznacza waty. Im więcej watów, tym jaśniej świeci żarówka. Dlatego należy dopasować ten parametr do wielkości pomieszczenia.

W pokoju o wielkości od 1 do 8 metrów kwadratowych żarówka o mocy 25W do 40W okaże się dobrym wyborem. Większe pomieszczenia, od 8 do 18 metrów kwadratowych wymagają już żarówki o mocy od 60W do 75W. Pomieszczenia powyżej 18 metrów kwadratowych spokojnie oświetlisz przy pomocy żarówki 100W.

Na opakowaniu znajdziesz też informacje o tym, jakim napięciem powinno zasilać się ten rodzaj żarówki, na przykład 12V. Niższe wartości napięcia mogą wymagać zainstalowania transformatora.

Oznaczenie gwintów żarówki

To bardzo ważny parametr, który determinuje to, czy w ogóle uda Ci się wkręcić żarówkę. Oznaczenie gwintu składa się zwykle z jednej bądź dwóch liter i cyfr, na przykład E27 czy GU10. Litery określają kształt gwintu, a cyfry odpowiadają za jego wymiar w milimetrach.

Zwykle oznaczenie gwintu znajduje się na kupionej lampie lub w instrukcji do niej – w ostatnim czasie bardzo popularny stał się gwint E27.

Rodzaje żarówek

Świetlówka kompaktowa to dosyć popularny wybór, jeśli chodzi o oświetlenie mieszkania. Występują one w różnych kształtach, również w tym klasycznym, przypominającym żarówkę tradycyjną. Świetlówka daje sporą oszczędność, bo oferuje o 80% niższe zużycie energii, wytrzymując przy tym do 15 razy dłużej. Nie warto jednak wybrać ją do pomieszczeń, w których przebywasz krótko, czyli na przykład korytarzy. Wszystko z uwagi na to, że ciągłe jej włączanie i wyłączanie znacząco skraca żywotność kompaktowej świetlówki. Ten rodzaj żarówki występuje w pełnej palecie barw światła.

Żarówki halogenowe dają stosunkowo ciepłe światło oraz zużywają o 30% mniej energii od tradycyjnej żarówki. To znakomity wybór do oświetlenia punktowego, na przykład do łazienek. Dzięki swojej barwie sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Niskonapięciowe halogeny 12V to oszczędniejsza opcja, jednak wymaga zainstalowania transformatora, na który trzeba znaleźć dodatkowe miejsce między instalacją a żarówką.

Żarówki ledowe do mieszkania to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie. Do zalet tych żarówek można zaliczyć to, że nie nagrzewają się i nie przepalają. Spiszą się zarówno jako oświetlenie ozdobne, jak i oświetlenie główne. Zużywają 80% mniej energii od klasycznej żarówki, występują w wielu formach i barwach, dzięki czemu w sklepach znajdziemy też takie o kształcie klasycznych żarówek. To bardzo uniwersalne i niezawodne źródło światła, na które warto zwrócić uwagę.