Kuchnia jest miejscem, które łączy w sobie wiele funkcji. To tu każdego dnia przygotowujemy posiłki, a także spędzamy czas z bliskimi na wspólnym ich spożywaniu. Kuchnia to pomieszczenie, które powinno pełnić także funkcję estetyczną i przykuwać uwagę ciekawie zaaranżowanym wystrojem. By osiągnąć ten efekt, ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia, które zawsze należy dopasowywać do potrzeb domowników i stref wydzielonych w naszym pomieszczeniu. Jakie oświetlenie sprawdza się najlepiej w kuchni i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Oświetlenie w kuchni – o tym zawsze pamiętaj

Projektowanie instalacji oświetleniowej w kuchni to nie lada wyzwanie, które wymaga znajomości zasad dotyczących ergonomii, a także umiejętnego doboru konkretnego rodzaju oświetlenia do danej strefy. W kuchni wykorzystuje się trzy główne typy oświetlenia:

  • oświetlenie centralne (ogólne)

  • oświetlenie zadaniowe

  • oświetlenie dekoracyjne

Warto pamiętać, by planując remont domu lub mieszkania, projekt oświetlenia w kuchni przygotować odpowiednio wcześniej. Przewody włączników umieszczane są zazwyczaj w  ścianie (pod tynkiem lub w rurach instalacyjnych z tworzywa sztucznego), natomiast gniazda w puszkach podtynkowych. W związku z tym im szybciej zaplanujemy prace, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniemy konieczności kucia ścian po nałożeniu tynków lub malowaniu.

Kolejną istotną kwestią jest prawidłowe umiejscowienie włączników światła. Dobrze, by były one zamontowane po stronie klamki (o ile mamy drzwi do kuchni), a także na odpowiedniej wysokości, która będzie dopasowana do wzrostu domowników. Ważne jest także zróżnicowanie poszczególnych źródeł światła, dzięki czemu możemy wprowadzić odpowiedni nastrój do wybranej strefy w naszej kuchni.

Klasyczny żyrandol, czy oświetlenie szynowe w kuchni?

W tradycyjnych kuchniach spotykamy się najczęściej z jedną, dużą lampą znajdującą się w centralnym punkcie na suficie. Niestety, takie rozwiązanie ma swoje minusy. Po pierwsze, tego typu oświetlenie pobiera dużo energii, przez co jest bardzo kosztowne, a także uniemożliwia doświetlenie każdej części kuchni. Centralne oświetlenie może okazać się zatem mało efektywne, przez co będzie niekorzystnie wpływać na nasz wzrok i utrudniać gotowanie.

Znacznie lepszą opcją jest wybór oświetlenia szynowego, które często jest głównym źródłem światła w kuchni. Jest to zestaw reflektorów oraz małych opraw oświetleniowych, które wpina się w aluminiową szynę i montuje na suficie lub na ścianie. Niezaprzeczalnym atutem takiego rozwiązania jest możliwość dopasowania całej instalacji oświetleniowej do naszych potrzeb. Światło można kierować w dowolne miejsca, a ze względu na to, że jest to oświetlenie modułowe, można je swobodnie modyfikować.

Jakie wybrać oświetlenie nad wyspę w kuchni?

W nowoczesnych, przestronnych kuchniach otwartych na salon coraz częściej pojawiają się wyspy kuchenne, które świetnie sprawdzają się jako dodatkowy blat roboczy oraz miejsce do wspólnego jedzenia posiłków. Warto jednak zwrócić uwagę, by oprawy oświetleniowe instalowane nad wyspą były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim zapewniały odpowiednią ilość światła podczas prac kuchennych.

Doskonałym wyborem są lampy wiszące, które kierują światło ku dołowi, dzięki czemu bardzo dobrze oświetlają wyspę. W sytuacji, gdy wyspa jest wyposażona w płytę indukcyjną, lepszym rozwiązaniem może się okazać oświetlenie LED w kuchni w postaci małych halogenów zamontowanych w suficie podwieszanym.

Jak widać, oświetlenie w kuchni jest niezwykle ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Warto zatem odpowiednio je zaplanować, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w kuchni i cieszyć się przyjemnym czasem spędzonym podczas wspólnych posiłków z bliskimi.